7 Gusht

7 Gushti është dita e 219-të e kalendarit gregorian (dita e 220-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 146 ditë.

Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Korrik · Gusht · Shtator
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Ngjarje

 • 1782 - George Washington urdhëron krijimin e emblemës Emblema e Meritave Ushtarake për të nderuar të plagosurit e luftës. Më vonë është riemëruar me emrin poetik Zemra Vjollcë.
 • 1789 - Në ShBA u themelua Departamenti i Luftës i Shteteve të Bashkuara.
 • 1819 - Simón Bolívar fiton kundër Spanjës në luftën në Boyacá.
 • 1933 - Qeveria Irakiane vret 3,000 asirianë në fshatin Sumail.
 • 1940 - Alsace Lorraine aneksohet nga Rajhi i Tretë (Gjermania) gjatë Luftës së Dytë Botërore
 • 1945 - Presidenti Harry Truman lajmëron bombardimin në Hiroshima me një bombë atomike, duke u kthyer nga Konferenca në Potsdam.
 • 1959 - Programi Explorer: Explorer 6 lansohet nga Cape Canaveral, Florida.
 • 1960 - Pavarësohet Bregu i Fildishtë .
 • 1970 - Gjykatësi Harold Haley merret peng dhe vritet në kërkim të lirimit nga paraburgimi të George Jackson.
 • 1976 - Programi Viking: Viking 2 hyn në orbitë rreth Marsit.
 • 1978 - Presidenti amerikan Jimmy Carter shpall emergjencë federale në Love Canal.
 • 1985 - Takao Doi, Mamoru Mohri dhe Chiaki Mukai zgjedhen të jenë astronautët e prë japonez.
 • 1989 - Kongresmeni amerikan Mickey Leland dhe 15 persona tjerë vdesin në aksiden ajrorë në Etiopi.
 • 1991 - WWW fillon të funksionojë si shërbim publik në Internet.
 • 1997 - Garth Brooks luan para një publiku 750,000 njerëzish në Central Park.
 • 1998 - Bombardohet ambasada amerikne në Dar es Salaam, Tanzania, dhe Nairobi, Keni duke vrarë 224 njerëz dhe duke lënduar 4,500.
Other Languages
Аҧсшәа: Нанҳәа 7
Afrikaans: 7 Augustus
Alemannisch: 7. August
አማርኛ: 7 August
aragonés: 7 d'agosto
العربية: 7 أغسطس
مصرى: 7 اغسطس
অসমীয়া: ৭ আগষ্ট
asturianu: 7 d'agostu
авар: 7 Август
azərbaycanca: 7 avqust
تۆرکجه: ۷ آقوست
башҡортса: 7 август
žemaitėška: Rogpjūtė 7
Bikol Central: Agosto 7
беларуская: 7 жніўня
беларуская (тарашкевіца)‎: 7 жніўня
български: 7 август
भोजपुरी: 7 अगस्त
বাংলা: ৭ আগস্ট
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: আগষ্ট ৭
brezhoneg: 7 Eost
bosanski: 7. august
català: 7 d'agost
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 8 nguŏk 7 hô̤
нохчийн: 7 август
Cebuano: Agosto 7
کوردی: ٧ی ئاب
corsu: 7 d'aostu
čeština: 7. srpen
kaszëbsczi: 7 zélnika
Чӑвашла: Çурла, 7
Cymraeg: 7 Awst
dansk: 7. august
Deutsch: 7. August
Zazaki: 7 Tebaxe
ދިވެހިބަސް: އޮގަސްޓު 7
Ελληνικά: 7 Αυγούστου
emiliàn e rumagnòl: 7 d'agòst
English: August 7
Esperanto: 7-a de aŭgusto
español: 7 de agosto
eesti: 7. august
euskara: Abuztuaren 7
estremeñu: 7 agostu
فارسی: ۷ اوت
føroyskt: 7. august
français: 7 août
arpetan: 7 oût
furlan: 7 di Avost
Frysk: 7 augustus
Gaeilge: 7 Lúnasa
Gagauz: 7 Harman ay
贛語: 8月7號
Gàidhlig: 7 an Lùnastal
galego: 7 de agosto
Bahasa Hulontalo: 7 Agustus
ગુજરાતી: ઓગસ્ટ ૭
客家語/Hak-kâ-ngî: 8-ngie̍t 7-ngit
עברית: 7 באוגוסט
हिन्दी: ७ अगस्त
Fiji Hindi: 7 August
hrvatski: 7. kolovoza
hornjoserbsce: 7. awgusta
Kreyòl ayisyen: 7 out
magyar: Augusztus 7.
Հայերեն: Օգոստոսի 7
interlingua: 7 de augusto
Bahasa Indonesia: 7 Agustus
Interlingue: 7 august
Ilokano: Agosto 7
íslenska: 7. ágúst
italiano: 7 agosto
日本語: 8月7日
Basa Jawa: 7 Agustus
ქართული: 7 აგვისტო
Taqbaylit: 7 ɣuct
қазақша: 7 тамыз
kalaallisut: Aggusti 7
ಕನ್ನಡ: ಆಗಸ್ಟ್ ೭
한국어: 8월 7일
Ripoarisch: 7. Aujußß
Кыргызча: 7-август
Latina: 7 Augusti
Lëtzebuergesch: 7. August
Limburgs: 7 augustus
lumbaart: 07 08
lietuvių: Rugpjūčio 7
latviešu: 7. augusts
मैथिली: ७ अगस्त
Malagasy: 7 Aogositra
олык марий: 7 сорла
македонски: 7 август
മലയാളം: ഓഗസ്റ്റ് 7
монгол: 8 сарын 7
मराठी: ऑगस्ट ७
Bahasa Melayu: 7 Ogos
မြန်မာဘာသာ: ၇ ဩဂုတ်
Nāhuatl: Tlachicuēiti 7
Napulitano: 7 'e aùsto
Plattdüütsch: 7. August
Nedersaksies: 7 augustus
नेपाली: ७ अगस्ट
नेपाल भाषा: अगस्ट ७
Nederlands: 7 augustus
norsk nynorsk: 7. august
norsk: 7. august
Nouormand: 7 Août
Sesotho sa Leboa: Phato 7
occitan: 7 d'agost
Livvinkarjala: 7. elokuudu
ଓଡ଼ିଆ: ୭ ଅଗଷ୍ଟ
ਪੰਜਾਬੀ: 7 ਅਗਸਤ
Pangasinan: August 7
Kapampangan: Agostu 7
polski: 7 sierpnia
پنجابی: 7 اگست
پښتو: 7 اگسټ
português: 7 de agosto
română: 7 august
русский: 7 августа
русиньскый: 7. авґуст
संस्कृतम्: ७ अगस्त
саха тыла: Атырдьах ыйын 7
sicilianu: 7 di austu
Scots: 7 August
davvisámegiella: Borgemánu 7.
srpskohrvatski / српскохрватски: 7. 8.
සිංහල: අගෝස්තු 7
Simple English: August 7
slovenčina: 7. august
slovenščina: 7. avgust
српски / srpski: 7. август
Seeltersk: 7. August
Basa Sunda: 7 Agustus
svenska: 7 augusti
Kiswahili: 7 Agosti
தமிழ்: ஆகத்து 7
తెలుగు: ఆగష్టు 7
тоҷикӣ: 7 август
Türkmençe: 7 awgust
Tagalog: Agosto 7
Türkçe: 7 Ağustos
татарча/tatarça: 7 август
українська: 7 серпня
اردو: 7 اگست
oʻzbekcha/ўзбекча: 7-avgust
vèneto: 7 de agosto
Tiếng Việt: 7 tháng 8
West-Vlams: 7 ogustus
Volapük: Gustul 7
Winaray: Agosto 7
хальмг: Ноха сарин 7
მარგალური: 7 მარაშინათუთა
ייִדיש: 7טן אויגוסט
Yorùbá: 7 August
Zeêuws: 7 auhustus
中文: 8月7日
Bân-lâm-gú: 8 goe̍h 7 ji̍t
粵語: 8月7號