Visual Basic

Visual Basic
Логото на VBA
Парадигма:Event-driven
Развивач:Microsoft
Типови:Static, strong
Под влијание на:QuickBASIC
Влијае на:Visual Basic .NET
Оперативен систем:Microsoft Windows

Visual Basic (VB) е таканаречен event driven програмски јазик производ на Microsoft како дел од таканаречениот COM програмски модел. VB подоцна се заменува со Visual Basic .NET. Постарите верзии на VB се деривации на BASIC. Програмскиот јазик овозможува рапиден развој на апликации (RAD) со графички кориснички посредник (GUI), пристап до бази на податоци преку користење на DAO, RDO, или ADO, и креирање на ActiveX контроли и објекти.

Порграмерот ја составува апликацијата користејчи се со компоненти кои доаѓаат со самиот Visual Basic. Програмите напишани во Visual Basic исто така можат да се користат со Windows API, но за тоа потребно е да се декларираат соодветни екстерни функции.

Во бизнис програмирањето, Visual Basic е најчесто употребуван. Според некои истражувања, 62% од развивачите на софтвер изјавиле дека користат на на некаков начин Visual Basic. Тоа е висок процент, и Visual Basic претставува директен конкурент на C++, JavaScript, C# и Java за доминација во бизнис светот.[1]

Other Languages
العربية: فيجوال بيسك
azərbaycanca: Visual Basic
български: Visual Basic
bosanski: Visual Basic
català: Visual Basic
čeština: Visual Basic
Ελληνικά: Visual Basic
English: Visual Basic
español: Visual Basic
Esperanto: Visual Basic
euskara: Visual Basic
français: Visual Basic
Gaeilge: Visual Basic
հայերեն: Visual Basic
hrvatski: Visual Basic
Bahasa Indonesia: Visual Basic
italiano: Visual Basic
ქართული: Visual Basic
kurdî: Visual Basic
Кыргызча: Visual Basic
magyar: Visual Basic
Bahasa Melayu: Visual Basic
မြန်မာဘာသာ: Visual Basic
Nederlands: Visual Basic
norsk nynorsk: Visual Basic
oʻzbekcha/ўзбекча: Visual Basic
polski: Visual Basic
português: Visual Basic
română: Visual Basic
русский: Visual Basic
Simple English: Visual Basic
slovenčina: Visual Basic
slovenščina: Visual Basic
српски / srpski: Вижуал бејсик
svenska: Visual Basic
тоҷикӣ: Visual Basic
Türkçe: Visual Basic
українська: Visual Basic
Tiếng Việt: Visual Basic
吴语: Visual Basic
中文: Visual Basic