The Sun

The Sun е дневен национален весник кој се објавува во Обединетото Кралство од страна на Њус Корпорејшн. Исти изданија се издаваат и во Глазгов (The Scottish Sun) и во Даблин (The Irish Sun). Според тиражот, се наоѓа на десетото место во светот и има најголема распространетост од кој било весник во Обединетото Кралство. Во јануари 2012 год., Сан имаше дневен тираж од 2.751.219 копии. Помеѓу јули и декември 2010 год., дневно имаше распродадено околу 7.6 милиони копии, од кои 2.6 милиони ги купиле луѓе од повисоките класи, а 4.9 милиони од пониските класи. Во неговата историја, Сан бил тема на многу контроверзии, како што се пишувањето за Катастрофата на фудбалскиот стадион во Хилсборо, лажното обвинување на Елтон Џон дека имал сексуални односи со мажи за пари, темите за менталното здравје и хомосексуалноста. Сан го објавува Групацијата на весници, која е дел од Меѓународни вести, чиј сопственик е Руперт Мурдок.На 17 февруари 2012 год., Руперт Мурдок преку меил објави дека Сан во сабота ќе почне ,,наскоро” да се објавува.

Other Languages
العربية: ذا صن
asturianu: The Sun
беларуская: The Sun
български: Сън (вестник)
català: The Sun
čeština: The Sun
dansk: The Sun
Deutsch: The Sun
español: The Sun
Esperanto: The Sun
euskara: The Sun
français: The Sun
Gaeilge: The Sun
한국어: 더 선
हिन्दी: द सन
íslenska: The Sun
lietuvių: The Sun
Nederlands: The Sun
日本語: ザ・サン
norsk: The Sun
norsk nynorsk: The Sun
polski: The Sun
português: The Sun
română: The Sun
русский: The Sun
Simple English: The Sun (newspaper)
српски / srpski: The Sun
suomi: The Sun
svenska: The Sun
Türkçe: The Sun
українська: Сан (газета)
Tiếng Việt: The Sun