The Police

Полис
The Police на жив настап на 1 август 2007 во Медисон Сквер Гарден, Њујорк.
Биографски податоци
ПотеклоЛондон, Англија
ЖанровиЊу вејв, пост-панк, поп рок, реге рок
Период на активност1977–1986,
2007–денес
ИздавачиA&M, Polydor, Universal Music Group
СоработнициStrontium 90, Oysterhead, Gizmo, Sting
Мреж. местоOfficial website
Поранешни членови
Стинг
Енди Самерс
Стјуард Коупленд
Андри Падовани

The Police (се чита „д полис“ — МФА:ðə pəˈlis) е рок бенд составен од тројца членови: Стинг (вокал, бас гитара), Енди Самерс (гитара, вокал) и Стјуард Коупленд (тапани, вокал). Бендот стана светски познат во раните 1980-ти, свирејќи стил на рок кој беше под влијание на џез, панк рок и реге музиката.

Other Languages
العربية: ذا بوليس
asturianu: The Police
català: The Police
čeština: The Police
corsu: The Police
Cymraeg: The Police
dansk: The Police
Deutsch: The Police
eesti: The Police
Ελληνικά: The Police
English: The Police
español: The Police
Esperanto: The Police
euskara: The Police
français: The Police
Frysk: The Police
galego: The Police
한국어: 더 폴리스
hrvatski: The Police
Bahasa Indonesia: The Police
italiano: The Police
עברית: הפוליס
ქართული: The Police (ჯგუფი)
Кыргызча: The Police
Latina: The Police
latviešu: The Police
magyar: The Police
മലയാളം: ദ പോലീസ്
Bahasa Melayu: The Police
Nāhuatl: The Police
Nederlands: The Police
norsk: The Police
norsk nynorsk: The Police
occitan: The Police
Piemontèis: The Police
polski: The Police
português: The Police
română: The Police
русский: The Police
Scots: The Police
Simple English: The Police
slovenčina: The Police
српски / srpski: The Police
suomi: The Police
svenska: The Police
Türkçe: The Police
українська: The Police
Tiếng Việt: The Police
中文: 警察乐队