A Game of Thrones

A Game of Thrones
Autori George R. R. Martin
Artisti
kopertinës
Steve Youll
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuha Anglisht
Seria A Song of Ice and Fire
Zhanri Fantazi, strategji politike, fantazi epike
Botuesi
Botimi 6 gusht, 1996 ( Bantam Spectra/SHBA & Voyager Books/MB)
Faqe 694
ISBN 0-553-10354-7 (US hardback)
ISBN 0-00-224584-1 (UK hardback)
ISBN 0-553-57340-3 (US paperback)
OCLC 654895986
Pasuar nga A Clash of Kings

A Game of Thrones ( shqip: Një lojë e froneve) është romani i parë i serisë fantazi A Song of Ice and Fire, të shkruara nga autori amerikan George R. R. Martin. Për herë të parë u publikua më 6 gusht, 1996. Romani në vitin 1997 fitoi Locus Award [1] dhe u kandidua për dy çmime tjera, për 1997 Nebula Award [1] dhe 1997 World Fantasy Award [2]. Novela Blood of the Dragon, që përmban kapitujt për Daenerys Targaryen nga ky roman, fitoi 1997 Hugo Award si Novela më e Mirë. Në janar të vitit 2011 romani u bë bestseller i New York Times [3] dhe arriti në pozitën #1 në listën e korrikut të vitit 2011 [4].

Botimet

Romani është publikuar në disa botime në formë të të shtypur, elektronik, dhe me zë. Në qershor 2000, Meisha Merlin publikoj një botim të kufizuar të librave, i ilustruar plotësisht nga Jeffrey Jones. [5]

Other Languages
العربية: لعبة العروش
български: Игра на тронове
català: Joc de trons
čeština: Hra o trůny
español: Juego de tronos
עברית: משחקי הכס
íslenska: Game of Thrones
한국어: 왕좌의 게임
Кыргызча: Тактылар оюну
македонски: Игра на тронови
português: A Game of Thrones
Simple English: A Game of Thrones
slovenščina: Igra prestolov
Türkçe: Taht Oyunları
українська: Гра престолів
Bân-lâm-gú: A Game of Thrones