30 shkurt

30 shkurt është nje date qe nuk ekziston ne kalendarin e diteve te sotme (2005). Edhe sipas kalendarit julian, ku është bazuar kalendari i sotem, shkurti ka 28 dite ne vitet normale dhe 29 gjate viteve te brishta.Sic dihet nje here ne 4 vjet ndodh ky fenomen i cili sherben për te menjanuar levizjen e stineve te cilat perseriten çdo vit tropik (pra çdo 365.2422 dite). Keshtu është menduar qe nje here çdo 4 vjet shkurtit ti shtohet nje dite e cila mundeson kalimin normal te stineve.

Kujdes:Nje vit cilesohet si i brishte vetem nese arrin te pjesetohet për 4, pervec rasteve kur mund te pjesetohet dhe me 100 (është i brishte nese mund te pjesetohet me 400).

Megjithese se teorikisht 30 shkurti nuk figuron nepër kalendare, ka pasur raste, megjithese shume te rralla, qe ne historine e njerezimit kjo date ka ekzistuar, nje here ne ish Bashkimin Sovjetik dhe nje here ne Suedi.

Ne 1235 studiusi Sakrobosko ne librin e tij “De Anni Ratione”, shtroi tezen sipas se ciles perandori August i hoqi nje dite shkurtit (30 ditesh) dhe ja kaloi gushtit për të barazuar muajin qe mban emrin e tij, me 31 ditet e muajit korrik (Juli- të pagëzuar keshtu sipas Jul Cezarit).Megjithate kjo hipoteze ngelet ende për tu vertetuar.

Other Languages
Afrikaans: 30 Februarie
العربية: 30 فبراير
مصرى: 30 فبراير
asturianu: 30 de febreru
Boarisch: 30. Feba
беларуская: 30 лютага
беларуская (тарашкевіца)‎: 30 лютага
български: 30 февруари
भोजपुरी: 30 फरवरी
Bahasa Banjar: 30 Pibuari
bosanski: 30. februar
català: 30 de febrer
Cebuano: Pebrero 30
čeština: 30. únor
Cymraeg: 30 Chwefror
Deutsch: 30. Februar
ދިވެހިބަސް: ފެބްރުއަރީ 30
Ελληνικά: 30 Φεβρουαρίου
English: February 30
Esperanto: 30-a de februaro
español: 30 de febrero
euskara: Otsailaren 30
فارسی: ۳۰ فوریه
føroyskt: 30. februar
français: 30 février
Gàidhlig: 30 an Gearran
ગુજરાતી: ફેબ્રુઆરી ૩૦
עברית: 30 בפברואר
हिन्दी: ३० फ़रवरी
hrvatski: 30. veljače
Kreyòl ayisyen: 30 fevriye
magyar: Február 30.
հայերեն: Փետրվարի 30
Bahasa Indonesia: 30 Februari
Ilokano: Pebrero 30
íslenska: 30. febrúar
italiano: 30 febbraio
日本語: 2月30日
Basa Jawa: 30 Fèbruari
ქართული: 30 თებერვალი
한국어: 2월 30일
Перем Коми: Февраль 30’ лун
Latina: 30 Februarii
Lëtzebuergesch: 30. Februar
lumbaart: 30 02
lietuvių: Vasario 30
latviešu: 30. februāris
македонски: 30 февруари
മലയാളം: ഫെബ്രുവരി 30
Bahasa Melayu: 30 Februari
Mirandés: 30 de febreiro
မြန်မာဘာသာ: ၃၀ ဖေဖော်ဝါရီ
Plattdüütsch: 30. Februar
Nedersaksies: 30 febrewaori
नेपाल भाषा: फेब्रुवरी ३०
Nederlands: 30 februari
polski: 30 lutego
پنجابی: 30 فروری
پښتو: 30 فبروري
português: 30 de fevereiro
română: 30 februarie
русский: 30 февраля
русиньскый: 30. фебруар
srpskohrvatski / српскохрватски: 30. 2.
slovenčina: 30. február
slovenščina: 30. februar
српски / srpski: 30. фебруар
Basa Sunda: 30 Pébruari
svenska: 30 februari
ślůnski: 30 lutygo
Tagalog: Pebrero 30
Türkçe: 30 Şubat
татарча/tatarça: 30 февраль
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: 30- ڧېۋرال
українська: 30 лютого
اردو: 30 فروری
vèneto: 30 de febraro
Tiếng Việt: 30 tháng 2
West-Vlams: 30 februoari
მარგალური: 30 ფურთუთა
中文: 2月30日
Bân-lâm-gú: 2 goe̍h 30 ji̍t
粵語: 2月30號