2 септември
English: September 2

2 септември е 245-иот ден во годината според грегоријанскиот календар(246-и во престапна година).Остануваат 120 денови до крајот на годината.Шаблон:Септември 2019

Настани:

31 п.н.е. Последната граѓанска војна во Рим: во битката кај Акциум силите на Октавијан ги победуваат војските на Марко Антониј и Клеопатра.
1666 Избувнал Големиот пожар во Лондон, кој горел три дена, уништувајќи 10.000 градби вклучувајќи ја и катедралата Свети Павле.
1752 Обединетото Кралство го вовело Грегоријанскиот календар, речиси два века подоцна од Западна Европа.
1807 Британската морнарица го бомбардирала Копенхаген со огнени бомби и фосфорни ракети за да го спречи предавањето на Данска на флотата на Наполеон Бонапарт.
1922 Во Скопје бил формиран спортскиот клуб „Македонија“.
1930 Со авионот „Знак прашање“, француските пилоти Диеодн Кост и Морис Белонт го извршиле првиот непрекинат лет меѓу Европа и САД.
1944 Ослободен е Демир Хисар.
1944 Президиумот на АСНОМ на својата трета седница, одржана во манастирот Свети Прохор Пчински, еден месец по историското Прво заседание на АСНОМ, донесол одлука за основање на телеграфска агенција на Македонија - ТАМ. Оваа агенција одиграла мошне важна улога во ширењето на вистината за праведната борба на македонскиот народ за национално и социјално ослободување.
1945 Завршила Втората Светска Војна: Конечното предавање на Јапонија било прифатено на борбениот брод „Мисури“, во пристаништето на Токио.
1991 Во Скопје е формирано Геронтолошкото друштво на Македонија.
2011 Јошихико Нода бил назначен за Премиер на Јапонија.

Родени:

1548 Винченцо Скамоци — истакнат италијански ренесансен архитект.
1675 Вилијам Сомервил — англиски поет.
1838 Лилиуокалани — последната кралица на Хаваите.
1853 Вилхелм Оствалдгермански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1862 Фрањо Крежма — хрватски виолинист.
1901 Андреас Ембиркос — грчки поет-надреалист.
1913 Израел Гелфанд — руски математичар.
1928 Хорас Силвер — американски џез-музичар.
1933 Виктор Спинети — велшки глумец.
1935 Валентин Гафт — руски глумец.
1943 Џо Сajмон — американски пејач.
1946 Били Престон — американски музичар.
1947 Рајко Грлиќ — хрватски режисер.
1952 Џими Конорс — американски тенисер.
1953 Џон Зорн — американски џез-музичар.
1955 Егон Савин — српски театарски режисер.
1956 Златан Арнаутовиќ — југословенски ракометар.
1957 Тони Алва — американски скејтер.
1958 Сергеј Главјук — руски поет.
1960 Рекс Худлер — безбол играч.
1961 Карлос Валдерама — колумбиски фудбалер.
1962 Харис Шкоро — босански и југословенски фудбалер.
1963 Жанета Вангели — македонска сликарка.
1964 Кијану Ривс — американско-канадски глумец.
1965 Ленокс Луис — британско-канадски боксер.
1899 Селма Хаек — мексиканско-американска глумица.
1972 Сергеј Трифуновиќ — српски глумец.
1973 Џејсон Блејк — американски хокеар.
1973 Саво Милошевиќ — српски фудбалер.
1980 Хироки Јошимото — јапонски автотркач
1982 Бергузар Корел — турска глумица.
1989 Алешандре Патобразилски фудбалер.

Починале:

1680 Пер Брахе — шведски војник и државник.
1688 Роберт Винер — Градоначалник на Лондон.
1834 Томас Телфорд — шкотски цивилен инженер.
1865 Вилијам Роуан Хамилтонирски математичар.
1889 Захариј Стојанов — бугарски револуционер.
1905 Леонид Јанков — македонски револуционер.
1910 Анри Русо — француски сликар.
1921 Хенри Остин Добсон — англиски поет.
1934 Џејмс Алан — играч во унијата за рагби во Нов Зеланд.
1937 Пјер де Кубертен — француски историчар и педагог, основач на современите Олимписки игри.
1941 Коле Неделковскимакедонски поет.
1964 Алвин Јорк — американски војник.
1973 Џ.Р.Р. Толкин — британски писател.
1984 Манос Катракис — грчки глумец.
1997 Рудолф Бинг — австриски менаџер на опера.
2002 Дик Рејнолдс — австралијански фудбалер и тренер.
2005 Боб Денвер — американски глумец.
2006 Вили Нинџа — американски танчер и кореограф.
2007 Сафет Исовиќ — босански и југословенски фолк-пејач.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември
Other Languages
Afrikaans: 2 September
Alemannisch: 2. September
አማርኛ: 2 September
Аҧсшәа: Цәыббра 2
العربية: 2 سبتمبر
aragonés: 2 de setiembre
arpetan: 2 septembro
asturianu: 2 de setiembre
azərbaycanca: 2 sentyabr
تۆرکجه: ۲ سپتامبر
Bân-lâm-gú: 9 goe̍h 2 ji̍t
башҡортса: 2 сентябрь
беларуская: 2 верасня
беларуская (тарашкевіца)‎: 2 верасьня
भोजपुरी: 2 सितंबर
Bikol Central: Setyembre 2
български: 2 септември
bosanski: 2. septembar
brezhoneg: 2 Gwengolo
català: 2 de setembre
Чӑвашла: Авăн, 2
Cebuano: Septiyembre 2
čeština: 2. září
Cymraeg: 2 Medi
davvisámegiella: Čakčamánu 2.
Deutsch: 2. September
ދިވެހިބަސް: ސެޕްޓެމްބަރު 2
Ελληνικά: 2 Σεπτεμβρίου
emiliàn e rumagnòl: 2 ed setèmber
English: September 2
español: 2 de septiembre
Esperanto: 2-a de septembro
estremeñu: 2 setiembri
euskara: Irailaren 2
فارسی: ۲ سپتامبر
Fiji Hindi: 2 September
føroyskt: 2. september
français: 2 septembre
Gagauz: 2 Ceviz ay
Gàidhlig: 2 an t-Sultain
贛語: 9月2號
ગુજરાતી: સપ્ટેમ્બર ૨
客家語/Hak-kâ-ngî: 9-ngie̍t 2-ngit
хальмг: Һаха сарин 2
한국어: 9월 2일
հայերեն: Սեպտեմբերի 2
हिन्दी: २ सितम्बर
hornjoserbsce: 2. septembra
hrvatski: 2. rujna
Bahasa Hulontalo: 2 September
Ilokano: Septiembre 2
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: সেপ্টেম্বর ২
Bahasa Indonesia: 2 September
interlingua: 2 de septembre
íslenska: 2. september
italiano: 2 settembre
עברית: 2 בספטמבר
Basa Jawa: 2 Sèptèmber
kalaallisut: Septemberi 2
Kapampangan: Septiembri 2
къарачай-малкъар: 2 сентябрь
ქართული: 2 სექტემბერი
kaszëbsczi: 2 séwnika
қазақша: 2 қыркүйек
Kiswahili: 2 Septemba
Kreyòl ayisyen: 2 septanm
Latina: 2 Septembris
latviešu: 2. septembris
Lëtzebuergesch: 2. September
lietuvių: Rugsėjo 2
Limburgs: 2 september
Livvinkarjala: 2. syvyskuudu
lumbaart: 02 09
मैथिली: २ सितम्बर
Malagasy: 2 Septambra
მარგალური: 2 ეკენია
مصرى: 2 سبتمبر
Bahasa Melayu: 2 September
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 9 nguŏk 2 hô̤
монгол: 9 сарын 2
မြန်မာဘာသာ: ၂ စက်တင်ဘာ
Nederlands: 2 september
Nedersaksies: 2 september
नेपाल भाषा: सेप्टेम्बर २
日本語: 9月2日
Napulitano: 2 'e settembre
нохчийн: 2 сентябрь
norsk nynorsk: 2. september
Nouormand: 2 Septembre
occitan: 2 de setembre
олык марий: 2 идым
oʻzbekcha/ўзбекча: 2-sentabr
ਪੰਜਾਬੀ: 2 ਸਤੰਬਰ
Pangasinan: Setyembre 2
پنجابی: 2 ستمبر
پښتو: 2 سپټمبر
Plattdüütsch: 2. September
polski: 2 września
Ποντιακά: 2 Σταυρί
português: 2 de setembro
Ripoarisch: 2. Sepptämmber
română: 2 septembrie
русиньскый: 2. септембер
русский: 2 сентября
саха тыла: Балаҕан ыйын 2
संस्कृतम्: २ सितम्बर
Seeltersk: 2. September
Sesotho sa Leboa: Lewedi 2
shqip: 2 Shtator
sicilianu: 2 di sittèmmiru
Simple English: September 2
slovenčina: 2. september
slovenščina: 2. september
српски / srpski: 2. септембар
srpskohrvatski / српскохрватски: 2. 9.
Basa Sunda: 2 Séptémber
svenska: 2 september
Tagalog: Setyembre 2
татарча/tatarça: 2 сентябрь
тоҷикӣ: 2 сентябр
Türkçe: 2 Eylül
Türkmençe: 2 sentýabr
удмурт: 2 куарусён
українська: 2 вересня
اردو: 2 ستمبر
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: 2- مىزان
Vahcuengh: 9 nyied 2 hauh
vèneto: 2 de setenbre
Tiếng Việt: 2 tháng 9
Volapük: Setul 2
West-Vlams: 2 september
Winaray: Septyembre 2
吴语: 9月2号
Yorùbá: 2 September
粵語: 9月2號
Zazaki: 2 Keşkelun
Zeêuws: 2 september
žemaitėška: Siejės 2
中文: 9月2日