Anna Politkovskaya

Anna Stepanovna Politkovskaya, lindi më 30 gusht 1958 dhe vdiq më 7 tetor 2006. Ajo ishte një gazetare ruse, një shkrimtare dhe aktiviste e të drejtave të njeriut, e cila raportoi për ngjarjet politike në Rusi, veçanërisht për Luftën e Dytë të Çeçenisë (1999-2005).Për shtatë vjet ajo nuk pranoi të hiqte dorë nga raportimi për luftën, pavarësisht akteve të shumta të frikësimit dhe dhunës.[1]


  • referenca
Other Languages
azərbaycanca: Anna Politkovskaya
беларуская (тарашкевіца)‎: Ганна Паліткоўская
bosanski: Ana Politkovska
Bahasa Indonesia: Anna Politkovskaya
македонски: Ана Политковскаја
Bahasa Melayu: Anna Politkovskaya
Nederlands: Anna Politkovskaja
norsk nynorsk: Anna Politkovskaja
português: Anna Politkovskaia
srpskohrvatski / српскохрватски: Ana Politkovskaja
Simple English: Anna Politkovskaya
slovenščina: Ana Politkovska
српски / srpski: Ана Политковска
татарча/tatarça: Анна Политковская