Igrzyska Wspólnoty Narodów 2006

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2006
2006 Commonwealth Games
20022010
Stolica igrzysk Australia
Melbourne
Liczba ekip71
Liczba sportowcówok. 4500
Liczba konkurencji245
Otwarcie15 marca 2006
Zamknięcie26 marca 2006
Oficjalne otwarcieElżbieta II
StadionMelbourne Cricket Ground
Zwycięzca klasyfikacji medalowej:
 Australia
Państwa biorące udział w Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2006 roku:

     państwa debiutujące

     państwa, które brały już udział w Igrzyskach

Ceremonia otwarcia Igrzysk Wspólnoty Narodów 2006
Ceremonia otwarcia Igrzysk Wspólnoty Narodów 2006
Mecz rugby na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2006

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2006 odbyły się w Melbourne w Australii. Ceremonia otwarcia miała miejsce 15 marca, a zamknięcia 26 marca 2006 roku. Igrzyska Wspólnoty Narodów były największym sportowym wydarzeniem w Melbourne od czasu Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1956 roku. Oficjalną maskotką igrzysk był Karak, wielki czarny ptak z żółtym dziobem. W igrzyskach wzięło udział około 4500 sportowców z 71 narodowych reprezentacji, z czego żadna nie zadebiutowała, co nie zdarzyło się dotąd ani razu. Zawodnicy wystartowali w 247 konkursach w 16 dyscyplinach sportowych. Motto igrzysk brzmiało: Zjednoczeni przez chwilę.

Klasyfikacja medalowa

MiejsceKrajGold medal with cup.svgSilver medal with cup.svgBronze medal with cup.svgRazem
1.Australia Australia846968221
2.Anglia Anglia364034110
3.Kanada Kanada26293186
4.Indie Indie22171150
5.Południowa Afryka RPA12131338
6.Szkocja Szkocja1171129
7.Jamajka Jamajka104822
8.Malezja Malezja7121029
9.Nowa Zelandia Nowa Zelandia6121331
10.Kenia Kenia65718
11.Singapur Singapur56718
12.Nigeria Nigeria46717
13.Walia Walia351119
14.Cypr Cypr3126
15.Ghana Ghana2013
15.Uganda Uganda2013
17.Pakistan Pakistan1315
18.Papua-Nowa Gwinea Papua-Nowa Gwinea1102
19.Wyspa Man Wyspa Man1012
19.Namibia Namibia1012
19.Tanzania Tanzania1012
22.Sri Lanka Sri Lanka1001
23.Mauritius Mauritius0303
24.Bahamy Bahamy0202
24.Irlandia Północna Irlandia Północna0202
26.Kamerun Kamerun0123
27.Botswana Botswana0112
27.Malta Malta0112
27.Nauru Nauru0112
30.Bangladesz Bangladesz0101
30.Grenada Grenada0101
30.Lesotho Lesotho0101
33.Trynidad i Tobago Trynidad i Tobago0033
34.Seszele Seszele0022
35.Barbados Barbados0011
35.Fidżi Fidżi0011
35.Mozambik Mozambik0011
35.Samoa Samoa0011
35.Eswatini Suazi0011
Inne języki