835

< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
835 г.  во други календари
Грегоријански календар 835
DCCCXXXV
Ab urbe condita 1588
Асирски календар 5585
Бахајски календар -1009–-1008
Бенгалски календар 242
Берберски календар 1785
Будистички календар 1379
Бурмански календар 197
Византиски календар 6343–6344
Еврејски календар 4595–4596
Ерменски календар 284
ԹՎ ՄՁԴ
Етиопски календар 827–828
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -165–-164
Ирански календар 213–214
Исламски календар 219–221
Јапонски календар
Јулијански календар 835    DCCCXXXV
Кинески календар 甲寅年月日
(3471/3531)
— до —
乙卯年月日
(3472/3532)
Коптски календар 551–552
Корејски календар 3168
Календар Мингуо 1077 пред РК
民前1077年
Селевкидски календар 1146–1147
Тајландски сончев календар 1378
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 891–892
 - Шака самват 757–758
 - Кали југа 3936–3937
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -957Грешка во Lua: Неважечки број -956
-957–-956
Холоценски календар 10835
Џуче-календар нема (пред 1912)

835 ( DCCCXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 835. година од новата ера, 835. од првиот милениум, 35. од 9 век и шеста од 830-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6343 и 6344 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5585 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4595 и 4596 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1588.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 835. година се протега во 3471 и 3472, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3531 и 3532 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1378. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 219 и 221 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 835
Alemannisch: 835
አማርኛ: 835 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 835
العربية: 835
aragonés: 835
asturianu: 835
azərbaycanca: 835
বাংলা: ৮৩৫
Bân-lâm-gú: 835 nî
Basa Banyumasan: 835
беларуская: 835
беларуская (тарашкевіца)‎: 835
भोजपुरी: 835
български: 835
Boarisch: 835
bosanski: 835.
brezhoneg: 835
català: 835
Чӑвашла: 835
Cebuano: 835
čeština: 835
Cymraeg: 835
dansk: 835
davvisámegiella: 835
Deutsch: 835
eesti: 835
Ελληνικά: 835
emiliàn e rumagnòl: 835
English: 835
español: 835
Esperanto: 835
euskara: 835
føroyskt: 835
français: 835
Frysk: 835
Gaeilge: 835
Gàidhlig: 835
galego: 835
贛語: 835年
한국어: 835년
Հայերեն: 835
हिन्दी: 835
hrvatski: 835.
Ido: 835
Ilokano: 835
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৮৩৫
Bahasa Indonesia: 835
Ирон: 835-æм аз
italiano: 835
עברית: 835
Basa Jawa: 835
ქართული: 835
kaszëbsczi: 835
қазақша: 835 жыл
Kiswahili: 835
Kreyòl ayisyen: 835 (almanak jilyen)
Кыргызча: 835
кырык мары: 835 и
Latina: 835
latviešu: 835. gads
Lëtzebuergesch: 835
lietuvių: 835 m.
lumbaart: 835
magyar: 835
Malagasy: 835
मराठी: इ.स. ८३५
მარგალური: 835
مصرى: 835
Bahasa Melayu: 835
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 835 nièng
Nāhuatl: 835
Nederlands: 835
नेपाल भाषा: सन् ८३५
日本語: 835年
Napulitano: 835
norsk: 835
norsk nynorsk: 835
Nouormand: 835
occitan: 835
олык марий: 835
ଓଡ଼ିଆ: ୮୩୫
oʻzbekcha/ўзбекча: 835
पालि: ८३५
پنجابی: 835
Plattdüütsch: 835
polski: 835
português: 835
qırımtatarca: 835
română: 835
Runa Simi: 835
русиньскый: 835
русский: 835 год
संस्कृतम्: ८३५
Sesotho sa Leboa: 835
shqip: 835
sicilianu: 835
සිංහල: 835
سنڌي: 835ع
slovenčina: 835
slovenščina: 835
српски / srpski: 835
srpskohrvatski / српскохрватски: 835
Basa Sunda: 835
suomi: 835
svenska: 835
Tagalog: 835
татарча/tatarça: 835 ел
ไทย: พ.ศ. 1378
тоҷикӣ: Соли 835
Türkçe: 835
Türkmençe: 835
українська: 835
اردو: 835ء
vèneto: 835
Tiếng Việt: 835
Volapük: 835
West-Vlams: 835
Winaray: 835
Yorùbá: 835
粵語: 835年
中文: 835年