Slayer
English: Slayer

Slayer
Слеер на концерт во Холандија, 2007 год.
Од лево кон десно: Џеф Ханеман, Том Араја и Кери Кинг
Биографски податоци
ПотеклоХанингтон Парк (Калифорнија), САД
ЖанровиТреш метал
Период на активност1981 – денес
ИздавачиМетал Блејд, Деф Џем, Американ
СоработнициAnthrax, Megadeth, Metallica, Exodus
slayer.net
Членови
Том Араја
Гери Холт
Кери Кинг
Пол Бустап
Поранешни членови
Дајв Ломвардо
Џон Дете
Џеф Ханмен

Slayer (се чита: Слеер) е треш метал музичка група од Калифорнија, САД. Основана е во 1981 година од страна на гитаристите Кери Кинг и Џеф Ханеман. Со нивниот трет студиски албум Reign in Blood се здобиле со титулата предводници на американскиот екстремен метал.[1] Во светски рамки, Слеер имаат продадено околу 20 милиони албуми,[А] додека во САД цифрата изнесува преку 4 милиони примероци.[2]

Песните на Слеер се препознатливи по нивната агресивност, жестина и бруталност. Музиката е во екстремно брзо темпо, додека текстовите најчесто обработуваат теми како сериски убиства, воени злосторства, некрофилија, религија и војна. Применуваат уникатни начини на свирење како тремоло трзање, користење „дупла папуча“ на тапани и гласовна изведба со снижен, пригушен вокал. Многу подоцнежни бендови ги споменуваат Слеер како едни од највлијателните музичари од хеви метал жанрот, како по нивната музика, така и по нивните сценски настапи и изглед.

Бендот е добитник на две Греми награди за најдобар хеви метал перформанс, и тоа во 2006 за песната „Eyes of the Insane“ и во 2008 за нумерата „Final Six“. Во 2013, Гитаристата Џеф Ханмен почина, и Ломбардо беше сменет со Бустап. На 11 Септември излезе 12 албум на Слејер, и е прв албум без Ханмен, кој умре на 2 Мај 2013.

Белешки

А.^ Слеер никогаш не објавиле точна бројка колку изнесува нивната продажба на студиски дискови низ светот. Споменатата цифра е само проценка.
Б.^ Двете наградени композиции се од албумот Christ Illusion, издаден 2006 година.
Other Languages
Afrikaans: Slayer
Alemannisch: Slayer
Ænglisc: Slayer
العربية: سلاير
azərbaycanca: Slayer
تۆرکجه: اسلیر
বাংলা: স্লেয়ার
беларуская: Slayer
български: Слейър
Boarisch: Slayer
bosanski: Slayer
brezhoneg: Slayer
català: Slayer
čeština: Slayer
Cymraeg: Slayer
dansk: Slayer
Deutsch: Slayer
eesti: Slayer
Ελληνικά: Slayer
English: Slayer
español: Slayer
Esperanto: Slayer
euskara: Slayer
فارسی: اسلیر
français: Slayer
galego: Slayer
한국어: 슬레이어
հայերեն: Slayer
hrvatski: Slayer
Bahasa Indonesia: Slayer
íslenska: Slayer
italiano: Slayer
עברית: סלייר
ქართული: სლეიერი
kaszëbsczi: Slayer
Latina: Slayer
latviešu: Slayer
лезги: Slayer
magyar: Slayer
Nederlands: Slayer
日本語: スレイヤー
norsk: Slayer
norsk nynorsk: Slayer
polski: Slayer
português: Slayer
română: Slayer
русский: Slayer
shqip: Slayer
Simple English: Slayer
slovenčina: Slayer
slovenščina: Slayer
ślůnski: Slayer
српски / srpski: Slejer
srpskohrvatski / српскохрватски: Slayer
suomi: Slayer
svenska: Slayer
Taqbaylit: Slayer
Türkçe: Slayer
українська: Slayer
Tiếng Việt: Slayer
West-Vlams: Slayer