Microsoft Access

Microsoft Access
ПрограмериMicrosoft
Првично издание1.0 / ноември 1992; пред 25 години (1992-November)
Стабилно издание2010 (14.0) / април 28, 2010; пред 8 години (2010-04-28)
Опер. системMicrosoft Windows
ВидRDBMS
Лиценцанеслободен софтвер
Мреж. местоoffice.microsoft.com/access

Microsoft Access е апликација за управување со база на податоци и е дел од Microsoft Office пакетот.

Аксес се состои од механизмот „Џет“ за база на податоци (на англиски : Microsoft Jet Database Engine). Освен табели и релации, аксес нуди и прашалници, извештаии, обрасци, веб-обрасци, марко-и и програмски модули. Исто така нуди и едноставен и автоматизиран начин на правење на програмски опкружувања. Главно се користи во малите и средните претпријатија. Често се користи и како клиентска апликација преку драјверот „ODBC“ од каде прифаќа и обработува податоци од некој друг систем за база на податоци. Многу добри резултати постигнува и во областа на обработка на информации преку локални и глобални мрежи дадени во врска со Мајкрософт Ексел.


Other Languages
azərbaycanca: Microsoft Access
čeština: Microsoft Access
Ελληνικά: Microsoft Access
Esperanto: Microsoft Access
français: Microsoft Access
Bahasa Indonesia: Microsoft Access
ქართული: Microsoft Access
қазақша: Microsoft Access
Кыргызча: Microsoft Access
latviešu: Microsoft Access
Bahasa Melayu: Microsoft Access
монгол: Microsoft Access
မြန်မာဘာသာ: Microsoft Access
Nederlands: Microsoft Access
日本語: Microsoft Access
português: Microsoft Access
русский: Microsoft Access
Simple English: Microsoft Access
српски / srpski: Мајкрософт аксес
srpskohrvatski / српскохрватски: Microsoft Access
українська: Microsoft Access
Tiếng Việt: Microsoft Access
ייִדיש: עקסעס