937

< 9 век10 век11 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
937 г.  во други календари
Грегоријански календар937
CMXXXVII
Ab urbe condita1690
Асирски календар5687
Бахајски календар-907–-906
Бенгалски календар344
Берберски календар1887
Будистички календар1481
Бурмански календар299
Византиски календар6445–6446
Еврејски календар4697–4698
Ерменски календар386
ԹՎ ՅՁԶ
Етиопски календар929–930
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-63–-62
Ирански календар315–316
Исламски календар325–326
Јапонски календар
Јулијански календар937    CMXXXVII
Кинески календар丙申年月日
(3573/3633)
— до —
丁酉年月日
(3574/3634)
Коптски календар653–654
Корејски календар3270
Календар Мингуо975 пред РК
民前975年
Селевкидски календар1248–1249
Тајландски сончев календар1480
Хиндуистички календари
 - Викрам самват993–994
 - Шака самват859–860
 - Кали југа4038–4039
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -855Грешка во Lua: Неважечки број -854
-855–-854
Холоценски календар10937
Џуче-календарнема (пред 1912)

937 (CMXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 937. година од новата ера, 937. од првиот милениум, 37. од 10 век и осма од 930-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6445 и 6446 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5687 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4697 и 4698 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1690.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 937. година се протега во 3573 и 3574, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3633 и 3634 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1480. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 325 и 326 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 937
አማርኛ: 937 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 937
العربية: 937
aragonés: 937
asturianu: 937
azərbaycanca: 937
বাংলা: ৯৩৭
Bân-lâm-gú: 937 nî
Basa Banyumasan: 937
беларуская: 937
беларуская (тарашкевіца)‎: 937
भोजपुरी: 937
български: 937
Boarisch: 937
bosanski: 937.
brezhoneg: 937
català: 937
Чӑвашла: 937
čeština: 937
Cymraeg: 937
dansk: 937
davvisámegiella: 937
Deutsch: 937
eesti: 937
Ελληνικά: 937
emiliàn e rumagnòl: 937
English: 937
español: 937
Esperanto: 937
euskara: 937
føroyskt: 937
français: 937
Frysk: 937
Gaeilge: 937
Gàidhlig: 937
galego: 937
贛語: 937年
한국어: 937년
Հայերեն: 937
हिन्दी: 937
hrvatski: 937.
Ido: 937
Ilokano: 937
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৯৩৭
Bahasa Indonesia: 937
Ирон: 937-æм аз
italiano: 937
עברית: 937
Basa Jawa: 937
ქართული: 937
kaszëbsczi: 937
қазақша: 937 жыл
Kiswahili: 937
Kreyòl ayisyen: 937 (almanak jilyen)
Кыргызча: 937
кырык мары: 937 и
Latina: 937
latviešu: 937. gads
Lëtzebuergesch: 937
lietuvių: 937 m.
lumbaart: 937
magyar: 937
Malagasy: 937
Māori: 937
मराठी: इ.स. ९३७
მარგალური: 937
Bahasa Melayu: 937
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 937 nièng
Nāhuatl: 937
Nederlands: 937
नेपाली: ई.पू. ९३७
नेपाल भाषा: सन् ९३७
日本語: 937年
Napulitano: 937
norsk: 937
norsk nynorsk: 937
Nouormand: 937
occitan: 937
олык марий: 937
ଓଡ଼ିଆ: ୯୩୭
oʻzbekcha/ўзбекча: 937
पालि: ९३७
پنجابی: 937
Plattdüütsch: 937
polski: 937
português: 937
qırımtatarca: 937
română: 937
Runa Simi: 937
русиньскый: 937
русский: 937 год
संस्कृतम्: ९३७
Sesotho sa Leboa: 937
shqip: 937
sicilianu: 937
සිංහල: 937
Simple English: 937
سنڌي: 937ع
slovenčina: 937
slovenščina: 937
српски / srpski: 937
srpskohrvatski / српскохрватски: 937
Basa Sunda: 937
suomi: 937
svenska: 937
Tagalog: 937
татарча/tatarça: 937 ел
ไทย: พ.ศ. 1480
тоҷикӣ: Соли 937
Türkçe: 937
Türkmençe: 937
українська: 937
اردو: 937ء
vèneto: 937
Tiếng Việt: 937
Volapük: 937
West-Vlams: 937
Winaray: 937
Yorùbá: 937
粵語: 937年
中文: 937年