Albus Urtimori

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, që në shqip quhet "Urtimori", është personazh kryesor I serisë së librave të Harry Potter të shkruar nga shkrimtarja britanike J.K. Rowling.

Albus-DII.jpg

Ai është drejtori I shkollës kryesore të Magjisë dhe Shtigësisë të Hoguortsit. Ai është i moshuar dhe e shtyn Harrin te Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit ta luftojë antagonistin dhe rivalin e tij Lordin Voldemort (Fluronvdekjen). Në dy filmat e parë roli është luajtuar nga Richard Harris mirëpo ai fatkeqësisht vdiq dhe i la vendin Michael Gambon.

Other Languages
asturianu: Albus Dumbledore
azərbaycanca: Albus Dambldor
žemaitėška: Albs Dumblduors
беларуская: Альбус Дамблдар
български: Албус Дъмбълдор
brezhoneg: Albus Dumbledore
čeština: Albus Brumbál
Esperanto: Albus Dumbledore
français: Albus Dumbledore
interlingua: Albus Dumbledore
Bahasa Indonesia: Albus Dumbledore
íslenska: Albus Dumbledore
italiano: Albus Silente
Basa Jawa: Albus Dumbledore
lietuvių: Albas Dumbldoras
latviešu: Baltuss Dumidors
македонски: Албус Дамблдор
Bahasa Melayu: Albus Dumbledore
Nederlands: Albus Perkamentus
norsk nynorsk: Albus Humlesnurr
português: Albus Dumbledore
srpskohrvatski / српскохрватски: Albus Dumbledore
Simple English: Albus Dumbledore
slovenčina: Albus Dumbledore
slovenščina: Albus Dumbledore
српски / srpski: Албус Дамблдор
татарча/tatarça: Альбус Дамблдор
українська: Албус Дамблдор
oʻzbekcha/ўзбекча: Albus Dumbledore
Tiếng Việt: Albus Dumbledore