MATLAB

MATLAB

MATLAB (matrix laboratory) е нумеричко анализаторска околина и програмски јазик. Создаден е од MathWorks MATLAB овозможува лесна манипулација со матрици, исцртување на функции, визуализација на податоци, имплементација на алгоритами, создавање на кориснички работни средини, и поврзување со програми во други јазици. Вклучувајки и C, C++, Java и Fortfan. Инаку MATLAB е наменет првенствено за нумерички компјутери, изборниот алатникот користи MuPAD симболична мотор, овозможувајќи пристап до симболички компјутерски способности. Додатен пакет, Simulink додава графички домеин симулатор и Модел-базирани дизајн за динамичност и Вградени системи. Во 2004, MATLAB имасе околу еден милион корисници низ индустријата и академии [1].MATLAB корисниците доаѓаат од разлицни околини од инжинерство, наука, и економија.MATLAB широко се користи во академските и истражувачки институции, како и индустриски претпријатија.

MATLAB
Matlab Logo.png
300px
MATLAB R2011a screenshot
ПрограмериMathWorks
Прог. јазикC, Java
Опер. системCross-platform[2]
ВидTechnical computing
ЛиценцаProprietary
Мреж. местоMATLAB product page
'
Парадигма:multi-paradigm: imperative, procedural, object-oriented, array
Прво појавување:late 1970s
Типови:dynamic, weak
Оперативен систем:Cross-platform

Историја

Клив Молер е директор на computer-science оддел на Универзитетот на Ново Мексико, започна да се развива MATLAB во доцните 70-ти. [3] Тој го дизајниран да им даде на своите ученици пристап до LINPACK и EISPACK кои морале да научат FORTRAN. Наскоро се шири во другите универзитети и се најде силна публика во рамките на применета математичка заедница. Џек Литл инжинер, бил изложен на посетата на Универзитетот Стенфорд во 1983 година. Препознавајќи го нејзиниот комерцијални потенцијал, тој се приклучи со молер и Стив Багерт. Тие го прена пишале MATLAB во C и во основаната MathWorks во 1984 година за да продолжи нејзиниот развој. Овие новонапишани библиотеки биле познати како JACKPAC[4].Во 2000 година, MATLAB е пренапишан за да користи понов збир на библиотеки за манипуација со мартици, LAPACK. [5] MATLAB за првпат беше усвоена од страна на истражувачи и практичари во контрола на инженеринг.Мал специјалитет, но брзо се шири во многу други области. Таа е сега исто така се користи во образованието, особено во наставата на линеарна алгебра и нумерички анализи, и е популарен меѓу научниците вклучени во обработка на сликата [3].

Other Languages
العربية: ماتلاب
azərbaycanca: MATLAB
Bân-lâm-gú: MATLAB
български: MATLAB
bosanski: MATLAB
català: MATLAB
čeština: MATLAB
dansk: MATLAB
Deutsch: Matlab
Ελληνικά: MATLAB
English: MATLAB
español: MATLAB
فارسی: متلب
français: MATLAB
한국어: MATLAB
हिन्दी: मैटलैब
hrvatski: MATLAB
Bahasa Indonesia: MATLAB
íslenska: MATLAB
italiano: MATLAB
עברית: MATLAB
lietuvių: MATLAB
magyar: MATLAB
Bahasa Melayu: MATLAB
မြန်မာဘာသာ: MATLAB
Nederlands: MATLAB
日本語: MATLAB
norsk: MATLAB
norsk nynorsk: MATLAB
polski: MATLAB
português: MATLAB
Qaraqalpaqsha: MATLAB
română: MATLAB
русский: MATLAB
Scots: MATLAB
shqip: Matlab
slovenčina: MATLAB
slovenščina: MATLAB
کوردی: ماتلاب
српски / srpski: MATLAB
srpskohrvatski / српскохрватски: MATLAB
suomi: MATLAB
svenska: Matlab
Tagalog: MATLAB
தமிழ்: மேட்லேப்
тоҷикӣ: MATLAB
Türkçe: MATLAB
Türkmençe: MATLAB
українська: MATLAB
اردو: میٹلیب
Tiếng Việt: MATLAB
中文: MATLAB