764

< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
764 г.  во други календари
Грегоријански календар 764
DCCLXIV
Ab urbe condita 1517
Асирски календар 5514
Бахајски календар -1080–-1079
Бенгалски календар 171
Берберски календар 1714
Будистички календар 1308
Бурмански календар 126
Византиски календар 6272–6273
Еврејски календар 4524–4525
Ерменски календар 213
ԹՎ ՄԺԳ
Етиопски календар 756–757
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -236–-235
Ирански календар 142–143
Исламски календар 146–147
Јапонски календар
Јулијански календар 764    DCCLXIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3400/3460)
— до —
甲辰年月日
(3401/3461)
Коптски календар 480–481
Корејски календар 3097
Календар Мингуо 1148 пред РК
民前1148年
Селевкидски календар 1075–1076
Тајландски сончев календар 1307
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 820–821
 - Шака самват 686–687
 - Кали југа 3865–3866
Француски револуционерен календар
-1028–-1027
Холоценски календар 10764
Џуче-календар нема (пред 1912)

764 ( DCCLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 764. година од новата ера, 764. од првиот милениум, 64. од 8 век и петта од 760-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6272 и 6273 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5514 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4524 и 4525 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1517.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 764. година се протега во 3400 и 3401, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3460 и 3461 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1307. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 146 и 147 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 764
አማርኛ: 764 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 764
العربية: 764
aragonés: 764
asturianu: 764
azərbaycanca: 764
বাংলা: ৭৬৪
Bân-lâm-gú: 764 nî
Basa Banyumasan: 764
беларуская: 764
беларуская (тарашкевіца)‎: 764
भोजपुरी: 764
български: 764
Boarisch: 764
bosanski: 764.
brezhoneg: 764
català: 764
Чӑвашла: 764
Cebuano: 764
čeština: 764
Cymraeg: 764
dansk: 764
Deutsch: 764
eesti: 764
Ελληνικά: 764
emiliàn e rumagnòl: 764
English: 764
español: 764
Esperanto: 764
euskara: 764
føroyskt: 764
français: 764
Frysk: 764
Gaeilge: 764
Gàidhlig: 764
galego: 764
贛語: 764年
한국어: 764년
Հայերեն: 764
हिन्दी: 764
hrvatski: 764.
Ido: 764
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৭৬৪
Bahasa Indonesia: 764
Ирон: 764-æм аз
íslenska: 764
italiano: 764
עברית: 764
Basa Jawa: 764
ქართული: 764
қазақша: 764 жыл
Kiswahili: 764
Kreyòl ayisyen: 764 (almanak jilyen)
Кыргызча: 764
кырык мары: 764 и
Latina: 764
Lëtzebuergesch: 764
lietuvių: 764 m.
lumbaart: 764
magyar: 764
Malagasy: 764
मराठी: इ.स. ७६४
მარგალური: 764
Bahasa Melayu: 764
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 764 nièng
Nāhuatl: 764
Nederlands: 764
नेपाल भाषा: सन् ७६४
日本語: 764年
Napulitano: 764
norsk: 764
norsk nynorsk: 764
Nouormand: 764
occitan: 764
олык марий: 764
ଓଡ଼ିଆ: ୭୬୪
oʻzbekcha/ўзбекча: 764
पालि: ७६४
پنجابی: 764
Plattdüütsch: 764
polski: 764
português: 764
qırımtatarca: 764
română: 764
Runa Simi: 764
русиньскый: 764
русский: 764 год
संस्कृतम्: ७६४
Sesotho sa Leboa: 764
shqip: 764
sicilianu: 764
සිංහල: 764
سنڌي: 764ع
slovenčina: 764
slovenščina: 764
српски / srpski: 764
srpskohrvatski / српскохрватски: 764
Basa Sunda: 764
suomi: 764
svenska: 764
Tagalog: 764
татарча/tatarça: 764 ел
ไทย: พ.ศ. 1307
тоҷикӣ: Соли 764
Türkçe: 764
Türkmençe: 764
українська: 764
اردو: 764ء
vèneto: 764
Tiếng Việt: 764
Volapük: 764
Winaray: 764
Yorùbá: 764
粵語: 764年
中文: 764年