Italya
English: Italy

Repubblica Italiana
Italya Ripuwlika
ItaliaItalia
UnanchaWallqanqa
Llaqta qayanqillqa: Libertà, Uguaglianza, Umanità
(Italya simipi)
Llaqta taki: Il Canto degli Italiani
 
Situación de Italia
 
Uma Llaqta
 • Runakuna
 • Tinkurachina siwikuna
Roma
2.823.201 (41°54′ N 12°29′ E
Aswan hatun llaqtaRoma
Tukri simiItalya simi
KamachiyRipuwlika
Pulitika
Umalliq
Presidente del Consejo
Sergio Mattarella
Giuseppe Conte
Unificación
 • Fecha

17 ñiqin pawqar waray killapi 1861
Mama llaqtap hawan
 • Llapan hallka k'iti k'anchar
 • % yakukuna
Saywakuna
Chalakuna
Ñiqi: 69º
301.270 km²
2,4%
1.932,2 km
7.600 km
Runakuna
 • Llapan
 • T'iqisqa kay
Ñiqi: 22º
59.093.092
195 hab./km²
Brutu ukhu hayt'uy (BUH) -
Llaqta ukhu hayt'uy (LUH)
 • Llapan (2006)
 • BUH, llapan runap
Ñiqi: 8º
 
US$ 1.790.895 millones
US$ 30.732 (2006)
HDI -Runa kururay rikuchiq- (2006)0.940 (17º) – Elevado
KañinaEuro (€, EUR)
Runa llaqtap sutinItaliano, italiana
Pacha suyu
 • Ruphay mit'a
CET (UTC+1)
CEST (UTC+2)
Internet tuyru.it
Karu rimay tuyru+39
Ankichiy tuyruIAA-IZZ
ISO tuyru380 / ITA / IT
Kaypi wankurisqa: UE, OTAN, ONU, OCDE, OSCE, G-8

Italya (italya simipi Italia) nisqaqa Iwrupapi huk mama llaqtam. Uma llaqtanqa Roma llaqtam.

Allpa saywachi

Urqukuna

  • Monte Bianco / Mont Blanc (4810 m)
  • Monte Rosa (4.634 m)
  • Cervino (4478 m)
  • Appennini

Nina urqukuna

  • Vesuvio
  • Etna
  • Stromboli

Quchakuna

  • Lago d'Orta
  • Lago Maggiore
  • Lago di Varese
  • Lago di Comabbio
  • Lago di Monate
  • Lago di Lugano
  • Lago di Como
  • Lago d'Iseo
  • Lago d'Idro
  • Lago di Garda

Wat'akuna

Mayukuna

Italyapi aswan hatun mayukuna
MayukmSuyukuna (Regioni)
Po652Piemonte, Lombardia, Emilia-Romagna, Veneto
Adige410Trentino-Alto Adige, Veneto
Tevere405Emilia-Romagna, Toscana, Umbria, Lazio
Adda313Lombardia
Oglio280Lombardia
Tanaro276Piemonte, Liguria
Ticino248*Piemonte, Lombardia; Suwisa
Arno241Toscana
Piave220Veneto
Reno211Toscana, Emilia-Romagna

Simikuna

Italya suyupi rimasqa simikuna

Wiñay kawsay

Pulitika Rakiy

Italyapi suyukuna

Iskay chunka suyu (regione) kan, 108 pruwinsya kan.

#Suyu (Regione)Uma llaqtakm²Runakuna
1AbruzzoL'Aquila10,7941,305,000
2BasilicataPotenza9,992594,000
3CalabriaCatanzaro15,0802,004,000
4CampaniaNapoli13,5955,790,000
5Emilia-RomagnaBologna22,1244,187,000
6Friuli-Venezia Giulia*Trieste7,8551,208,000
7LazioRoma17,2075,304,000
8LiguriaGenova5,4211,610,000
9LombardiaMilano23,8619,375,000
10MarcheAncona9,6941,528,000
11MoliseCampobasso4,438320,000
12PiemonteTorino25,3994,341,000
13ApuliaBari19,3624,071,000
14SardegnaCagliari24,0901,655,000
15Valle d'AostaAosta3,263123,000
16ToscanaFirenze22,9973,619,000
17Trentino-Alto Adige/SüdtirolTrento13,607985,000
18UmbriaPerugia8,456867,000
19Sicilia*Palermo25,7085,017,000
20VenetoVenezia18,3914,738,000

Hatun llaqtakuna

Italyapi hatun llaqtakuna
Llaqtakuna (Italya)
'LlaqtaRunakunaSuyu (Regione)
1981199120012005
1.Roma2.840.2592.775.2502.546.8042.547.677Lazio
2.Milano1.604.7731.369.2311.256.2111.308.735Lombardia
3.Napoli1.212.3871.067.3651.004.500984.242Campania
4.Torino1.117.154962.507865.263900.608Piemonte
5.Palermo701.782698.556686.722670.820Sicilia
6.Genova762.895678.771610.307620.316Liguria
7.Bologna459.080404.378371.217373.743Emilia-Romagna
8.Firenze448.331403.294356.118366.901Toscana
9.Bari371.022342.309316.532326.915Puglia
10.Catania380.328333.075313.110304.144Sicilia
11.Venezia346.146309.422271.073269.780Veneto
12.Verona265.932255.824253.208259.380Veneto
13.Messina260.233231.693252.026246.323Sicilia
14.Padova234.678215.137204.870210.985Veneto
15.Trieste252.369231.100211.184206.058Friuli-Venezia Giulia
16.Taranto244.101232.334202.033197.582Puglia
17.Brescia206.661194.502187.567191.059Lombardia
18.Reggio Calabria173.486177.580180.353184.369Calabria
19.Prato160.220165.707172.499183.823Toscana
20.Modena180.312176.990175.502180.469Emilia-Romagna
21.Parma179.019170.520163.457175.789Emilia-Romagna
22.Perugia142.348144.732149.125161.390Umbria
23.Livorno175.741167.512156.274160.534Toscana
24.Cagliari233.848204.237164.249160.391Sardegna
25.Reggio Emilia130.376132.030141.877157.388Emilia-Romagna
26.Foggia156.467156.268155.203153.650Puglia
27.Ravenna138.034135.844134.631149.084Emilia-Romagna
28.Rimini127.813127.960128.656135.682Emilia-Romagna
29.Salerno157.385148.932138.188134.820Campania
30.Ferrara149.453138.015130.992132.471Emilia-Romagna
31.Sassari119.596122.339120.729127.893Sardegna
32.Siracusa117.615125.941123.657122.972Sicilia
33.Pescara131.330122.236116.286122.457Abruzzo
34.Monza123.145120.651120.204121.961Lombardia
35.Bergamo122.142114.936113.143116.197Lombardia
36.Vicenza114.598107.454107.223114.232Veneto
37.Latina93.738106.203107.898112.943Lazio
38.Forlì110.806109.541108.335112.477Emilia-Romagna
39.Trento99.179101.545104.946111.044Trentino-Alto Adige
40.Terni111.564108.248105.018109.569Umbria
41.Giugliano in Campania44.22060.09697.999108.772Campania
42.Novara102.086101.112100.910102.817Piemonte
43.Ancona106.498101.285100.507101.862Marche
44.Piacenza109.039102.26895.59499.340Emilia-Romagna
45.Bolzano105.18098.15894.98998.657Trentino-Alto Adige
46.Andria84.66190.06395.65397.835Puglia
47.Udine102.02199.18995.03096.678Friuli-Venezia Giulia
48.Arezzo92.10591.62691.58995.229Toscana
49.Catanzaro100.83296.61495.25194.612Calabria
50.La Spezia115.392101.44291.39194.263Liguria
51.Cesena89.45588.48790.94893.857Emilia-Romagna
52.Barletta83.45389.52792.09493.081Puglia
53.Lecce91.289100.88483.30392.688Puglia
54.Pesaro90.41288.71391.08691.955Marche
55.Alessandria100.52390.75385.43891.593Piemonte
56.Brindisi89.78695.38389.08190.439Puglia
57.Torre del Greco103.605101.36190.60788.372Campania
58.Pisa104.50998.92889.69487.737Toscana
59.Pistoia92.27487.83084.27485.947Toscana
60.Sesto San Giovanni95.83386.72178.85083.556Lombardia
61.Como95.57187.05978.68083.002Lombardia
62.Varese90.52785.68780.51182.809Lombardia
63.Pozzuoli69.86175.14278.75482.535Campania
64.Lucca91.24687.10081.86282.422Toscana
65.Treviso87.69683.59880.14482.399Veneto
66.Marsala79.17580.17777.78481.884Sicilia
67.Casoria68.52179.70781.88881.847Campania
68.Busto Arsizio79.72877.09475.91679.552Lombardia
69.Caserta66.31869.02775.20879.432Campania
70.Gela74.80672.53572.77477.245Sicilia
71.Grosseto69.52371.25771.26376.330Toscana
72.Guidonia Montecelio50.81657.47367.51675.692Lazio
73.Cinisello Balsamo80.75776.26272.05073.770Lombardia
74.Asti77.68173.55771.27673.734Piemonte
75.L'Aquila63.67866.81368.50371.989Abruzzo
76.Ragusa64.49267.53568.95671.969Sicilia
77.Cremona80.92974.11370.88771.313Lombardia
78.Pavia85.02976.96271.21471.064Lombardia
79.Trapani71.92769.49768.34670.872Sicilia
80.Lamezia Terme63.98970.11470.50170.365Calabria
81.Quartu Sant'Elena43.89661.63668.04070.276Sardegna
82.Cosenza106.80186.66472.99870.185Calabria

Musiku

Ruruchinakuna

  • Eni
  • UniCredit Group
  • Assicurazioni Generali
  • Telecom Italia
  • Fiat
  • Finmeccanica
  • Edison
  • Pirelli
  • Alfa Romeo
  • Giorgio Armani
  • Agip
  • Ducati
  • Ferrari
  • Ferrero
  • Fila
  • Gucci
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Maserati
  • Martini & Rossi

Rikchakuna

Kaypipas qhaway

Hawa t'inkikuna

Other Languages
Аҧсшәа: Италиа
Acèh: Itali
адыгабзэ: Италие
Afrikaans: Italië
Akan: Italy
Alemannisch: Italien
አማርኛ: ጣልያን
aragonés: Italia
Ænglisc: Italia
العربية: إيطاليا
ܐܪܡܝܐ: ܐܝܛܠܝܐ
مصرى: ايطاليا
অসমীয়া: ইটালী
asturianu: Italia
авар: Италия
Aymar aru: Italiya
azərbaycanca: İtaliya
تۆرکجه: ایتالیا
башҡортса: Италия
Bali: Italia
Boarisch: Italien
žemaitėška: Italėjė
Bikol Central: Italya
беларуская: Італія
беларуская (тарашкевіца)‎: Італія
български: Италия
भोजपुरी: इटली
Bislama: Itali
বাংলা: ইতালি
བོད་ཡིག: ཨི་ཏ་ལི།
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ইতালি
brezhoneg: Italia
bosanski: Italija
ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ: Italia
буряад: Итали
català: Itàlia
Chavacano de Zamboanga: Italia
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: É-dâi-lé
нохчийн: Итали
Cebuano: Italya
Chamoru: Italia
ᏣᎳᎩ: ᎢᏔᎵ
Tsetsêhestâhese: Italy
کوردی: ئیتالیا
corsu: Italia
Nēhiyawēwin / ᓀᐦᐃᔭᐍᐏᐣ: ᐃᑕᓖ
qırımtatarca: İtaliya
čeština: Itálie
kaszëbsczi: Italskô
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Їталїꙗ
Чӑвашла: Итали
Cymraeg: Yr Eidal
dansk: Italien
Deutsch: Italien
Zazaki: İtalya
dolnoserbski: Italska
डोटेली: इटाली
ދިވެހިބަސް: އިޓަލީވިލާތް
ཇོང་ཁ: ཨྀཊ་ལི་
eʋegbe: Italy
Ελληνικά: Ιταλία
emiliàn e rumagnòl: Itâglia
English: Italy
Esperanto: Italio
español: Italia
eesti: Itaalia
euskara: Italia
estremeñu: Italia
فارسی: ایتالیا
Fulfulde: Italiya
suomi: Italia
Võro: Itaalia
Na Vosa Vakaviti: Itali
føroyskt: Italia
français: Italie
arpetan: Étalia
Nordfriisk: Itaalien
furlan: Italie
Frysk: Itaalje
Gaeilge: An Iodáil
Gagauz: İtaliya
贛語: 意大利
kriyòl gwiyannen: Itali
Gàidhlig: An Eadailt
galego: Italia
Avañe'ẽ: Itália
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: इटली
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌹𐍄𐌰𐌻𐌾𐌰
ગુજરાતી: ઈટલી
Gaelg: Yn Iddaal
Hausa: Italiya
客家語/Hak-kâ-ngî: Yi-thai-li
Hawaiʻi: ʻĪkālia
עברית: איטליה
हिन्दी: इटली
Fiji Hindi: Italy
hrvatski: Italija
hornjoserbsce: Italska
Kreyòl ayisyen: Itali
magyar: Olaszország
հայերեն: Իտալիա
Արեւմտահայերէն: Իտալիա
interlingua: Italia
Bahasa Indonesia: Italia
Interlingue: Italia
Igbo: Italy
Ilokano: Italia
ГӀалгӀай: Итали
Ido: Italia
íslenska: Ítalía
italiano: Italia
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: Italy
日本語: イタリア
Patois: Itali
la .lojban.: italias
Jawa: Itali
ქართული: იტალია
Qaraqalpaqsha: İtaliya
Taqbaylit: Ṭelyan
Адыгэбзэ: Италэ
Kabɩyɛ: Itaalii
Kongo: Italia
Gĩkũyũ: Itari
қазақша: Италия
kalaallisut: Italia
ភាសាខ្មែរ: អ៊ីតាលី
ಕನ್ನಡ: ಇಟಲಿ
한국어: 이탈리아
Перем Коми: Италья
къарачай-малкъар: Италия
Ripoarisch: Italie
kurdî: Îtalya
коми: Италия
kernowek: Itali
Кыргызча: Италия
Latina: Italia
Ladino: Italia
Lëtzebuergesch: Italien
лезги: Италия
Lingua Franca Nova: Italia
Luganda: Yitale
Limburgs: Italië
Ligure: Italia
lumbaart: Itàlia
lingála: Italya
لۊری شومالی: ایتالٛیا
lietuvių: Italija
latgaļu: Italeja
latviešu: Itālija
मैथिली: इटाली
Basa Banyumasan: Italia
мокшень: Италие
Malagasy: Italia
олык марий: Италий
Māori: Itāria
Minangkabau: Italia
македонски: Италија
മലയാളം: ഇറ്റലി
монгол: Итали
मराठी: इटली
Bahasa Melayu: Itali
Malti: Italja
Mirandés: Eitália
မြန်မာဘာသာ: အီတလီနိုင်ငံ
مازِرونی: ایتالیا
Dorerin Naoero: Itari
Nāhuatl: Italia
Napulitano: Italia
Plattdüütsch: Italien
Nedersaksies: Italiën
नेपाली: इटाली
नेपाल भाषा: इटाली
Nederlands: Italië
norsk nynorsk: Italia
norsk: Italia
Novial: Italia
ߒߞߏ: ߌߕߊߟߌ߫
Nouormand: Italie
Sesotho sa Leboa: Italia
Chi-Chewa: Italia
occitan: Itàlia
Livvinkarjala: Itualii
Oromoo: Xaaliyaanii
ଓଡ଼ିଆ: ଇଟାଲୀ
Ирон: Итали
ਪੰਜਾਬੀ: ਇਟਲੀ
Pangasinan: Italia
Kapampangan: Italya
Papiamentu: Italia
Picard: Italie
Deitsch: Idali
Pälzisch: Italien
पालि: इटली
Norfuk / Pitkern: Italii
polski: Włochy
Piemontèis: Italia
پنجابی: اٹلی
Ποντιακά: Ιταλία
پښتو: اېټاليا
português: Itália
rumantsch: Italia
romani čhib: Italiya
Kirundi: Ubutariyano
română: Italia
armãneashti: Italia
tarandíne: Itaglie
русский: Италия
русиньскый: Італія
Kinyarwanda: Ubutaliyani
संस्कृतम्: इटली
саха тыла: Италия
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱤᱴᱟᱞᱤ
sardu: Itàlia
sicilianu: Italia
Scots: Italy
سنڌي: اٽلي
davvisámegiella: Itália
Sängö: Italùii
srpskohrvatski / српскохрватски: Italija
සිංහල: ඉතාලිය
Simple English: Italy
slovenčina: Taliansko
slovenščina: Italija
Gagana Samoa: Italia
chiShona: Italy
Soomaaliga: Talyaaniga
shqip: Italia
српски / srpski: Италија
Sranantongo: Italiyanikondre
SiSwati: INtaliyane
Sesotho: Ithali
Seeltersk: Italien
Sunda: Italia
svenska: Italien
Kiswahili: Italia
ślůnski: Italijo
Sakizaya: Italy
தமிழ்: இத்தாலி
ತುಳು: ಇಟಲಿ
తెలుగు: ఇటలీ
tetun: Itália
тоҷикӣ: Итолиё
ትግርኛ: ኢጣልያ
Türkmençe: Italiýa
Tagalog: Italya
Setswana: Italia
Tok Pisin: Itali
Türkçe: İtalya
Xitsonga: Ithali
татарча/tatarça: Италия
chiTumbuka: Italy
Twi: Italy
reo tahiti: ’Itāria
тыва дыл: Италия
удмурт: Италия
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئىتالىيە
українська: Італія
اردو: اطالیہ
oʻzbekcha/ўзбекча: Italiya
Tshivenda: Italy
vèneto: Itałia
vepsän kel’: Italii
Tiếng Việt: Ý
West-Vlams: Itoalië
Volapük: Litaliyän
walon: Itåleye
Winaray: Italya
Wolof: Itaali
吴语: 意大利
isiXhosa: IItaly
მარგალური: იტალია
ייִדיש: איטאליע
Yorùbá: Itálíà
Vahcuengh: Eiqdaihleih
Zeêuws: Itâlië
中文: 意大利
文言: 義大利
Bân-lâm-gú: Í-tāi-lī
粵語: 意大利
isiZulu: ITaliya