Ankona
English: Ancona

Ankona
Italisht : Ancona
noform
Pamje nga Ankona
Flamuri_figura
Flamuri i Ankona
Vendndodhja
Ankona is located in Itali
Ankona
Ankona

Administrimi
ShtetiFlamuri Italia
RajoniMarke
ProvincaProvinca e Ankonës
Kryetari i BashkisëValeria Mancinelli
PartiaPD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja123.71 km2
Lartësia16 m (m.n.d.)
Popullsia101,210 banorë
Dendësia820 banorë/km2
Të dhëna të tjera
VendasitAnkonës (Anconetani, Anconitani)
Zona KohoreUTC+1
Kodi Postal60100, nga 60121 deri 60129, 60131
Prefiksi071
Shenjti mbrojtësSan Ciriaco
Dita e shenjtit4 maj
Koordinatat43° 37′ 1″ Veri

13° 31′ 0″ Lindje


Ankona (në italisht Ancona, lexo: Ankona) është një qytet dhe port detar italianë në Adriatik. Ankona është edhe qendër e provincës italiane të emërtuar sipas qytetit. Qyteti ka rreth 101,300 banorë, është qytet universitar dhe ka të zhvilluar industrinë e ndërtimit të anijeve, industrinë e prodhimit të çelikut, të sheqerit dhe veglave muzikore.

Other Languages
Alemannisch: Ancona
العربية: أنكونا
asturianu: Ancona
azərbaycanca: Ankona
تۆرکجه: آنکونا
беларуская: Анкона
български: Анкона
brezhoneg: Ancona
bosanski: Ancona
català: Ancona
нохчийн: Анкона
čeština: Ancona
Cymraeg: Ancona
dansk: Ancona
Deutsch: Ancona
Ελληνικά: Ανκόνα
English: Ancona
Esperanto: Ankono
español: Ancona
eesti: Ancona
euskara: Ancona
فارسی: آنکونا
français: Ancône
furlan: Ancone
Gaeilge: Ancona
galego: Ancona
עברית: אנקונה
hrvatski: Ancona
magyar: Ancona
հայերեն: Անկոնա
Արեւմտահայերէն: Անքոնա
interlingua: Ancona
Bahasa Indonesia: Ancona
Ido: Ancona
italiano: Ancona
日本語: アンコーナ
Jawa: Ancona
ქართული: ანკონა
қазақша: Анкона
한국어: 안코나
Latina: Ancona
Ligure: Anconn-a
lumbaart: Ancona
lietuvių: Ankona
latviešu: Ankona
македонски: Анкона
मराठी: आन्कोना
Bahasa Melayu: Ancona
Napulitano: Ancona
Nederlands: Ancona (stad)
norsk nynorsk: Ancona
norsk: Ancona
occitan: Ancona
Ирон: Анконæ
Papiamentu: Ancona
polski: Ankona
Piemontèis: Ancon-a
پنجابی: انکونا
português: Ancona
Runa Simi: Ancona
română: Ancona
tarandíne: Angone
русский: Анкона
संस्कृतम्: अनकोना
sicilianu: Ancona
Scots: Ancona
srpskohrvatski / српскохрватски: Ancona
Simple English: Ancona
slovenčina: Ancona
slovenščina: Ancona
српски / srpski: Анкона
svenska: Ancona
Kiswahili: Ancona
Türkçe: Ancona
татарча/tatarça: Анкона
українська: Анкона
اردو: انکونا
oʻzbekcha/ўзбекча: Ankona
vèneto: Ancona
Tiếng Việt: Ancona
Volapük: Ancona
Winaray: Ancona
中文: 安科纳
Bân-lâm-gú: Ancona
粵語: 安哥納