Aleksandër Sollzhenicin

Aleksandër Sollzhenicin Nobel prize medal.svg
A solzhenitsin.JPG
Ditëlindja:11 dhjetor 1918
Vendlindja:Kislovodsk, Rusi
Ditëvdekja:3 gusht 2008
Vendvdekja:Moskë, Rusi
Kombësia:Rusë, Ukrainas
Zhanri:Novelist

Aleksandër Isajeviç Sollzhenicin (rusisht: Александр Исаевич Солженицын) (11 dhjetor, 1918 - 3 gusht, 2008) ishte shkrimtar, dramaturg dhe historian rusë. Ai e njohu botën me gulagun sovjetik dhe për këtë është i larguar nga BRSS1974 deri më 1994. Solženicin është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1970. Vdiq më 3 gusht 2008 në moshën 89 vjeçare.

Other Languages
azərbaycanca: Aleksandr Soljenitsın
беларуская (тарашкевіца)‎: Аляксандар Салжаніцын
dolnoserbski: Aleksandr Solženicyn
hornjoserbsce: Aleksandr Solženicyn
Արեւմտահայերէն: Ալեքսանտր Սոլժենիցին
Bahasa Indonesia: Aleksandr Solzhenitsyn
Bahasa Melayu: Aleksandr Solzhenitsyn
Plattdüütsch: Alexander Solschenizyn
norsk nynorsk: Aleksandr Solzjenitsyn
srpskohrvatski / српскохрватски: Aleksandar Solženjicin
Simple English: Aleksandr Solzhenitsyn
slovenščina: Aleksander Solženicin
oʻzbekcha/ўзбекча: Aleksandr Soljenitsin
vepsän kel’: Solženicin Aleksandr
粵語: 索贊尼辛