Diseases Database

Diseases Database
DiseasesDb.jpg
Екранска снимка од страницата за градна болка (chest pain) на DiseasesDb
АдресаМедицинска база на податоци
Достапно наанглиски
Сопственик„Medical Object Oriented Software Enterprises Ltd“, Лондон
Мрежно местоhttp://www.diseasesdatabase.com
РегистрацијаНезадолжителна

Diseases Database (во превод: база на податоци за болести) претставува мрежно место кое нуди информации за меѓусебните врски на медицински состојби, симптоми, знаци и лекови. Базата на податоци е одржувана од „Medical Object Oriented Software Enterprises Ltd“, мала компанија од Лондон, ОК.[1]

Мрежното место наведува дека ги нуди медицинските информации за „образование, читање на позадината на работите и општ интерес“ и дека наменетата публика е „лекари, други клинички здравствени работници и студенти на овие професионалци“. Уредникот на мрежното место е Малком Х. Данкан, квалификуван доктор по медицина од Обединетото Кралство.[1]

Организација

Базата на податоци е основана од збир на концепти поврзани со човековата медицина. Во овие концепти се вклучени болести, лекови, симптоми, физички знаци и абнормални лабораториски резултати. Тие се нарекуваат „предмети“ (англиски: items). Постојат околу 8.400 предмети во базата на податоци.[2]

Other Languages
Afrikaans: Siektedatabasis
azərbaycanca: Diseases Database
беларуская: Diseases Database
Bahasa Indonesia: Diseases Database
עברית: Diseases Database
Nederlands: Diseases Database
português: Diseases Database
русский: Diseases Database
Simple English: Diseases Database
slovenščina: Diseases Database
српски / srpski: Diseases Database
srpskohrvatski / српскохрватски: Diseases Database
українська: Diseases Database
Tiếng Việt: Diseases Database