Île-de-France

Île-de-France
Rajon
Stema_figuraFlag of Île-de-France.svg
Administrimi
ShtetiFlamuri Franca
PrefekturaParisi
Departamente8 departamente
Qarqe20 qarqe (Arrondissement)
Kantone317 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja12,011 km2
Popullsia11,852,851 banorë
Dendësia987 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona KohoreUTC+1
PBB€ 462 miliardë
PBB për frymë€ 40,100
Faqja Zyrtare iledefrance.fr

Ile-de-France është një rajon administrativ dhe historik në Francën veriore. Kjo është një zonë shumë e populluar dhe llogaritet se në të jeton 18.7% e popullsisë së Francës metropolitane, duke e bërë rajonin më të populluara (11.660.000) dhe me densitet më të lartë (971 banorë/km²) në Francë. Në këtë rajon gjendet kryeqyteti i vendit Parisi, i cili mbulon 20% të sipërfaqes së rajonit por thith 90% të popullsisë.

  • demografia

Demografia

Departmenti Île-de-France (INSEE 2007)
Paris metropolitan area.gif
Sipërfaqja Departmente Popullsia
Jan. 2007
Sipërfaqja Dendësia 1999-2007
rritja e përvitshme e popullsisë
  Paris (75) 2,188,500 105 km² 20,843/km² +0.4%
Unaza e brëndshme 657 km²
( Petite Couronne)
4,369,000
Hauts-de-Seine (92) 1,551,500 176 km² 8,815/km² +1.0%
Seine-Saint-Denis (93) 1,508,500 236 km² 6,392/km² +1.1%
Val-de-Marne (94) 1,309,000 245 km² 5,343/km² +0.8%
Unaza e jashtme 11,250 km²
( Grande Couronne)
5,059,000
Seine-et-Marne (77) 1,285,500 5,915 km² 217/km² +1.0%
Yvelines (78) 1,401,000 2,284 km² 613/km² +0.4%
Essonne (91) 1,207,500 1,804 km² 669/km² +0.8%
Val-d'Oise (95) 1,165,000 1,246 km² 935/km² +0.7%
Other Languages
Afrikaans: Île-de-France
Alemannisch: Île-de-France
aragonés: Isla de Francia
العربية: إيل دو فرانس
asturianu: Islla de Francia
azərbaycanca: İl-de-Frans
беларуская: Іль-дэ-Франс
беларуская (тарашкевіца)‎: Іль-дэ-Франс
български: Ил дьо Франс
bosanski: Île-de-France
нохчийн: Иль-де-Франс
čeština: Île-de-France
Ελληνικά: Ιλ-ντε-Φρανς
emiliàn e rumagnòl: Îsla ed Franza
Esperanto: Francilio
français: Île-de-France
arpetan: Ila-de-France
Nordfriisk: Île-de-France
Gàidhlig: Île-de-France
客家語/Hak-kâ-ngî: Île-de-France
hrvatski: Île-de-France
Bahasa Indonesia: Île-de-France (region)
Interlingue: Île-de-France
íslenska: Île-de-France
italiano: Île-de-France
Taqbaylit: Île-de-France
ភាសាខ្មែរ: អ៊ីលដឺហ្រ្វែន
한국어: 일드프랑스
Lëtzebuergesch: Île-de-France
Limburgs: Île-de-France
lumbaart: Île-de-France
لۊری شومالی: ایل دو فرانس
lietuvių: Il de Fransas
latviešu: Ildefransa
Malagasy: Île-de-France
македонски: Ил де Франс
Bahasa Melayu: Île-de-France
Nederlands: Île-de-France
norsk nynorsk: Île-de-France
Nouormand: Île-dé-Fraunce
ਪੰਜਾਬੀ: ਈਲ-ਡ-ਫ਼ਰਾਂਸ
Piemontèis: Ìsola ëd Fransa
پنجابی: ال ڈ فغاس
português: Ilha de França
Runa Simi: Île-de-France
română: Île-de-France
русский: Иль-де-Франс
sicilianu: Île-de-France
davvisámegiella: Île-de-France
srpskohrvatski / српскохрватски: Île-de-France
Simple English: Île-de-France
slovenščina: Île-de-France
српски / srpski: Ил де Франс
Kiswahili: Île-de-France
татарча/tatarça: Иль-де-Франс
українська: Іль-де-Франс
oʻzbekcha/ўзбекча: Il-de-frans
Tiếng Việt: Île-de-France
West-Vlams: Île-de-France
მარგალური: ილ-დე ფრანსი
Bân-lâm-gú: Île-de-France
粵語: 法蘭西島