Anglosaksonët
English: Anglo-Saxons

Angelsachsen (lexo:angelzaksen; shumës gjer. për anglo-saksoninë) popujt Sachsen (Saksonët), Angeln (peshkatarë Saksonë) dhe Juten që në shekullin e V dhe VI u lëshuan nga Saksonia e ultë dhe Holst-shlehia në pjesen qendore të ishullit bitanikë dhe që paraqesin bërthamë e popullit anglezë. Shtrirja e tyre në vitin 1066 u zgjerua deri në popujt nordikë.

Jeta në një fshat anglosakson

Anglosaksonët ndërtuan fshatra me shtëpi druri që i kishin çatitë prej kashte.Ata punonin tokën dhe mbanin lopë e dhen. Gjatë viteve 600-700 e.r.,shumë syresh u bënë të krishterë dhe ndërtuan kisha guri.

Other Languages
asturianu: Anglosaxones
azərbaycanca: Anqlosakslar
беларуская: Англасаксы
български: Англо-саксонци
brezhoneg: Angled-ha-Saozon
bosanski: Anglosaksonci
català: Anglosaxons
čeština: Anglosasové
Deutsch: Angelsachsen
Ελληνικά: Αγγλοσάξονες
English: Anglo-Saxons
Esperanto: Anglosaksoj
español: Anglosajones
euskara: Anglosaxoi
français: Anglo-Saxons
galego: Anglosaxóns
hrvatski: Anglosasi
հայերեն: Անգլոսաքս
Bahasa Indonesia: Anglo-Saxon
íslenska: Engilsaxar
italiano: Anglosassoni
Latina: Anglosaxones
Lingua Franca Nova: Anglosasones
lietuvių: Anglosaksai
latviešu: Anglosakši
Bahasa Melayu: Inggeris-Saxon
Plattdüütsch: Angelsassen
Nedersaksies: Angelsassen
Nederlands: Angelsaksen
norsk nynorsk: Angelsaksarar
polski: Anglosasi
português: Anglo-saxões
română: Anglo-saxoni
русский: Англосаксы
sicilianu: Anglu-Sassuni
srpskohrvatski / српскохрватски: Anglosaksonci
Simple English: Anglo-Saxons
slovenčina: Anglosasi
српски / srpski: Англосаксонци
svenska: Anglosaxare
Kiswahili: Waanglia-Saksoni
Türkçe: Anglosaksonlar
українська: Англосакси
oʻzbekcha/ўзбекча: Anglosakslar
Tiếng Việt: Người Anglo-Saxon
West-Vlams: Angelsaksers
Bân-lâm-gú: Anglo-Saxon lâng