PubChem
English: PubChem

PubChem
Pubchemlogo.png
Содржина
ОписPubChem
Контакт
Главен наводPMID 15879180
Пристап
URL за преземањеFTP
Алатки
Разно
Лиценцајавна сопственост

PubChem е база на податоци за хемиски молекули и нивните дејства при спроведување на биолошки анализи. Со системот раководи Националниот центар за биотехнолошки информации (NCBI), огранок на Националната медицинска библиотека, кој е дек ид Националните здравствени институти (NIH) на САД. Пристапот на базата е слободен преку FTP. Во описите на супстанциите, опфатени се и оние со мали молекули што немаат повеќе од 1000 атоми и 1000 врски. Американското хемиско друштво се обидело да го врбува конгресот да ја ограничи работата на PubChem, со објаснување дека базата претставува конкурент на нивната Хемиска упатна служба.[1] Во PubChem учествуваат над 80 добавувачи на податоци и продолжуваат да ја зголемуваат и развиваат.[2]

Other Languages
العربية: بوب كيم
беларуская: PubChem
беларуская (тарашкевіца)‎: PubChem
български: PubChem
bosanski: PubChem
català: PubChem
čeština: PubChem
dansk: PubChem
Deutsch: PubChem
eesti: PubChem
Ελληνικά: PubChem
English: PubChem
español: PubChem
Esperanto: PubChem
فارسی: پاب‌کم
français: PubChem
galego: PubChem
한국어: PubChem
hrvatski: PubChem
Bahasa Indonesia: PubChem
italiano: PubChem
עברית: PubChem
Latina: PubChem
magyar: PubChem
Malagasy: PubChem
മലയാളം: പബ്‌കെം
Nederlands: PubChem
日本語: PubChem
Nordfriisk: PubChem
norsk: PubChem
polski: PubChem
português: PubChem
română: PubChem
русский: PubChem
Scots: PubChem
slovenčina: PubChem
slovenščina: PubChem
српски / srpski: PubChem
srpskohrvatski / српскохрватски: PubChem
suomi: PubChem
svenska: Pubchem
Tagalog: PubChem
தமிழ்: பப்கெம்
Türkçe: PubChem
українська: PubChem
Tiếng Việt: PubChem
中文: PubChem