MATLAB

MATLAB

MATLAB (matrix laboratory) е нумеричко анализаторска околина и програмски јазик. Создаден е од MathWorks MATLAB овозможува лесна манипулација со матрици, исцртување на функции, визуализација на податоци, имплементација на алгоритами, создавање на кориснички работни средини, и поврзување со програми во други јазици. Вклучувајки и C, C++, Java и Fortfan.Инаку MATLAB е наменет првенствено за нумерички компјутери, изборниот алатникот користи MuPAD симболична мотор, овозможувајќи пристап до симболички компјутерски способности.Додатен пакет, Simulink додава графички домеин симулатор и Модел-базирани дизајн за динамичност и Вградени системи.Во 2004, MATLAB имасе околу еден милион корисници низ индустријата и академии [1].MATLAB корисниците доаѓаат од разлицни околини од инжинерство, наука, и економија.MATLAB широко се користи во академските и истражувачки институции, како и индустриски претпријатија.

MATLAB
Matlab Logo.png
300px
MATLAB R2011a screenshot
ПрограмериMathWorks
Прог. јазикC, Java
Опер. системCross-platform[2]
ВидTechnical computing
ЛиценцаProprietary
Мреж. местоMATLAB product page
'
Парадигма:multi-paradigm: imperative, procedural, object-oriented, array
Прво појавување:late 1970s
Типови:dynamic, weak
Оперативен систем:Cross-platform
Other Languages
العربية: ماتلاب
azərbaycanca: MATLAB
Bân-lâm-gú: MATLAB
български: MATLAB
bosanski: MATLAB
català: MATLAB
čeština: MATLAB
dansk: MATLAB
Deutsch: Matlab
Ελληνικά: MATLAB
English: MATLAB
español: MATLAB
فارسی: متلب
français: MATLAB
한국어: MATLAB
हिन्दी: मैटलैब
hrvatski: MATLAB
Bahasa Indonesia: MATLAB
íslenska: MATLAB
italiano: MATLAB
עברית: MATLAB
lietuvių: MATLAB
magyar: MATLAB
Bahasa Melayu: MATLAB
မြန်မာဘာသာ: MATLAB
Nederlands: MATLAB
日本語: MATLAB
norsk: MATLAB
norsk nynorsk: MATLAB
polski: MATLAB
português: MATLAB
Qaraqalpaqsha: MATLAB
română: MATLAB
русский: MATLAB
Scots: MATLAB
shqip: Matlab
slovenčina: MATLAB
slovenščina: MATLAB
کوردی: ماتلاب
српски / srpski: MATLAB
srpskohrvatski / српскохрватски: MATLAB
suomi: MATLAB
svenska: Matlab
Tagalog: MATLAB
தமிழ்: மேட்லேப்
тоҷикӣ: MATLAB
Türkçe: MATLAB
Türkmençe: MATLAB
українська: MATLAB
اردو: میٹلیب
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: مەتلەب
Tiếng Việt: MATLAB
中文: MATLAB