551

< 5 век6 век7 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
551 г.  во други календари
Грегоријански календар551
DLI
Ab urbe condita1304
Асирски календар5301
Бахајски календар-1293–-1292
Бенгалски календар-42
Берберски календар1501
Будистички календар1095
Бурмански календар-87
Византиски календар6059–6060
Еврејски календар4311–4312
Ерменски календар0
ԹՎ
Етиопски календар543–544
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-449–-448
Ирански календар71 п.с. – 70 п.с.
Исламски календар73 пред хиџра – 72 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар551    DLI
Кинески календар庚午年月日
(3187/3247)
— до —
辛未年月日
(3188/3248)
Коптски календар267–268
Корејски календар2884
Календар Мингуо1361 пред РК
民前1361年
Селевкидски календар862–863
Тајландски сончев календар1094
Хиндуистички календари
 - Викрам самват607–608
 - Шака самват473–474
 - Кали југа3652–3653
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -1241Грешка во Lua: Неважечки број -1240
-1241–-1240
Холоценски календар10551
Џуче-календарнема (пред 1912)

551 (DLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 551. година од новата ера, 551. од првиот милениум, 51. од 6 век и втора од 550-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6059 и 6060 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5301 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4311 и 4312 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1304.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 551. година се протега во 3187 и 3188, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3247 и 3248 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1094. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 73 и 72 година пред хиџра. Годината 551 (DLI) била обична година која започнала во ден недела од Јулијанскиот календар. Бројот 551 за оваа година се користел од почетокот на средновековниот период, кога Ано Домини станал метод кој се користи во Европа за именување на годините.

Other Languages
Afrikaans: 551
አማርኛ: 551 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 551
العربية: 551
aragonés: 551
asturianu: 551
azərbaycanca: 551
বাংলা: ৫৫১
Bân-lâm-gú: 551 nî
Basa Banyumasan: 551
беларуская: 551
беларуская (тарашкевіца)‎: 551
भोजपुरी: 551
български: 551
Boarisch: 551
bosanski: 551.
brezhoneg: 551
català: 551
Чӑвашла: 551
Cebuano: 551
čeština: 551
Cymraeg: 551
dansk: 551
Deutsch: 551
eesti: 551
Ελληνικά: 551
emiliàn e rumagnòl: 551
English: 551
español: 551
Esperanto: 551
euskara: 551
føroyskt: 551
français: 551
Frysk: 551
Gaeilge: 551
Gàidhlig: 551
galego: 551
贛語: 551年
한국어: 551년
Հայերեն: 551
हिन्दी: 551
hrvatski: 551.
Ido: 551
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৫৫১
Bahasa Indonesia: 551
Ирон: 551-æм аз
italiano: 551
עברית: 551
Basa Jawa: 551
ქართული: 551
қазақша: 551 жыл
Kiswahili: 551
Kreyòl ayisyen: 551 (almanak jilyen)
Кыргызча: 551
кырык мары: 551 и
Latina: 551
Lëtzebuergesch: 551
lietuvių: 551 m.
lumbaart: 551
magyar: 551
Malagasy: 551
मराठी: इ.स. ५५१
მარგალური: 551
Bahasa Melayu: 551
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 551 nièng
Nāhuatl: 551
Nederlands: 551
Nedersaksies: 551
नेपाल भाषा: सन् ५५१
日本語: 551年
Napulitano: 551
norsk: 551
norsk nynorsk: 551
occitan: 551
олык марий: 551
ଓଡ଼ିଆ: ୫୫୧
oʻzbekcha/ўзбекча: 551
पालि: ५५१
پنجابی: 551
Plattdüütsch: 551
polski: 551
português: 551
qırımtatarca: 551
română: 551
Runa Simi: 551
русиньскый: 551
русский: 551 год
संस्कृतम्: ५५१
Sesotho sa Leboa: 551
shqip: 551
sicilianu: 551
සිංහල: 551
سنڌي: 551ع
slovenčina: 551
slovenščina: 551
српски / srpski: 551
srpskohrvatski / српскохрватски: 551
Basa Sunda: 551
suomi: 551
svenska: 551
Tagalog: 551
татарча/tatarça: 551 ел
ไทย: พ.ศ. 1094
тоҷикӣ: Соли 551
Türkçe: 551
Türkmençe: 551
українська: 551
اردو: 551ء
vèneto: 551
Tiếng Việt: 551
Volapük: 551
文言: 五五一年
Winaray: 551
Yorùbá: 551
粵語: 551年
中文: 551年