457 Алегенија

457 Алегенијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф и Арнолд Швасман на 15 септември 1900 година. Привременото име на астероидот бил 1900 FЈ.

Именуван е во чест на северното маало на градот Питсбург, Пенсилванија кое имало научно и индустриско наследство. Овде се произведени најфината астрономска опрема од раниот XX век.[1]

  • Наводи

Наводи

Other Languages
العربية: 457 ألليجينيا
Bân-lâm-gú: 457 Alleghenia
Ελληνικά: 457 Αλεγκένια
Esperanto: 457 Alleghenia
فارسی: سیارک ۴۵۷
français: (457) Alleghenia
Հայերեն: (457) Ալլեգենիա
italiano: 457 Alleghenia
norsk nynorsk: 457 Alleghenia
português: 457 Alleghenia
română: 457 Alleghenia
slovenčina: 457 Alleghenia
slovenščina: 457 Alleghenia
српски / srpski: 457 Alleghenia
srpskohrvatski / српскохрватски: 457 Alleghenia
українська: 457 Аллегенія
Yorùbá: 457 Alleghenia
中文: 小行星457