Aosta


Aosta
Italisht : Aosta
noform
Pamje nga Aosta
Stema_figura
Stema e Aosta
Vendndodhja
Aosta is located in Itali
Aosta
Aosta

Administrimi
ShtetiFlamuri Italia
Departamentis
Qyteti MetropolitanQyteti Metropolitan
RajoniLugina e Aostës
Provinca
Kryetari i BashkisëBruno Giordano
PartiaPD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja21,37 km2
Lartësia583 m (m.n.d.)
Popullsia35 049 banorë
Dendësia1 640,1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasitaostanë
Zona KohoreUTC+1
Kodi Postal11100
Prefiksi0165
Shenjti mbrojtëssan Grato
Dita e shenjtit7 Shtator
Koordinatat45° 44′ 14″ Veri

7° 19′ 14″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.aosta.it


Aosta (frëngjisht : Aoste, italisht : Aosta, Arpitan: Aoûta) është qyteti kryesor i Luginës dygjuhësh AostaAlpet Italiane, 110 km (68 mi) ne veri-veriperëndim të Torinos. Ajo ndodhet pranë hyrjes së tunelit italiane Mont Blanc, në turmë të Buthier dhe Baltea Dora, dhe ne kryqëzimin e Madh dhe rruga e vogël Shën Bernard. Aosta nuk është kryeqyteti i krahinës, pasi këto funksione janë të ndarë nga rajoni dhe komunat.

Historia

Aosta u banua në kohën proto-historike dhe më vonë u bë qendra e Salasëve, shumë prej të cilëve u vranë ose u shitën si skllevër nga Romakët në 25 p.k.[1]. Terentius Varro e pushtoi atë në 25 p.k. dhe themeloi koloninë romake të Augusta Praetoria Salassorum, që strehonte 3.000 veteranë të pensionuar. Pas vitit 11 p.k. Aosta u bë kryeqyteti i Provincës Graies Alpes ("Alpet Gri") të Perandorisë. Pozita e saj në bashkimin e dy lumenjve, në fund të Grykës së Madhe dhe të Vogël të Shën Bernardit, i dha rëndësi të konsiderueshme ushtarake, dhe atz u vendos një kamp ushtarak romak.

Pas rënies së Perandorisë perëndimore, qyteti u pushtua nga burgundianët, ostrogotët dhe bizantinët. Lombardët, që e kishin aneksuar atë në mbretërinë e tyre italiane, u dëbuan nga Perandoria Franke e Pepinit të Shkurtër. Nën djalin e tij Karli i Madh, Aosta fitoi rëndësi si një post në rrugën Fransixhena, duke çuar nga Aachen në Itali. Pas vitit 888 ajo ishte pjesë e Mbretërisë së rilindur të Italisë nën Arduinin e Ivreas dhe Berengar e Friulit.

shekullin e 10 Aosta u bë pjesë e Mbretërisë së Burgundit. Pas rënies së fundit në 1032, ai hyri në tokat e Umbertos I Biancamano e Shtëpisë së Savojës. Pas krijimit të qarkut të Savojës, me kryeqytetin e saj në Chambéry, Aosta udhëhequr unifikimin e Italisë.

Sipas Shtëpisë së Savojës, Aosta i është dhënë një status të veçantë që mbahet kur Republika e re italiane u shpall në vitin 1948.

Other Languages
Alemannisch: Aosta
aragonés: Aosta
العربية: أوستا
azərbaycanca: Aosta
български: Аоста
brezhoneg: Aosta
bosanski: Aosta
català: Aosta
нохчийн: Аоста
Cebuano: Aosta
čeština: Aosta
Cymraeg: Aosta
dansk: Aosta
Deutsch: Aosta
Ελληνικά: Αόστα
English: Aosta
Esperanto: Aosto
español: Aosta
euskara: Aosta
فارسی: ائوستا
suomi: Aosta
français: Aoste
arpetan: Aoûta
furlan: Aoste
Gaeilge: Aosta
galego: Aosta
עברית: אאוסטה
hrvatski: Aosta
magyar: Aosta
Հայերեն: Աոստա
interlingua: Aosta
Bahasa Indonesia: Aosta
italiano: Aosta
日本語: アオスタ
Basa Jawa: Aosta
ქართული: აოსტა
қазақша: Аоста
한국어: 아오스타
Ligure: Aosta
lumbaart: Aosta
lietuvių: Aosta
latviešu: Aosta
Bahasa Melayu: Aosta
Nāhuatl: Aosta
Napulitano: Aosta
Nederlands: Aosta
norsk nynorsk: Aosta
norsk: Aosta
occitan: Aosta
Ирон: Аостæ
Kapampangan: Aosta
Papiamentu: Aosta
polski: Aosta
Piemontèis: Osta
português: Aosta
română: Aosta
tarandíne: Aosta
русский: Аоста
sardu: Aosta
sicilianu: Aosta
Scots: Aosta
srpskohrvatski / српскохрватски: Aosta
Simple English: Aosta
slovenčina: Aosta
slovenščina: Aosta
српски / srpski: Аоста
svenska: Aosta
Kiswahili: Aosta
Tagalog: Aosta
Türkçe: Aosta
татарча/tatarça: Аоста
українська: Аоста
اردو: آئوستا
oʻzbekcha/ўзбекча: Aosta
vèneto: Aosta
Tiếng Việt: Aosta
Volapük: Aosta
Winaray: Aosta
中文: 奥斯塔
粵語: 阿柯斯達