717

< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
717 г.  во други календари
Грегоријански календар 717
DCCXVII
Ab urbe condita 1470
Асирски календар 5467
Бахајски календар -1127–-1126
Бенгалски календар 124
Берберски календар 1667
Будистички календар 1261
Бурмански календар 79
Византиски календар 6225–6226
Еврејски календар 4477–4478
Ерменски календар 166
ԹՎ ՃԿԶ
Етиопски календар 709–710
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -283–-282
Ирански календар 95–96
Исламски календар 98–99
Јапонски календар
Јулијански календар 717    DCCXVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3353/3413)
— до —
丁巳年月日
(3354/3414)
Коптски календар 433–434
Корејски календар 3050
Календар Мингуо 1195 пред РК
民前1195年
Селевкидски календар 1028–1029
Тајландски сончев календар 1260
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 773–774
 - Шака самват 639–640
 - Кали југа 3818–3819
Француски револуционерен календар
-1075–-1074
Холоценски календар 10717
Џуче-календар нема (пред 1912)

717 ( DCCXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 717. година од новата ера, 717. од првиот милениум, 17. од 8 век и осма од 710-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6225 и 6226 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5467 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4477 и 4478 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1470.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 717. година се протега во 3353 и 3354, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3413 и 3414 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1260. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 98 и 99 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 717
አማርኛ: 717 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 717
العربية: 717
aragonés: 717
asturianu: 717
azərbaycanca: 717
বাংলা: ৭১৭
Bân-lâm-gú: 717 nî
Basa Banyumasan: 717
беларуская: 717
беларуская (тарашкевіца)‎: 717
भोजपुरी: 717
български: 717
Boarisch: 717
bosanski: 717.
brezhoneg: 717
català: 717
Чӑвашла: 717
Cebuano: 717
čeština: 717
Cymraeg: 717
dansk: 717
Deutsch: 717
eesti: 717
Ελληνικά: 717
emiliàn e rumagnòl: 717
English: 717
español: 717
Esperanto: 717
euskara: 717
føroyskt: 717
français: 717
Frysk: 717
Gaeilge: 717
Gàidhlig: 717
galego: 717
贛語: 717年
한국어: 717년
Հայերեն: 717
हिन्दी: 717
hrvatski: 717.
Ido: 717
Ilokano: 717
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৭১৭
Bahasa Indonesia: 717
Ирон: 717-æм аз
íslenska: 717
italiano: 717
עברית: 717
Basa Jawa: 717
ქართული: 717
қазақша: 717 жыл
Kiswahili: 717
Kreyòl ayisyen: 717 (almanak jilyen)
Кыргызча: 717
кырык мары: 717 и
Latina: 717
Lëtzebuergesch: 717
lietuvių: 717 m.
lumbaart: 717
magyar: 717
Malagasy: 717
मराठी: इ.स. ७१७
მარგალური: 717
Bahasa Melayu: 717
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 717 nièng
Nāhuatl: 717
Nederlands: 717
नेपाल भाषा: सन् ७१७
日本語: 717年
Napulitano: 717
norsk: 717
norsk nynorsk: 717
Nouormand: 717
occitan: 717
олык марий: 717
ଓଡ଼ିଆ: ୭୧୭
oʻzbekcha/ўзбекча: 717
पालि: ७१७
پنجابی: 717
Plattdüütsch: 717
polski: 717
português: 717
qırımtatarca: 717
română: 717
Runa Simi: 717
русиньскый: 717
русский: 717 год
संस्कृतम्: ७१७
Sesotho sa Leboa: 717
shqip: 717
sicilianu: 717
සිංහල: 717
سنڌي: 717ع
slovenčina: 717
slovenščina: 717
српски / srpski: 717
srpskohrvatski / српскохрватски: 717
Basa Sunda: 717
suomi: 717
svenska: 717
Tagalog: 717
татарча/tatarça: 717 ел
ไทย: พ.ศ. 1260
тоҷикӣ: Соли 717
Türkçe: 717
Türkmençe: 717
українська: 717
اردو: 717ء
vèneto: 717
Tiếng Việt: 717
Volapük: 717
West-Vlams: 717
Winaray: 717
Yorùbá: 717
粵語: 717年
中文: 717年