Depeche Mode

Депеш Моуд
Депеш Моуд во 2006 година
Биографски податоци
ПотеклоБасилдон, Есекс, Англија
ЖанровиАлтернатив денс
Њу Вејв
Синтпоп
Период на активност1980–сегашност
ИздавачиМјут Рекордс
ЕМИ
СоработнициЈазу, Еражер, Рекоил
Мреж. местоdepechemode.com
Членови
Дејвид Гахан
Мартин Гор
Ендру Флечер
Поранешни членови
Винс Кларк
Алан Вајлдер

Депеш Моуд (се изговара /dɛˈpɛʃ/, de-PESH) се англиска музичка група за електронска музика формирани во 1980 година во Басилдон,Есекс.Првичниот состав го сочинуваа Дејв Гахан (водечки вокал), Мартин Гор (синтисајзер,гитара,вокал,главен текстописец по 1981 година) и Винс Кларк (синтисајзер,главен текстописец во периодот 1980-81 година).Винс Кларк ја напушти групата по издавањето на нивниот деби албум во 1981 година, Спик енд Спел,и беше заменет од страна на Алан Вајлдер (синтисајзер,тапани) а Гор го презеде пишувањето текстови.Вајлдер ја напушти групата во 1995 година и оттогаш Гахан,Гор и Флечер продолжија како трио.Депеш Моуд имаа 48 песни на британската топ листа на синглови и број 1 албуми во Британија,САД и низ Европа.Според ЕМИ,Депеш Моуд продале над 100 милиони албуми и синглови низ светот,правејќи ги најуспешната електронска група во музичката историја.Магазинот Кју ги нарече Депеш Моуд „Најпопуларната електронска музичка група која некогаш постоела во светот“

Other Languages
Afrikaans: Depeche Mode
العربية: ديبيتش مود
asturianu: Depeche Mode
azərbaycanca: Depeche Mode
беларуская: Depeche Mode
беларуская (тарашкевіца)‎: Depeche Mode
български: Депеш Мод
bosanski: Depeche Mode
brezhoneg: Depeche Mode
català: Depeche Mode
čeština: Depeche Mode
Cymraeg: Depeche Mode
Deutsch: Depeche Mode
Ελληνικά: Depeche Mode
emiliàn e rumagnòl: Depeche Mode
English: Depeche Mode
español: Depeche Mode
Esperanto: Depeche Mode
euskara: Depeche Mode
فارسی: دپش مد
français: Depeche Mode
galego: Depeche Mode
한국어: 디페쉬 모드
հայերեն: Դեփեշ Մոդ
hrvatski: Depeche Mode
Bahasa Indonesia: Depeche Mode
íslenska: Depeche Mode
italiano: Depeche Mode
עברית: דפש מוד
ქართული: Depeche Mode
қазақша: Depeche Mode
latviešu: Depeche Mode
lietuvių: Depeche Mode
magyar: Depeche Mode
Nāhuatl: Depeche Mode
Na Vosa Vakaviti: Depeche Mode
Nederlands: Depeche Mode
oʻzbekcha/ўзбекча: Depeche Mode
Piemontèis: Depeche Mode
polski: Depeche Mode
português: Depeche Mode
română: Depeche Mode
русский: Depeche Mode
sicilianu: Depeche Mode
Simple English: Depeche Mode
slovenčina: Depeche Mode
slovenščina: Depeche Mode
ślůnski: Depeche Mode
српски / srpski: Депеш моуд
srpskohrvatski / српскохрватски: Depeche Mode
svenska: Depeche Mode
Tagalog: Depeche Mode
Türkçe: Depeche Mode
українська: Depeche Mode
Tiếng Việt: Depeche Mode
中文: 流行尖端