438

< 4 век5 век6 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
438 г.  во други календари
Грегоријански календар438
CDXXXVIII
Ab urbe condita1191
Асирски календар5188
Бахајски календар-1406–-1405
Бенгалски календар-155
Берберски календар1388
Будистички календар982
Бурмански календар-200
Византиски календар5946–5947
Еврејски календар4198–4199
Ерменски календарнема
Етиопски календар430–431
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-562–-561
Ирански календар184 п.с. – 183 п.с.
Исламски календар190 пред хиџра – 189 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар438    CDXXXVIII
Кинески календар丁丑年月日
(3074/3134)
— до —
戊寅年月日
(3075/3135)
Коптски календар154–155
Корејски календар2771
Календар Мингуо1474 пред РК
民前1474年
Селевкидски календар749–750
Тајландски сончев календар981
Хиндуистички календари
 - Викрам самват494–495
 - Шака самват360–361
 - Кали југа3539–3540
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -1354Грешка во Lua: Неважечки број -1353
-1354–-1353
Холоценски календар10438
Џуче-календарнема (пред 1912)

438 (CDXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 438. година од новата ера, 438. од првиот милениум, 38. од 5 век и деветта од 430-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5946 и 5947 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5188 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4198 и 4199 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1191.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 438. година се протега во 3074 и 3075, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3134 и 3135 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 981. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 190 и 189 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 438
አማርኛ: 438 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 438
العربية: 438
aragonés: 438
asturianu: 438
azərbaycanca: 438
বাংলা: ৪৩৮
Bân-lâm-gú: 438 nî
Basa Banyumasan: 438
беларуская: 438
беларуская (тарашкевіца)‎: 438
भोजपुरी: 438
български: 438
Boarisch: 438
bosanski: 438.
brezhoneg: 438
català: 438
Чӑвашла: 438 çул
Cebuano: 438
čeština: 438
Cymraeg: 438
dansk: 438
Deutsch: 438
eesti: 438
Ελληνικά: 438
emiliàn e rumagnòl: 438
English: 438
español: 438
Esperanto: 438
euskara: 438
føroyskt: 438
français: 438
Frysk: 438
Gaeilge: 438
Gàidhlig: 438
galego: 438
贛語: 438年
한국어: 438년
Հայերեն: 438
hrvatski: 438.
Ido: 438
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৪৩৮
Bahasa Indonesia: 438
Ирон: 438-æм аз
íslenska: 438
italiano: 438
עברית: 438
Basa Jawa: 438
ქართული: 438
қазақша: 438 жыл
Kiswahili: 438
Kreyòl ayisyen: 438 (almanak jilyen)
Кыргызча: 438
кырык мары: 438 и
Latina: 438
Lëtzebuergesch: 438
lietuvių: 438 m.
lumbaart: 438
magyar: 438
Malagasy: 438
मराठी: इ.स. ४३८
მარგალური: 438
Bahasa Melayu: 438
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 438 nièng
Nāhuatl: 438
Nederlands: 438
Nedersaksies: 438
日本語: 438年
Napulitano: 438
norsk: 438
norsk nynorsk: 438
occitan: 438
олык марий: 438
ଓଡ଼ିଆ: ୪୩୮
oʻzbekcha/ўзбекча: 438
ਪੰਜਾਬੀ: 438
पालि: ४३८
پنجابی: 438
Plattdüütsch: 438
polski: 438
português: 438
qırımtatarca: 438
română: 438
Runa Simi: 438
русиньскый: 438
русский: 438 год
संस्कृतम्: ४३८
Sesotho sa Leboa: 438
shqip: 438
sicilianu: 438
سنڌي: 438ع
slovenčina: 438
slovenščina: 438
српски / srpski: 438
srpskohrvatski / српскохрватски: 438
Basa Sunda: 438
suomi: 438
svenska: 438
Tagalog: 438
татарча/tatarça: 438 ел
ไทย: พ.ศ. 981
тоҷикӣ: Соли 438
Türkçe: 438
Türkmençe: 438
українська: 438
اردو: 438ء
vèneto: 438
Tiếng Việt: 438
Volapük: 438
Winaray: 438
Yorùbá: 438
粵語: 438年
中文: 438年