674

< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
674 г.  во други календари
Грегоријански календар 674
DCLXXIV
Ab urbe condita 1427
Асирски календар 5424
Бахајски календар -1170–-1169
Бенгалски календар 81
Берберски календар 1624
Будистички календар 1218
Бурмански календар 36
Византиски календар 6182–6183
Еврејски календар 4434–4435
Ерменски календар 123
ԹՎ ՃԻԳ
Етиопски календар 666–667
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -326–-325
Ирански календар 52–53
Исламски календар 54–55
Јапонски календар
Јулијански календар 674    DCLXXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3310/3370)
— до —
甲戌年月日
(3311/3371)
Коптски календар 390–391
Корејски календар 3007
Календар Мингуо 1238 пред РК
民前1238年
Селевкидски календар 985–986
Тајландски сончев календар 1217
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 730–731
 - Шака самват 596–597
 - Кали југа 3775–3776
Француски револуционерен календар
-1118–-1117
Холоценски календар 10674
Џуче-календар нема (пред 1912)

674 ( DCLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 674. година од новата ера, 674. од првиот милениум, 74. од 7 век и петта од 670-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6182 и 6183 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5424 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4434 и 4435 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1427.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 674. година се протега во 3310 и 3311, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3370 и 3371 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1217. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 54 и 55 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 674
አማርኛ: 674 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 674
العربية: 674
aragonés: 674
asturianu: 674
azərbaycanca: 674
বাংলা: ৬৭৪
Bân-lâm-gú: 674 nî
Basa Banyumasan: 674
беларуская: 674
беларуская (тарашкевіца)‎: 674
भोजपुरी: 674
български: 674
Boarisch: 674
bosanski: 674.
brezhoneg: 674
català: 674
Чӑвашла: 674
Cebuano: 674
čeština: 674
Cymraeg: 674
dansk: 674
davvisámegiella: 674
Deutsch: 674
eesti: 674
Ελληνικά: 674
emiliàn e rumagnòl: 674
English: 674
español: 674
Esperanto: 674
euskara: 674
føroyskt: 674
français: 674
Frysk: 674
Gaeilge: 674
Gàidhlig: 674
galego: 674
贛語: 674年
한국어: 674년
Հայերեն: 674
हिन्दी: 674
hrvatski: 674.
Ido: 674
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৬৭৪
Bahasa Indonesia: 674
Ирон: 674-æм аз
italiano: 674
עברית: 674
Basa Jawa: 674
ქართული: 674
қазақша: 674 жыл
Kiswahili: 674
Kreyòl ayisyen: 674 (almanak jilyen)
Кыргызча: 674
кырык мары: 674 и
Latina: 674
Lëtzebuergesch: 674
lietuvių: 674 m.
lumbaart: 674
magyar: 674
Malagasy: 674
मराठी: इ.स. ६७४
მარგალური: 674
Bahasa Melayu: 674
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 674 nièng
Nāhuatl: 674
Nederlands: 674
Nedersaksies: 674
नेपाल भाषा: सन् ६७४
日本語: 674年
Napulitano: 674
norsk: 674
norsk nynorsk: 674
Nouormand: 674
occitan: 674
олык марий: 674
ଓଡ଼ିଆ: ୬୭୪
oʻzbekcha/ўзбекча: 674
पालि: ६७४
پنجابی: 674
Plattdüütsch: 674
polski: 674
português: 674
qırımtatarca: 674
română: 674
Runa Simi: 674
русиньскый: 674
русский: 674 год
संस्कृतम्: ६७४
Sesotho sa Leboa: 674
shqip: 674
sicilianu: 674
සිංහල: 674
Simple English: 674
سنڌي: 674ع
slovenčina: 674
slovenščina: 674
српски / srpski: 674
srpskohrvatski / српскохрватски: 674
Basa Sunda: 674
suomi: 674
svenska: 674
Tagalog: 674
татарча/tatarça: 674 ел
ไทย: พ.ศ. 1217
тоҷикӣ: Соли 674
Türkçe: 674
Türkmençe: 674
українська: 674
اردو: 674ء
vèneto: 674
Tiếng Việt: 674
Volapük: 674
Winaray: 674
Yorùbá: 674
粵語: 674年
中文: 674年