942

< 9 век10 век11 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
942 г.  во други календари
Грегоријански календар942
CMXLII
Ab urbe condita1695
Асирски календар5692
Бахајски календар-902–-901
Бенгалски календар349
Берберски календар1892
Будистички календар1486
Бурмански календар304
Византиски календар6450–6451
Еврејски календар4702–4703
Ерменски календар391
ԹՎ ՅՂԱ
Етиопски календар934–935
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-58–-57
Ирански календар320–321
Исламски календар330–331
Јапонски календар
Јулијански календар942    CMXLII
Кинески календар辛丑年月日
(3578/3638)
— до —
壬寅年月日
(3579/3639)
Коптски календар658–659
Корејски календар3275
Календар Мингуо970 пред РК
民前970年
Селевкидски календар1253–1254
Тајландски сончев календар1485
Хиндуистички календари
 - Викрам самват998–999
 - Шака самват864–865
 - Кали југа4043–4044
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -850Грешка во Lua: Неважечки број -849
-850–-849
Холоценски календар10942
Џуче-календарнема (пред 1912)

942 (CMXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 942. година од новата ера, 942. од првиот милениум, 42. од 10 век и трета од 940-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6450 и 6451 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5692 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4702 и 4703 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1695.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 942. година се протега во 3578 и 3579, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3638 и 3639 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1485. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 330 и 331 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 942
አማርኛ: 942 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 942
العربية: 942
aragonés: 942
asturianu: 942
azərbaycanca: 942
বাংলা: ৯৪২
Bân-lâm-gú: 942 nî
Basa Banyumasan: 942
беларуская: 942
беларуская (тарашкевіца)‎: 942
भोजपुरी: 942
български: 942
Boarisch: 942
bosanski: 942.
brezhoneg: 942
català: 942
Чӑвашла: 942
Cebuano: 942
čeština: 942
Cymraeg: 942
dansk: 942
davvisámegiella: 942
Deutsch: 942
eesti: 942
Ελληνικά: 942
emiliàn e rumagnòl: 942
English: 942
español: 942
Esperanto: 942
euskara: 942
føroyskt: 942
français: 942
Frysk: 942
Gaeilge: 942
Gàidhlig: 942
galego: 942
贛語: 942年
한국어: 942년
Հայերեն: 942
हिन्दी: 942
hrvatski: 942.
Ido: 942
Ilokano: 942
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৯৪২
Bahasa Indonesia: 942
Ирон: 942-æм аз
íslenska: 942
italiano: 942
עברית: 942
Basa Jawa: 942
ქართული: 942
kaszëbsczi: 942
қазақша: 942 жыл
Kiswahili: 942
Kreyòl ayisyen: 942 (almanak jilyen)
Кыргызча: 942
кырык мары: 942 и
Latina: 942
latviešu: 942. gads
Lëtzebuergesch: 942
lietuvių: 942 m.
lumbaart: 942
magyar: 942
Malagasy: 942
Māori: 942
मराठी: इ.स. ९४२
მარგალური: 942
Bahasa Melayu: 942
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 942 nièng
Nāhuatl: 942
Nederlands: 942
नेपाली: ई.पू. ९४२
नेपाल भाषा: सन् ९४२
日本語: 942年
Napulitano: 942
norsk: 942
norsk nynorsk: 942
Nouormand: 942
occitan: 942
олык марий: 942
ଓଡ଼ିଆ: ୯୪୨
oʻzbekcha/ўзбекча: 942
पालि: ९४२
پنجابی: 942
Plattdüütsch: 942
polski: 942
português: 942
qırımtatarca: 942
română: 942
Runa Simi: 942
русиньскый: 942
русский: 942 год
संस्कृतम्: ९४२
Sesotho sa Leboa: 942
shqip: 942
sicilianu: 942
සිංහල: 942
سنڌي: 942ع
slovenčina: 942
slovenščina: 942
српски / srpski: 942
srpskohrvatski / српскохрватски: 942
Basa Sunda: 942
suomi: 942
svenska: 942
Tagalog: 942
татарча/tatarça: 942 ел
ไทย: พ.ศ. 1485
тоҷикӣ: Соли 942
Türkçe: 942
Türkmençe: 942
українська: 942
اردو: 942ء
vèneto: 942
Tiếng Việt: 942
Volapük: 942
West-Vlams: 942
Winaray: 942
Yorùbá: 942
粵語: 942年
中文: 942年