75

< 1 век п.н.е.1 век2 век >
12345678910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
75 г.  во други календари
Грегоријански календар75
LXXV
Ab urbe condita828
Асирски календар4825
Бахајски календар-1769–-1768
Бенгалски календар-518
Берберски календар1025
Будистички календар619
Бурмански календар-563
Византиски календар5583–5584
Еврејски календар3835–3836
Ерменски календарнема
Етиопски календар67–68
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-925–-924
Ирански календар547 п.с. – 546 п.с.
Исламски календар564 пред хиџра – 563 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар75    LXXV
Кинески календар甲戌年月日
(2711/2771)
— до —
乙亥年月日
(2712/2772)
Коптски календар-209–-208
Корејски календар2408
Календар Мингуо1837 пред РК
民前1837年
Селевкидски календар386–387
Тајландски сончев календар618
Хиндуистички календари
 - Викрам самват131–132
 - Шака самватнема
 - Кали југа3176–3177
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -1717Грешка во Lua: Неважечки број -1716
-1717–-1716
Холоценски календар10075
Џуче-календарнема (пред 1912)

75 (LXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 75. година од новата ера, 75. од првиот милениум, 75. од 1 век и шеста од 70-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5583 и 5584 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4825 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3835 и 3836 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 828.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 75. година се протега во 2711 и 2712, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2771 и 2772 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 618. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 564 и 563 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 75
Alemannisch: 70er#Johr 75
አማርኛ: 75 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 75
العربية: 75
aragonés: 75
asturianu: 75
azərbaycanca: 75
বাংলা: ৭৫
Bân-lâm-gú: 75 nî
беларуская: 75
беларуская (тарашкевіца)‎: 75
भोजपुरी: 75
български: 75
Boarisch: 75
bosanski: 75.
brezhoneg: 75
català: 75
Чӑвашла: 75
Cebuano: 75
čeština: 75
Cymraeg: 75
dansk: 75
Deutsch: 75
eesti: 75
Ελληνικά: 75
emiliàn e rumagnòl: 75
English: AD 75
español: 75
Esperanto: 75
euskara: 75
føroyskt: 75
français: 75
Frysk: 75
Gaeilge: 75
Gàidhlig: 75
galego: 75
贛語: 75年
한국어: 75년
Հայերեն: 75
hrvatski: 75.
Ido: 75
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৭৫
interlingua: 75
Ирон: 75-æм аз
italiano: 75
עברית: 75
Basa Jawa: 75
ქართული: 75
қазақша: 75 жыл
Kiswahili: 75
Kreyòl ayisyen: 75 (almanak jilyen)
Кыргызча: 75
кырык мары: 75 и
Latina: 75
Lëtzebuergesch: 75
lietuvių: 75 m.
lumbaart: 75
magyar: 75
Malagasy: 75
मराठी: इ.स. ७५
მარგალური: 75
Bahasa Melayu: 75
Baso Minangkabau: 75
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 75 nièng
Nāhuatl: 75
Nederlands: 75
Nedersaksies: 75
नेपाल भाषा: सन् ७५
日本語: 75年
Napulitano: 75
norsk: 75
norsk nynorsk: 75
occitan: 75
олык марий: 75
ଓଡ଼ିଆ: ୭୫
oʻzbekcha/ўзбекча: 75
पालि: ७५
Plattdüütsch: 75
polski: 75
português: 75
qırımtatarca: 75
reo tahiti: 75
română: 75
Runa Simi: 75
русиньскый: 75
русский: 75 год
саха тыла: 75
Gagana Samoa: 75
संस्कृतम्: ७५
Sesotho sa Leboa: 75
shqip: 75
سنڌي: 75ع
slovenčina: 75
slovenščina: 75
Sranantongo: 75
српски / srpski: 75
srpskohrvatski / српскохрватски: 75
Basa Sunda: 75
suomi: 75
svenska: 75
Tagalog: 75
татарча/tatarça: 75 ел
ไทย: พ.ศ. 618
тоҷикӣ: Соли 75
Türkçe: 75
Türkmençe: 75
українська: 75
اردو: 75ء
vèneto: 75
Tiếng Việt: 75
Volapük: 75
Winaray: 75
Yorùbá: 75
粵語: 75年
中文: 75年