933

< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
933 г.  во други календари
Грегоријански календар 933
CMXXXIII
Ab urbe condita 1686
Асирски календар 5683
Бахајски календар -911–-910
Бенгалски календар 340
Берберски календар 1883
Будистички календар 1477
Бурмански календар 295
Византиски календар 6441–6442
Еврејски календар 4693–4694
Ерменски календар 382
ԹՎ ՅՁԲ
Етиопски календар 925–926
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -67–-66
Ирански календар 311–312
Исламски календар 320–322
Јапонски календар
Јулијански календар 933    CMXXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3569/3629)
— до —
癸巳年月日
(3570/3630)
Коптски календар 649–650
Корејски календар 3266
Календар Мингуо 979 пред РК
民前979年
Селевкидски календар 1244–1245
Тајландски сончев календар 1476
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 989–990
 - Шака самват 855–856
 - Кали југа 4034–4035
Француски револуционерен календар
-859–-858
Холоценски календар 10933
Џуче-календар нема (пред 1912)

933 ( CMXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 933. година од новата ера, 933. од првиот милениум, 33. од 10 век и четвртта од 930-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6441 и 6442 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5683 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4693 и 4694 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1686.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 933. година се протега во 3569 и 3570, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3629 и 3630 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1476. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 320 и 322 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 933
አማርኛ: 933 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 933
العربية: 933
aragonés: 933
asturianu: 933
azərbaycanca: 933
বাংলা: ৯৩৩
Bân-lâm-gú: 933 nî
Basa Banyumasan: 933
беларуская: 933
беларуская (тарашкевіца)‎: 933
भोजपुरी: 933
български: 933
Boarisch: 933
bosanski: 933.
brezhoneg: 933
català: 933
Чӑвашла: 933
Cebuano: 933
čeština: 933
Cymraeg: 933
dansk: 933
davvisámegiella: 933
Deutsch: 933
eesti: 933
Ελληνικά: 933
emiliàn e rumagnòl: 933
English: 933
español: 933
Esperanto: 933
euskara: 933
føroyskt: 933
français: 933
Frysk: 933
Gaeilge: 933
Gàidhlig: 933
galego: 933
贛語: 933年
한국어: 933년
Հայերեն: 933
हिन्दी: 933
hrvatski: 933.
Ido: 933
Ilokano: 933
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৯৩৩
Bahasa Indonesia: 933
Ирон: 933-æм аз
italiano: 933
עברית: 933
Basa Jawa: 933
ქართული: 933
kaszëbsczi: 933
қазақша: 933 жыл
Kiswahili: 933
Kreyòl ayisyen: 933 (almanak jilyen)
Кыргызча: 933
кырык мары: 933 и
Latina: 933
latviešu: 933. gads
Lëtzebuergesch: 933
lietuvių: 933 m.
lumbaart: 933
magyar: 933
Malagasy: 933
Māori: 933
मराठी: इ.स. ९३३
მარგალური: 933
Bahasa Melayu: 933
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 933 nièng
Nāhuatl: 933
Nederlands: 933
नेपाल भाषा: सन् ९३३
日本語: 933年
Napulitano: 933
norsk: 933
norsk nynorsk: 933
Nouormand: 933
occitan: 933
олык марий: 933
ଓଡ଼ିଆ: ୯୩୩
oʻzbekcha/ўзбекча: 933
पालि: ९३३
پنجابی: 933
Plattdüütsch: 933
polski: 933
português: 933
qırımtatarca: 933
română: 933
Runa Simi: 933
русиньскый: 933
русский: 933 год
संस्कृतम्: ९३३
Sesotho sa Leboa: 933
shqip: 933
sicilianu: 933
සිංහල: 933
سنڌي: 933ع
slovenčina: 933
slovenščina: 933
српски / srpski: 933
srpskohrvatski / српскохрватски: 933
Basa Sunda: 933
suomi: 933
svenska: 933
Tagalog: 933
татарча/tatarça: 933 ел
ไทย: พ.ศ. 1476
тоҷикӣ: Соли 933
Türkçe: 933
Türkmençe: 933
українська: 933
اردو: 933ء
vèneto: 933
Tiếng Việt: 933
Volapük: 933
West-Vlams: 933
Winaray: 933
Yorùbá: 933
粵語: 933年
中文: 933年