309

< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
309 г.  во други календари
Грегоријански календар 309
CCCIX
Ab urbe condita 1062
Асирски календар 5059
Бахајски календар -1535–-1534
Бенгалски календар -284
Берберски календар 1259
Будистички календар 853
Бурмански календар -329
Византиски календар 5817–5818
Еврејски календар 4069–4070
Ерменски календар нема
Етиопски календар 301–302
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -691–-690
Ирански календар 313 п.с. – 312 п.с.
Исламски календар 323 пред хиџра – 322 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 309    CCCIX
Кинески календар 戊辰年月日
(2945/3005)
— до —
己巳年月日
(2946/3006)
Коптски календар 25–26
Корејски календар 2642
Календар Мингуо 1603 пред РК
民前1603年
Селевкидски календар 620–621
Тајландски сончев календар 852
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 365–366
 - Шака самват 231–232
 - Кали југа 3410–3411
Француски револуционерен календар
-1483–-1482
Холоценски календар 10309
Џуче-календар нема (пред 1912)

309 ( CCCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 309. година од новата ера, 309. од првиот милениум, 9. од 4 век и последна од 300-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5817 и 5818 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5059 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4069 и 4070 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1062.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 309. година се протега во 2945 и 2946, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3005 и 3006 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 852. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 323 и 322 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 309
አማርኛ: 309 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 309
العربية: 309
aragonés: 309
asturianu: 309
azərbaycanca: 309
বাংলা: ৩০৯
Bân-lâm-gú: 309 nî
Basa Banyumasan: 309
беларуская: 309
беларуская (тарашкевіца)‎: 309
भोजपुरी: 309
български: 309
Boarisch: 309
bosanski: 309.
brezhoneg: 309
català: 309
Чӑвашла: 309
Cebuano: 309
čeština: 309
Cymraeg: 309
dansk: 309
Deutsch: 309
eesti: 309
Ελληνικά: 309
emiliàn e rumagnòl: 309
English: 309
español: 309
Esperanto: 309
euskara: 309
føroyskt: 309
français: 309
Frysk: 309
Gaeilge: 309
Gàidhlig: 309
galego: 309
贛語: 309年
한국어: 309년
Հայերեն: 309
hrvatski: 309.
Ido: 309
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৩০৯
Ирон: 309-æм аз
italiano: 309
עברית: 309
Basa Jawa: 309
ქართული: 309
қазақша: 309 жыл
Kiswahili: 309
Kreyòl ayisyen: 309 (almanak jilyen)
Кыргызча: 309
кырык мары: 309 и
Latina: 309
Lëtzebuergesch: 309
lietuvių: 309 m.
lumbaart: 309
magyar: 309
Malagasy: 309
मराठी: इ.स. ३०९
მარგალური: 309
Bahasa Melayu: 309
Baso Minangkabau: 309
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 309 nièng
Nāhuatl: 309
Nederlands: 309
Nedersaksies: 309
नेपाल भाषा: सन् ३०९
日本語: 309年
Napulitano: 309
norsk: 309
norsk nynorsk: 309
occitan: 309
олык марий: 309
ଓଡ଼ିଆ: ୩୦୯
oʻzbekcha/ўзбекча: 309
ਪੰਜਾਬੀ: ੩੦੯
पालि: ३०९
پنجابی: 309
Plattdüütsch: 309
polski: 309
português: 309
qırımtatarca: 309
română: 309
Runa Simi: 309
русиньскый: 309
русский: 309 год
संस्कृतम्: ३०९
Sesotho sa Leboa: 309
shqip: 309
sicilianu: 309
سنڌي: 309ع
slovenčina: 309
slovenščina: 309
српски / srpski: 309
srpskohrvatski / српскохрватски: 309
Basa Sunda: 309
suomi: 309
svenska: 309
Tagalog: 309
татарча/tatarça: 309 ел
ไทย: พ.ศ. 852
тоҷикӣ: Соли 309
Türkçe: 309
Türkmençe: 309
українська: 309
اردو: 309ء
vèneto: 309
Tiếng Việt: 309
Volapük: 309
Winaray: 309
Yorùbá: 309
粵語: 309年
中文: 309年