Daerah di Itali

Itali dibahagikan kepada 20 daerah atau kawasan (regioni, tunggal: Regione). Lima dari daerah ini memiliki status khusus autonomi yang membolehkan mereka untuk menguatkuasakan undang-undang pada beberapa masalah tempatan mereka; ini ditandai dengan asterisk (*) dalam jadual di bawah. Negara ini dibahagi lagi menjadi 110 wilayah (province) dan 8,100 bandar/komun (comuni). Semua daerah, kecuali Valle d'Aosta, dibahagi lagi menjadi dua wilayah atau lebih.

PetaDaerahIbu kotaKawasan (km²)Kawasan (batu²)Penduduk
Italian regions provinces.svg
AbruzzoL'Aquila10,7634,1561,342,177
Lembah Aosta*Aosta3,2631,260128,129
ApuliaBari19,3587,4744,090,577
BasilicataPotenza9,9953,859587,680
CalabriaCatanzaro15,0805,8222,011,537
CampaniaNaples13,5905,2475,833,131
Emilia-RomagnaBologna22,4468,6664,429,766
Friuli-Venezia Giulia*Trieste7,8583,0341,235,761
LazioRome17,2366,6555,724,365
LiguriaGenoa5,4222,0931,616,993
LombardyMilan23,8449,2069,909,348
MarcheAncona9,3663,6161,564,886
MoliseCampobasso4,4381,713319,834
PiedmontTurin25,4029,8084,456,532
Sardinia*Cagliari24,0909,3011,675,286
Sicily*Palermo25,7119,9275,050,486
TuscanyFlorence22,9938,8783,749,074
Trentino-Alto Adige*Trento13,6075,2541,036,639
UmbriaPerugia8,4563,265906,675
VenetoVenice18,3997,1044,936,197
Bahasa lain
asturianu: Rexones d'Italia
Bahasa Indonesia: Daerah di Italia
Bikol Central: Rehiyon kan Italya
bosanski: Regije Italije
interlingua: Regiones de Italia
íslenska: Héruð Ítalíu
Kapampangan: Labuad ning Italy
Kiswahili: Mikoa ya Italia
Lëtzebuergesch: Italienesch Regiounen
Nedersaksies: Regionen van Itoalje
norsk nynorsk: Regionar i Italia
Simple English: Regions of Italy
slovenčina: Región (Taliansko)
slovenščina: Italijanske dežele
српски / srpski: Регије Италије
srpskohrvatski / српскохрватски: Regije Italije
Tiếng Việt: Vùng hành chính (Ý)
West-Vlams: Regio (Itoalië)