Abrazioni
English: Erosion

Abrazioni (lat. abrasio = gërryerje, bartje nëpërmjet fërkimit)-Në dete, oqeane e liqene erërat formojnë valët që veprojnë në bregdet dhe formojnë forma të veçanta të relivit.Veprimi i valëve që mbështetet në rrënimin e bregdetit, bartjen e materialit quhen forma abrazive. Ato mund të jenë erozive dhe akumulative, meqenësë janë të lidhur për bregdet quhen forma litorale.

Format abrazive bregdetare krijohen me veprimin e drejtpërdrejtë mekanik të valëve në bregdet, duke krijuar këto trajta kryesore : klifi (faleza), nënshtresa e valës, tarraca bregdetare dhe prerja kontinentale.Format akumulative bregdetare të relievit formohen me grumbullimin e materialet të abraduar (bartur) në zonat e ulëta bregdetare, por edhe materialit të cilin e sjellin rrjedhat ujore. Format kryesore akumulative bregdetare janë : bedemet rërore-lido, tombola, delta etj.

Abrazioni glacial (akullnajor)
  • shih edhe

Shih edheOther Languages
Afrikaans: Erosie
aragonés: Erosión
العربية: تعرية
asturianu: Erosión
azərbaycanca: Eroziya
беларуская: Эрозія (геалогія)
български: Ерозия
brezhoneg: Krignerezh
bosanski: Erozija
català: Erosió
čeština: Eroze
Cymraeg: Erydiad
dansk: Erosion
Ελληνικά: Αποσάθρωση
English: Erosion
Esperanto: Erozio
español: Erosión
eesti: Erosioon
euskara: Higadura
فارسی: فرسایش
suomi: Eroosio
français: Érosion
Gaeilge: Cnaí
galego: Erosión
Avañe'ẽ: Yvysyry
עברית: סחיפה
हिन्दी: अपरदन
hrvatski: Erozija
Kreyòl ayisyen: Ewozyon
հայերեն: Էրոզիա
Bahasa Indonesia: Erosi
íslenska: Rof
italiano: Erosione
日本語: 侵食
Patois: Iruojan
ქართული: ეროზია
қазақша: Эрозия
한국어: 침식
Lëtzebuergesch: Erosioun
Limburgs: Erosie
lietuvių: Erozija
latviešu: Erozija
Basa Banyumasan: Erosi
македонски: Ерозија
Bahasa Melayu: Penghakisan
Nederlands: Erosie
norsk nynorsk: Erosjon
norsk: Erosjon
occitan: Erosion
polski: Erozja
português: Erosão
Runa Simi: Allpa chinkari
română: Eroziune
Scots: Erosion
srpskohrvatski / српскохрватски: Erozija
Simple English: Erosion
slovenčina: Erózia
slovenščina: Erozija
српски / srpski: Ерозија
svenska: Erosion
Kiswahili: Mmomonyoko
Tagalog: Erosyon
Türkçe: Erozyon
українська: Ерозія
Tiếng Việt: Xói mòn
Winaray: Pagtuno
中文: 侵蚀作用
Bân-lâm-gú: Chhim-si̍t