930

< 9 век10 век11 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
930 г.  во други календари
Грегоријански календар930
CMXXX
Ab urbe condita1683
Асирски календар5680
Бахајски календар-914–-913
Бенгалски календар337
Берберски календар1880
Будистички календар1474
Бурмански календар292
Византиски календар6438–6439
Еврејски календар4690–4691
Ерменски календар379
ԹՎ ՅՀԹ
Етиопски календар922–923
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-70–-69
Ирански календар308–309
Исламски календар317–318
Јапонски календар
Јулијански календар930    CMXXX
Кинески календар己丑年月日
(3566/3626)
— до —
庚寅年月日
(3567/3627)
Коптски календар646–647
Корејски календар3263
Календар Мингуо982 пред РК
民前982年
Селевкидски календар1241–1242
Тајландски сончев календар1473
Хиндуистички календари
 - Викрам самват986–987
 - Шака самват852–853
 - Кали југа4031–4032
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -862Грешка во Lua: Неважечки број -861
-862–-861
Холоценски календар10930
Џуче-календарнема (пред 1912)

930 (CMXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 930. година од новата ера, 930. од првиот милениум, 30. од 10 век и прва од 930-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6438 и 6439 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5680 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4690 и 4691 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1683.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 930. година се протега во 3566 и 3567, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3626 и 3627 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1473. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 317 и 318 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 930
አማርኛ: 930 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 930
العربية: 930
aragonés: 930
asturianu: 930
azərbaycanca: 930
বাংলা: ৯৩০
Bân-lâm-gú: 930 nî
Basa Banyumasan: 930
беларуская: 930
беларуская (тарашкевіца)‎: 930
भोजपुरी: 930
български: 930
Boarisch: 930
bosanski: 930.
brezhoneg: 930
català: 930
Чӑвашла: 930
Cebuano: 930
čeština: 930
Cymraeg: 930
dansk: 930
davvisámegiella: 930
Deutsch: 930
eesti: 930
Ελληνικά: 930
emiliàn e rumagnòl: 930
English: 930
español: 930
Esperanto: 930
euskara: 930
føroyskt: 930
français: 930
Frysk: 930
Gaeilge: 930
Gàidhlig: 930
galego: 930
贛語: 930年
한국어: 930년
Հայերեն: 930
हिन्दी: 930
hrvatski: 930.
Ido: 930
Ilokano: 930
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৯৩০
Bahasa Indonesia: 930
Ирон: 930-æм аз
íslenska: 930
italiano: 930
עברית: 930
Basa Jawa: 930
ქართული: 930
kaszëbsczi: 930
қазақша: 930 жыл
Kiswahili: 930
Kreyòl ayisyen: 930 (almanak jilyen)
Кыргызча: 930
кырык мары: 930 и
Latina: 930
latviešu: 930. gads
Lëtzebuergesch: 930
lietuvių: 930 m.
lumbaart: 930
magyar: 930
Malagasy: 930
Māori: 930
मराठी: इ.स. ९३०
მარგალური: 930
Bahasa Melayu: 930
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 930 nièng
Nāhuatl: 930
Nederlands: 930
नेपाली: ई.पू. ९३०
नेपाल भाषा: सन् ९३०
日本語: 930年
Napulitano: 930
norsk: 930
norsk nynorsk: 930
Nouormand: 930
occitan: 930
олык марий: 930
ଓଡ଼ିଆ: ୯୩୦
oʻzbekcha/ўзбекча: 930
पालि: ९३०
پنجابی: 930
Plattdüütsch: 930
polski: 930
português: 930
qırımtatarca: 930
română: 930
Runa Simi: 930
русиньскый: 930
русский: 930 год
संस्कृतम्: ९३०
Sesotho sa Leboa: 930
shqip: 930
sicilianu: 930
සිංහල: 930
سنڌي: 930ع
slovenčina: 930
slovenščina: 930
српски / srpski: 930
srpskohrvatski / српскохрватски: 930
Basa Sunda: 930
suomi: 930
svenska: 930
Tagalog: 930
татарча/tatarça: 930 ел
ไทย: พ.ศ. 1473
тоҷикӣ: Соли 930
Türkçe: 930
Türkmençe: 930
українська: 930
اردو: 930ء
vèneto: 930
Tiếng Việt: 930
Volapük: 930
walon: 930
Winaray: 930
Yorùbá: 930
粵語: 930年
Zeêuws: 930
中文: 930年