549

< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
549 г.  во други календари
Грегоријански календар 549
DXLIX
Ab urbe condita 1302
Асирски календар 5299
Бахајски календар -1295–-1294
Бенгалски календар -44
Берберски календар 1499
Будистички календар 1093
Бурмански календар -89
Византиски календар 6057–6058
Еврејски календар 4309–4310
Ерменски календар нема
Етиопски календар 541–542
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -451–-450
Ирански календар 73 п.с. – 72 п.с.
Исламски календар 75 пред хиџра – 74 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 549    DXLIX
Кинески календар 戊辰年月日
(3185/3245)
— до —
己巳年月日
(3186/3246)
Коптски календар 265–266
Корејски календар 2882
Календар Мингуо 1363 пред РК
民前1363年
Селевкидски календар 860–861
Тајландски сончев календар 1092
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 605–606
 - Шака самват 471–472
 - Кали југа 3650–3651
Француски револуционерен календар
-1243–-1242
Холоценски календар 10549
Џуче-календар нема (пред 1912)

549 ( DXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 549. година од новата ера, 549. од првиот милениум, 49. од 6 век и последна од 540-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6057 и 6058 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5299 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4309 и 4310 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1302.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 549. година се протега во 3185 и 3186, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3245 и 3246 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1092. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 75 и 74 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 549
አማርኛ: 549 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 549
العربية: 549
aragonés: 549
asturianu: 549
azərbaycanca: 549
বাংলা: ৫৪৯
Bân-lâm-gú: 549 nî
Basa Banyumasan: 549
беларуская: 549
беларуская (тарашкевіца)‎: 549
भोजपुरी: 549
български: 549
Boarisch: 549
bosanski: 549.
brezhoneg: 549
català: 549
Чӑвашла: 549
Cebuano: 549
čeština: 549
Cymraeg: 549
dansk: 549
Deutsch: 549
eesti: 549
Ελληνικά: 549
emiliàn e rumagnòl: 549
English: 549
español: 549
Esperanto: 549
euskara: 549
føroyskt: 549
français: 549
Frysk: 549
Gaeilge: 549
Gàidhlig: 549
galego: 549
贛語: 549年
한국어: 549년
Հայերեն: 549
हिन्दी: 549
hrvatski: 549.
Ido: 549
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৫৪৯
Bahasa Indonesia: 549
Ирон: 549-æм аз
italiano: 549
עברית: 549
Basa Jawa: 549
ქართული: 549
қазақша: 549 жыл
Kiswahili: 549
Kreyòl ayisyen: 549 (almanak jilyen)
Кыргызча: 549
кырык мары: 549 и
Latina: 549
Lëtzebuergesch: 549
lietuvių: 549 m.
lumbaart: 549
magyar: 549
Malagasy: 549
मराठी: इ.स. ५४९
მარგალური: 549
Bahasa Melayu: 549
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 549 nièng
Nāhuatl: 549
Nederlands: 549
Nedersaksies: 549
नेपाल भाषा: सन् ५४९
日本語: 549年
Napulitano: 549
norsk: 549
norsk nynorsk: 549
occitan: 549
олык марий: 549
ଓଡ଼ିଆ: ୫୪୯
oʻzbekcha/ўзбекча: 549
पालि: ५४९
پنجابی: 549
Plattdüütsch: 549
polski: 549
português: 549
qırımtatarca: 549
română: 549
Runa Simi: 549
русиньскый: 549
русский: 549 год
संस्कृतम्: ५४९
Sesotho sa Leboa: 549
shqip: 549
sicilianu: 549
සිංහල: 549
Simple English: 549
سنڌي: 549ع
slovenčina: 549
slovenščina: 549
српски / srpski: 549
srpskohrvatski / српскохрватски: 549
Basa Sunda: 549
suomi: 549
svenska: 549
Tagalog: 549
татарча/tatarça: 549 ел
ไทย: พ.ศ. 1092
тоҷикӣ: Соли 549
Türkçe: 549
Türkmençe: 549
українська: 549
اردو: 549ء
vèneto: 549
Tiếng Việt: 549
Volapük: 549
文言: 五四九年
Winaray: 549
Yorùbá: 549
粵語: 549年
中文: 549年