A Song of Ice and Fire

Disambig.svgKy artikull është për serinë e novelave. Për përshtatjen televizive shih Game of Thrones.
A Song of Ice and Fire
A Game of Thrones Novel Covers.png
Kopertinat në Amerikën Veriore për pesë librat, të ilustruara nga Larry Rostant
  • A Game of Thrones (1996)
  • A Clash of Kings (1998)
  • A Storm of Swords (2000)
  • A Feast for Crows (2005)
  • A Dance with Dragons (2011)
  • The Winds of Winter (i ardhshëm)
  • A Dream of Spring (i ardhshëm)
AutorGeorge R. R. Martin
ShtetiShtet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Zhanrifantazi epike [1]
Shtëpia botuese
  • Bantam Books (SHBA, Kanada)
  • Voyager Books (MB, Australi)
botuar mëgusht 1996–prezent
Lloji i mediasPrint (hardback & paperback)
audiobook

A Song of Ice and Fire (Një këngë e akullit dhe zjarrit) është një seri e novelave fantazi epike nga shkrimtari dhe skenaristi amerikan George R. R. Martin. Vëllimi i parë i serisë, A Game of Thrones, u fillua në vitin 1991 dhe u publikua në vitin 1996. Seria u rrit nga një trilogji e planifikuar në shtatë vëllime, prej të cilëve i pesti i cili është edhe i fundit, A Dance with Dragons, i ka marrë 5 vite Martinit për ta shkruar para publikimit të tij në vitin 2011. Novela e gjashtë, The Winds of Winter, është ende duke u shkruar.

Tregimi i A Song of Ice and Fire zhvillohet në një kontinentet imagjinare Westeros dhe Essos. Pikpamja e secilit kapitull në tregim është perspektivë e kufizuar e një game karakteresh që shtohen, nga nëntë që ishin në novelën e parë, deri në tridhjetë e një në novelën e pestë. Tre tregime kryesore gërshetojnë një luftë dinastike midis disa familjeve për kontrollin e Westeros, në rritje është kërcënimi i të tjerëve mbinatyrore përtej kufirit verior të Westeros, dhe ambicja e Daenerys Targaryen, vajza e dëbuar e mbretit të rrëzuar, që synon të marrë Fronin e hekurt.

Other Languages
беларуская: Песня Лёду і Агню
беларуская (тарашкевіца)‎: Сьпеў лёду і агню
français: Le Trône de fer
Bahasa Indonesia: A Song of Ice and Fire
日本語: 氷と炎の歌
Кыргызча: Муз жана от ыры
srpskohrvatski / српскохрватски: A Song of Ice and Fire
Simple English: A Song of Ice and Fire
slovenščina: Pesem ledu in ognja
српски / srpski: Песма леда и ватре
Tiếng Việt: A Song of Ice and Fire
Bân-lâm-gú: A Song of Ice and Fire