Province o Bergamo

Province o Bergamo
Province
Map heichlichtin the location o the province o Bergamo in Italy
Map heichlichtin the location o the province o Bergamo in Italy
Kintra Italy
Region Lombardy
Caipital(s)Bergamo
Comuni244
Govrenment
 • PresesEttore Pietro Pirovano
Aurie
 • Total2,722.86 km2 (1,051.30 sq mi)
Population (2012)
 • Tot1,107,571
 • Density410/km2 (1,100/sq mi)
Time zoneCET (UTC+1)
 • Simmer (DST)CEST (UTC+2)
Postal code24000-24100
Telephone prefix035, 0345, 0346, 0363, 02, 030
Vehicle registrationBG
ISTAT016

The Province of Bergamo (Italian: Provincia di Bergamo) is a province in the Lombardy region o Italy. It haes a population o 1,098,740 (2010), an aurie o 2,722.86 square km, an contains 244 comuni (singular: comune). Its caipital is the ceety o Bergamo.

It borders the province o Sondrio tae the north, the province o Brescia tae the east, the province o Cremona tae the sooth an the provinces o Milan, Monza an Brianza an Lecco tae the wast. The northren part is made up o the Orobian Alps wi the heichest point at 3,052 m (Mt. Coca). Its glens include Val Seriana an Brembana. The soothren pairt is mainly made up o flatlands.

Its rivers include the Serio, the Brembo an the Adda at the soothwastren boondary.

In the east, Lake Iseo forms its boondary which the Oglio fae the Camonica flows through. Minerals are foond in the aurie o Trescore Balneario an San Pellegrino (the source o the mineral watter o the same name) an ither places.

As o 31 December 2011 , the main municipality auries (comuni) bi population are:

Sunrise at Bergamo auld toun
Pos.CeetyPopulation
(ab)
Surface
(km²)
Densitie
(ab/km²)
Altitude
(mslm)
Bergamo[1]121.31639,63064249
Treviglio29.33431,54930125
Seriate[2]25.03612,412017247
Dalmine23.23711,62003207
Romano di Lombardia19.47218,031080120
Albino18.23231,32582342
Caravaggio16.25832,81496111
Alzano Lombardo13.82113,431029304
Stezzano12.9999,251405211
10°Osio Sotto12.0837,451622182
Other Languages
Boarisch: Provinz Bergamo
brezhoneg: Proviñs Bergamo
Esperanto: Provinco Bergamo
interlingua: Provincia Bergamo
Bahasa Indonesia: Provinsi Bergamo
日本語: ベルガモ県
Basa Jawa: Provinsi Bergamo
한국어: 베르가모 현
latviešu: Bergamo province
Bahasa Melayu: Wilayah Bergamo
norsk nynorsk: Provinsen Bergamo
پنجابی: ضلع برگامو
srpskohrvatski / српскохрватски: Bergamo (provincija)
Simple English: Province of Bergamo
slovenčina: Bergamo (provincia)
slovenščina: Bergamo (pokrajina)
српски / srpski: Бергамо (округ)
Tagalog: Bergamo
Türkçe: Bergamo ili
oʻzbekcha/ўзбекча: Bergamo (provinsiya)
Tiếng Việt: Bergamo (tỉnh)
中文: 貝加莫省
Bân-lâm-gú: Bergamo Séng