Skid Row

Skid Row
Skid Row на South Texas Rockfest во 2008
Биографски податоци
ПотеклоТомс Ривер (Њу Џерси), САД
Жанровихеви метал, глам метал
Период на активност
  • 1986–1996
  • 1999–сѐ уште
ИздавачиAtlantic, SPV, Megaforce
СоработнициThe Last Hard Men, Frameshift, TNT
Мреж. местоskidrow.com
Членови
Рејчел Болан
Дејв Сабо
Скоти Хил
Роб Хамерсмит
ЗП Тарт
Поранешни членови
Види поранешни членови

Skid Row — американска хеви метал музичка група, основана 1986 година во Томс Ривер (Њу Џерси). Групата била комерцијално успешна во доцните 1980-ти и раните 1990-ти, а нивните први два студиски албуми Skid Row (1989) и Slave to the Grind (1991) достигнале повеќе платинест тираж во САД, од кои вториот бил и број еден на америоканската Билборд 200 за најпродавани албуми.[1] Нивниот трет студиски албум Subhuman Race (1995) добил позитивни оценки од музичкиот печат, но не достигнал тираж како претходните два албуми. Во овој период, поставата на бендот ја сочинувале басистот Рејчел Болан, гитаристите Дејв Сабо и Скоти Хил, фронтменот Себастијан Бах, и тапанарот Роб Афусо. Групата имала продадено 20 милиони албуми во светот до крајот на 1996.[2]

Откако ги замениле Бах со Џони Солинџер и Афусо со Фил Вароне во 1999, Skid Row ги издале Thickskin (2003) и Revolutions per Minute (2006), кои добиле главно негативни реакции од публиката. Во 2015 Skid Row се разделиле со фронтменот Солинџер по 16 годишна соработка, и го поставиле Тони Харнел како негова замена.[3] По само осум месеци Харнел си заминал, а на негово место дошол ЗП Тарт. Во периодот 2013–2014 групата го издала албумот United World Rebellion како два мини албуми.

Other Languages
asturianu: Skid Row
български: Скид Роу (САЩ)
català: Skid Row
dansk: Skid Row
Deutsch: Skid Row
emiliàn e rumagnòl: Skid Row
español: Skid Row
français: Skid Row
galego: Skid Row
Bahasa Indonesia: Skid Row
italiano: Skid Row
עברית: Skid Row
Basa Jawa: Skid Row
Nederlands: Skid Row
norsk: Skid Row
português: Skid Row
русский: Skid Row
Simple English: Skid Row
slovenčina: Skid Row
Türkçe: Skid Row
Tiếng Việt: Skid Row
中文: 史奇洛