A Game of Thrones

A Game of Thrones
AutoriGeorge R. R. Martin
Artisti
kopertinës
Steve Youll
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
SeriaA Song of Ice and Fire
ZhanriFantazi, strategji politike, fantazi epike
Botuesi
Botimi6 gusht, 1996 (Bantam Spectra/SHBA & Voyager Books/MB)
Faqe694
ISBN0-553-10354-7 (US hardback)
ISBN 0-00-224584-1 (UK hardback)
ISBN 0-553-57340-3 (US paperback)
654895986
Pasuar ngaA Clash of Kings

A Game of Thrones (shqip: Një lojë e froneve) është romani i parë i serisë fantazi A Song of Ice and Fire, të shkruara nga autori amerikan George R. R. Martin. Për herë të parë u publikua më 6 gusht, 1996. Romani në vitin 1997 fitoi Locus Award[1] dhe u kandidua për dy çmime tjera, për 1997 Nebula Award[1] dhe 1997 World Fantasy Award[2]. Novela Blood of the Dragon, që përmban kapitujt për Daenerys Targaryen nga ky roman, fitoi 1997 Hugo Award si Novela më e Mirë. Në janar të vitit 2011 romani u bë bestseller i New York Times[3] dhe arriti në pozitën #1 në listën e korrikut të vitit 2011 [4].

Other Languages
العربية: لعبة العروش
asturianu: Xuegu de tronos
български: Игра на тронове
català: Joc de trons
čeština: Hra o trůny
español: Juego de tronos
עברית: משחקי הכס
íslenska: Krúnuleikar
한국어: 왕좌의 게임
Кыргызча: Тактылар оюну
македонски: Игра на тронови
português: A Game of Thrones
Simple English: A Game of Thrones
slovenščina: Igra prestolov
Türkçe: Taht Oyunları
українська: Гра престолів
Bân-lâm-gú: A Game of Thrones