Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger lindi më 30 korrik 1947 në Thal bei Graz, Steiermark, Austria (Gjatësia: 1.88 meter) është aktor dhe guvernator nga ShBA.

U rrit në një fshat të vogël të Austrisë, ku filloi edhe ssportin e bodybuilding, si dicka fitimprurvse. Ai filloi ushtrinë kur ishte 18 vjec, në vitin 1965.

Me 26 prill 1986 u martua me Maria Shriver, dhe ka 4 fëmijë. Gruaja e tij është mbesa e ish-presidentit John F. Kennedy dhe senatorëve Robert F. Kennedy dhe Ted Kennedy.

Pasi Arni ka luajtur në filmin Terminator dhe prej vitit 2003 është guvernator i Kaliforni-së , në mënyrë ironike e thërrasin me nofkën Gouvanator.

Filmografia

Other Languages
azərbaycanca: Arnold Şvartsenegger
Bikol Central: Arnold Schwarzenegger
беларуская (тарашкевіца)‎: Арнольд Шварцэнэгер
客家語/Hak-kâ-ngî: Arnold Schwarzenegger
Bahasa Indonesia: Arnold Schwarzenegger
Qaraqalpaqsha: Arnold Schwarzenegger
Bahasa Melayu: Arnold Schwarzenegger
norsk nynorsk: Arnold Schwarzenegger
srpskohrvatski / српскохрватски: Arnold Schwarzenegger
Simple English: Arnold Schwarzenegger
slovenščina: Arnold Schwarzenegger
oʻzbekcha/ўзбекча: Arnold Schwarzenegger
Tiếng Việt: Arnold Schwarzenegger
Bân-lâm-gú: Arnold Schwarzenegger