Burundi
English: Burundi

Republic of Burundi
  • Republika y'Uburundi  (Af-Rundhi)
  • République du Burundi  (Af-Faransiis)
Hal ku dheg: 
  • "Ubumwe, Ibikorwa, Amajambere" (Rundhi)
  • "Unité, Travail, Progrès" (Faransiis)
Heesta qaranka: Burundi Bwacu  (Rundhi)
Our Burundi
Burundi (dark blue)

– Africa (light blue & dark grey)
– the African Union (light blue)

Magaalo madax
Waa Magaalada ugu balaaran
Bujumbura
Official languages Kirundi (national and official)
French (official)
English (official)[1][2][3][4]
Qaybaha qoomiyedaha
  • 85% Hutu
  • 14% Tutsi
  •  1% Twa
  • ~3,000 Europeans
  • ~2,000 South Asians
Dadka Burundian
Xukunka Presidential republic
 -  President Pierre Nkurunziza[5]
 -  1st Vice-President Gaston Sindimwo
 -  2nd Vice-President Joseph Butore
Sharci dejinta Parliament
 -  Aqalka sare Senate
 -  Aqalka hoose National Assembly
Status
 -  Part of Ruanda-Urundi
(UN trust territory)
1945–1962 
 -  Independence from Belgium 1 July 1962 
 -  Republic 1 July 1966 
 -  Constitution of Burundi 28 February 2005 
Baaxad
 -  Guud ahaan 27,834 km2 [6](142nd)
10,747 sq mi 
 -  Biyo (%) 10[7]
Tirada dadka
 -  Template:UN Population qiyaasta Template:UN PopulationTemplate:UN Population (86th)
 -  2008 Tirakoob 8,053,574[6]
 -  Mugga Dadka 401.6/km2
1,040.1/sq mi
Wax soo saar (PPP) 2017 qiyaastii
 -  Guud ahaan $7.985 billion[8]
 -  Qof qof $808[8]
Wax soo saar (Iskaga magacaaban) 2017 estimate
 -  Guud ahaan $3.393 billion[8]
 -  Calaa qof $343[8]
Qaybsiga (2013)39.2[9] (medium)
Kobaca (2015)Decrease 0.404[10] (low / 184th)
Lacagta Burundian franc (FBu) (BIF)
Waqtiga CAT (UTC+2)
Taariikhda dd/mm/yyyy
Wadista Baabuurta right
Furaha telka +257
Furaha Internetka .bi


}}

Burundi waa wadan ku yaalla bartamaha qaarada Afrika, caasimadiisu waa Bujumbura, waa dowlad dhexda ku jirta badna aan lahayn, waxay ka mid tahay wadamada ku yaal Gobolka harooyinka waaweyn, woqooyi waxaa ka xiga Ruwanda, koonfur iyo bari Tansaaniya galbeedna waxaa ka xiga Kongo Za'iir.

Burundi

Burundi (/ bərʊndi, -rʌn- /), si rasmi ah Jamhuuriyadda Burundi (Kirundi): Burundi, oo ku yaal gobolka Woqooyiga Ameerika ee Bariga Afrika, waxay xuduud ka dhigtay Rwanda waqooyiga, Tansaaniya dhinaca bariga iyo koonfurta, iyo Jamhuuriyadda Dimuqraadiga ah ee Congo oo galbeed ah. Waxaa sidoo kale loo tixgeliyaa qayb ka mid ah Bartamaha Afrika. Magaalada Burundi waa Bujumbura. Xuduudaha koonfur galbeed waxay ku dhow yihiin Lake Tanganyika.

Dadka reer Twa, Hutu iyo Tutsi waxay ku noolaayeen Burundi ugu yaraan 500 sano. Muddo ka badan 200 oo sano, Burundi waxay ahayd boqortooyo madaxbannaan, ilaa bilowgii qarnigii 20aad, markii Jarmalku gumaysteen gobolka. [14] Ka dib markii dagaalkii koowaad ee aduunka iyo guul darradii Jarmalka, waxay ka soo gashay dhulka Belgium. Labada Jarmal iyo Beljimka ayaa waxay Burundi iyo Rwanda ka dhigeen Gobollo-Urundi. Inkastoo ay jiraan khaldad caan ah, Burundi iyo Rwanda marnaba ma aheyn kuwo ku salaysan caadada ilaa wakhtiga gumeysiga Yurub.Template:Politics of BurundiBurundi is divided into eighteen provinces, each named after their respective capital with the exception of Bujumbura Rural. The newest province, Rumonge, was created on 26 March 2015 from five communes previously belonging to the provinces of Bujumbura Rural and Bururi.[11]

ProvinceCapitalArea
(km2) [12]
Population
(2008 census)[13]
Eastern Burundi
CankuzoCankuzo1,964.54228,873
GitegaGitega1,978.96725,223
RutanaRutana1,959.45333,510
RuyigiRuyigi2,338.88400,530
Northern Burundi
KaruziKaruzi1,457.40436,443
KayanzaKayanza1,233.24585,412
KirundoKirundo1,703.34628,256
MuyingaMuyinga1,836.26632,409
NgoziNgozi1,473.86660,717
Southern Burundi
BururiBururi1,644.68313,102
MakambaMakamba1,959.60430,899
RumongeRumonge1,079.72352,026
Western Burundi
BubanzaBubanza1,089.04338,023
Bujumbura MairieBujumbura86.52497,166
Bujumbura RuralIsale1,059.84464,818
CibitokeCibitoke1,635.53460,435
MuramvyaMuramvya695.52292,589
MwaroMwaro839.60273,143

Burundi waxay xorowday 1962-dii, markii hore waxay lahayd boqortooyo, laakiin dilal isdaba-joog ah, rabshado iyo cimilada guud ee xasilooni-darrada gobolka ayaa ka dhalatay dhisitaanka Jamhuuriyadda iyo hal xisbi qaran 1966. Noocyada qowmiyadaha iyo ugu dambeyntii laba dagaallo sokeeye iyo xasuuqii 1970-yadii iyo mar kale 1990-yadii waxay ka baxeen waddanka horumaray iyo dadkeeduna waa mid ka mid ah kuwa ugu faqiirsan aduunka. 2015 ayaa goob joog u ahaa tartan siyaasadeed oo weyn sida Madaxweynaha Pierre Nkurunziza uu doorbiday inuu ku ordo muddo seddexaad ah, isku day afgambi iyo doorashadii baarlamaanka iyo doorashadii madaxtooyada ayaa si weyn loo dhaleeceeyay xubnaha beesha caalamka.

Nidaamka siyaasadeed ee Burundi waa mid ka mid ah madax-bannaanida Jamhuuriyadda Dimuqraadiga ah ee fadhigeedu yahay dowlad-goboleedyo badan. Madaxweynaha Burundi waa madaxa dawladda iyo madaxa dawladda. Burundi waxaa haatan ku jira 21 kooxood oo diiwaan gashan. [16] 13kii Maarso 1992, hogaamiyaha taliska taliska ee Pierre Buyoya Pierre Buyoya ayaa aasaasay dastuur, [17] taas oo bixisay geeddi-socod siyaasadeed oo dhinacyo badan ah iyo tartanka xisbiyada kala duwan. Lix sano ka dib, 6dii Juun 1998-kii, dastuurka ayaa la beddelay, ballaadhinta kuraasta Baarlamaanka Qaranka iyo sameynta qodobbo ku-xigeen laba madaxweyne. Sababtoo ah Heshiiskii Arusha, Burundi waxa ay hirgalisay dowlad ku meel-gaar ah 2000-kii. [19] Bishii Oktoobar 2016,

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons waxee heysaa war la xiriiro:

script error african flag brunai*

  1. "What Languages Are Spoken In Burundi?". 
  2. "English is now official language of Burundi". 
  3. Consulting, Jibril TOUZI, Great Lakes. "Analyse et adoption du projet de loi portant Statut des Langues au Burundi - Assemblée Nationale du Burundi". www.assemblee.bi. 
  4. http://dspace.univ-tlemcen.dz/bitstream/112/7953/1/sage-jasmine-irakosz.pdf
  5. Cite error: Invalid <ref> tag;no text was provided for refs named cnn01
  6. 6.0 6.1 "Quelques données pour le Burundi" (in Faransiis). ISTEEBU. Retrieved 17 December 2015. 
  7. Template:Cite report
  8. 8.0 8.1 8.2 8.3 "Burundi". International Monetary Fund. Retrieved 13 January 2015. 
  9. "Gini Index, World Bank Estimate". World Development Indicators. The World Bank. Retrieved 13 January 2015. 
  10. "2016 Human Development Report" (PDF). United Nations Development Programme. 2016. Retrieved 21 March 2017. 
  11. 1/10 DU 26 MARS 2015 PORTANT CREATION DE LA PROVINCE DU RUMONGE ET DELIMITATION DES PROVINCES DE BUJUMBURA, BURURI ET RUMONGE" (PDF). Presidential Cabinet, Republic of Burundi. Retrieved 14 July 2015. 
  12. "Burundi: administrative units, extended". GeoHive. Archived from the original on 14 July 2015. Retrieved 13 July 2015. 
  13. Law, Gwillim. "Provinces of Burundi". Statoids. Retrieved 13 July 2015. 
Other Languages
Acèh: Burundi
Afrikaans: Burundi
Akan: Burundi
Alemannisch: Burundi
አማርኛ: ቡሩንዲ
aragonés: Burundi
العربية: بوروندي
مصرى: بوروندى
asturianu: Burundi
azərbaycanca: Burundi
تۆرکجه: بوروندی
башҡортса: Бурунди
žemaitėška: Burundis
Bikol Central: Burundi
беларуская: Бурундзі
беларуская (тарашкевіца)‎: Бурундзі
български: Бурунди
भोजपुरी: बुरुंडी
Bahasa Banjar: Burundi
bamanankan: Burundi
বাংলা: বুরুন্ডি
བོད་ཡིག: བུ་རུན་ཌི།
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: বুরুন্ডি
brezhoneg: Burundi
bosanski: Burundi
буряад: Бурунди
català: Burundi
Chavacano de Zamboanga: Burundi
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Burundi
нохчийн: Бурунди
Cebuano: Burundi
ᏣᎳᎩ: ᏋᎷᏂᏗ
کوردی: بوروندی
qırımtatarca: Burundi
čeština: Burundi
Чӑвашла: Бурунди
Cymraeg: Bwrwndi
dansk: Burundi
Deutsch: Burundi
Thuɔŋjäŋ: Brundi
Zazaki: Burundi
dolnoserbski: Burundi
डोटेली: बुरुन्डी
ދިވެހިބަސް: ބުރުންޑީ
eʋegbe: Burundi
Ελληνικά: Μπουρούντι
English: Burundi
Esperanto: Burundo
español: Burundi
eesti: Burundi
euskara: Burundi
estremeñu: Burundi
فارسی: بوروندی
Fulfulde: Burunndi
suomi: Burundi
Võro: Burundi
føroyskt: Burundi
français: Burundi
arpetan: Burundi
Nordfriisk: Burundi
Frysk: Boerûndy
Gaeilge: An Bhurúin
Gagauz: Burundi
Gàidhlig: Burundaidh
galego: Burundi
Avañe'ẽ: Vurundi
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: बुरुंडी
ગુજરાતી: બુરુન્ડી
Gaelg: Burundee
Hausa: Burundi
客家語/Hak-kâ-ngî: Burundi
עברית: בורונדי
हिन्दी: बुरुण्डी
Fiji Hindi: Burundi
hrvatski: Burundi
hornjoserbsce: Burundi
Kreyòl ayisyen: Bouroundi
magyar: Burundi
հայերեն: Բուրունդի
interlingua: Burundi
Bahasa Indonesia: Burundi
Interlingue: Burundi
Igbo: Burundi
Ilokano: Burundi
Ido: Burundi
íslenska: Búrúndí
italiano: Burundi
日本語: ブルンジ
Patois: Burundi
Jawa: Burundi
ქართული: ბურუნდი
Qaraqalpaqsha: Burundi
Taqbaylit: Burundi
Kabɩyɛ: Purundi
Kongo: Burundi
Gĩkũyũ: Burundi
қазақша: Бурунди
ಕನ್ನಡ: ಬುರುಂಡಿ
한국어: 부룬디
kurdî: Burundî
kernowek: Burundi
Кыргызча: Бурунди
Latina: Burundia
Ladino: Burundi
Lëtzebuergesch: Burundi
Lingua Franca Nova: Burundi
Luganda: Burundi
Limburgs: Boeroendi
Ligure: Burundi
lumbaart: Burundi
lingála: Burundi
لۊری شومالی: بوروندی
lietuvių: Burundis
latgaļu: Burundi
latviešu: Burundija
Malagasy: Borondy
Minangkabau: Burundi
македонски: Бурунди
മലയാളം: ബറുണ്ടി
монгол: Бурунди
मराठी: बुरुंडी
кырык мары: Бурунди
Bahasa Melayu: Burundi
Malti: Burundi
မြန်မာဘာသာ: ဘူရွန်ဒီနိုင်ငံ
مازِرونی: بوروندی
Dorerin Naoero: Burundi
Nāhuatl: Burundi
Plattdüütsch: Burundi
नेपाली: बुरूण्डी
नेपाल भाषा: बुरुन्डी
Nederlands: Burundi
norsk nynorsk: Burundi
norsk: Burundi
Novial: Burundi
Sesotho sa Leboa: Burundi
occitan: Burundi
Livvinkarjala: Burundi
Oromoo: Buruundii
ଓଡ଼ିଆ: ବୁରୁଣ୍ଡି
Ирон: Бурунди
ਪੰਜਾਬੀ: ਬੁਰੂੰਡੀ
Kapampangan: Burundi
Papiamentu: Burundi
पालि: बुरुंडी
Norfuk / Pitkern: Burundi
polski: Burundi
Piemontèis: Burundi
پنجابی: برنڈی
پښتو: بروندي
português: Burundi
Runa Simi: Burundi
rumantsch: Burundi
Kirundi: Uburundi
română: Burundi
armãneashti: Burundi
русский: Бурунди
русиньскый: Бурунді
Kinyarwanda: Uburundi
संस्कृतम्: बुरुंडी
саха тыла: Бурунди
sardu: Burundi
sicilianu: Burundi
Scots: Burundi
سنڌي: برونڊي
davvisámegiella: Burundi
Sängö: Burundïi
srpskohrvatski / српскохрватски: Burundi
Simple English: Burundi
slovenčina: Burundi
slovenščina: Burundi
chiShona: Burundi
shqip: Burundi
српски / srpski: Бурунди
SiSwati: IBurundi
Sesotho: Burundi
Seeltersk: Burundi
Basa Sunda: Burundi
svenska: Burundi
Kiswahili: Burundi
ślůnski: Burůndi
தமிழ்: புருண்டி
తెలుగు: బురుండి
тоҷикӣ: Бурунди
Türkmençe: Burundi
Tagalog: Burundi
Türkçe: Burundi
Xitsonga: Burundi
татарча/tatarça: Бурунди
удмурт: Бурунди
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: بۇرۇندى
українська: Бурунді
اردو: برونڈی
oʻzbekcha/ўзбекча: Burundi
vèneto: Burundi
vepsän kel’: Burundi
Tiếng Việt: Burundi
Volapük: Rundiyän
walon: Bouroundi
Winaray: Burundi
Wolof: Buruundi
吴语: 蒲隆地
მარგალური: ბურუნდი
ייִדיש: בורונדי
Yorùbá: Bùrúndì
Vahcuengh: Burundi
Zeêuws: Burundi
中文: 蒲隆地
文言: 蒲隆地
Bân-lâm-gú: Burundi
粵語: 布隆迪
isiZulu: IBurundi