677

< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
677 г.  во други календари
Грегоријански календар 677
DCLXXVII
Ab urbe condita 1430
Асирски календар 5427
Бахајски календар -1167–-1166
Бенгалски календар 84
Берберски календар 1627
Будистички календар 1221
Бурмански календар 39
Византиски календар 6185–6186
Еврејски календар 4437–4438
Ерменски календар 126
ԹՎ ՃԻԶ
Етиопски календар 669–670
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -323–-322
Ирански календар 55–56
Исламски календар 57–58
Јапонски календар
Јулијански календар 677    DCLXXVII
Кинески календар 丙子年月日
(3313/3373)
— до —
丁丑年月日
(3314/3374)
Коптски календар 393–394
Корејски календар 3010
Календар Мингуо 1235 пред РК
民前1235年
Селевкидски календар 988–989
Тајландски сончев календар 1220
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 733–734
 - Шака самват 599–600
 - Кали југа 3778–3779
Француски револуционерен календар
-1115–-1114
Холоценски календар 10677
Џуче-календар нема (пред 1912)

677 ( DCLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 677. година од новата ера, 677. од првиот милениум, 77. од 7 век и осма од 670-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6185 и 6186 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5427 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4437 и 4438 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1430.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 677. година се протега во 3313 и 3314, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3373 и 3374 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1220. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 57 и 58 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 677
አማርኛ: 677 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 677
العربية: 677
aragonés: 677
asturianu: 677
azərbaycanca: 677
বাংলা: ৬৭৭
Bân-lâm-gú: 677 nî
Basa Banyumasan: 677
беларуская: 677
беларуская (тарашкевіца)‎: 677
भोजपुरी: 677
български: 677
Boarisch: 677
bosanski: 677.
brezhoneg: 677
català: 677
Чӑвашла: 677 çул
Cebuano: 677
čeština: 677
Cymraeg: 677
dansk: 677
davvisámegiella: 677
Deutsch: 677
eesti: 677
Ελληνικά: 677
emiliàn e rumagnòl: 677
English: 677
español: 677
Esperanto: 677
euskara: 677
føroyskt: 677
français: 677
Frysk: 677
Gaeilge: 677
Gàidhlig: 677
galego: 677
贛語: 677年
한국어: 677년
Հայերեն: 677
हिन्दी: 677
hrvatski: 677.
Ido: 677
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৬৭৭
Bahasa Indonesia: 677
Ирон: 677-æм аз
italiano: 677
עברית: 677
Basa Jawa: 677
ქართული: 677
қазақша: 677 жыл
Kiswahili: 677
Kreyòl ayisyen: 677 (almanak jilyen)
Кыргызча: 677
кырык мары: 677 и
Latina: 677
Lëtzebuergesch: 677
lietuvių: 677 m.
lumbaart: 677
magyar: 677
Malagasy: 677
मराठी: इ.स. ६७७
მარგალური: 677
Bahasa Melayu: 677
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 677 nièng
Nāhuatl: 677
Nederlands: 677
नेपाल भाषा: सन् ६७७
日本語: 677年
Napulitano: 677
norsk: 677
norsk nynorsk: 677
Nouormand: 677
occitan: 677
олык марий: 677
ଓଡ଼ିଆ: ୬୭୭
oʻzbekcha/ўзбекча: 677
पालि: ६७७
پنجابی: 677
Plattdüütsch: 677
polski: 677
português: 677
qırımtatarca: 677
română: 677
Runa Simi: 677
русиньскый: 677
русский: 677 год
संस्कृतम्: ६७७
Sesotho sa Leboa: 677
shqip: 677
sicilianu: 677
සිංහල: 677
سنڌي: 677ع
slovenčina: 677
slovenščina: 677
српски / srpski: 677
srpskohrvatski / српскохрватски: 677
Basa Sunda: 677
suomi: 677
svenska: 677
Tagalog: 677
татарча/tatarça: 677 ел
ไทย: พ.ศ. 1220
тоҷикӣ: Соли 677
Türkçe: 677
Türkmençe: 677
українська: 677
اردو: 677ء
vèneto: 677
Tiếng Việt: 677
Volapük: 677
Winaray: 677
Yorùbá: 677
粵語: 677年
中文: 677年