2 ноември

Шаблон:Ноември 20192 ноември е 306-иот ден во годината според грегоријанскиот календар(307-и во престапна година). Остануваат 59 денови до крајот на годината.

Настани:

676 Диониј станал папа.
1570 Голем наплив од Северното Море ги разурнал бреговите од Холандија до Данска, при што загинале над 1000 лица.
1687 Од султанскиот престол на Отоманската империја бил симнат Мехмед IV.
1789 Во Франција е национализиран голем дел од недвижниот имот на Католичката црква.
1795 Француска револуција: Почеток на француската директорија.
1914 Русија ѝ објавила војна на Отоманската империја.
1936 Формирана е Канадската радиодифузна корпорација, национална радио и телевизија на Канада која постои и денес (СВС).
1936 Пуштен е во работа телевизискиот сервис на британската радиодифузна коропорација Би-би-си (ВВС). Телевизискиот канал, под името ВВС1 функционира до денес.
1943 Кај селото Раштани (кичевско) единици на батаљонот „Мирче Ацев“ воделе тешка борба со балистите. Поради големите загуби балистите се повлекуваат кон селото Зајас. Утредента партизаните го ослободуваат и Зајас.
1953 Пакистанскиот парламент ја прогласил државата за Исламска Република Пакистан.
1956 Унгарија објавува дека излегува од Варшавскиот пакт.
1965 Албанскиот водач Енвер Хоџа објавува дека неговата земја влегува во сојузнички односи со Кина.
1991 Вартоломеј I станал Вселенски патријарх.
1988 За прв пат на интернет се појавил вирус.
1999 Црна Гора ја вовела германската марка за своја валута.
2004 Џорџ Буш по вторпат станал претседател на САД.

Родени:

69 п.н.е. Клеопатра — кралица на Египет од македонската династија Птолемаиди и негов последеен фараон.
1699 Жан Батист Симеон Шарден — француски сликар.
1755 Марија Антоанета — принцеза на Австрија и кралица на Франција и на Навара.
1795 Џејмс Полк — претседател на САД.
1815 Џорџ Бул — британски филозоф и математичар.
1844 Мехмед Vотомански султан.
1847 Жорж Сорел — француски филозоф, основач на синдикализмот.
1854 Исидор Гунсберг — британски шахист.
1865 Ворен Хардинг — претседател на САД.
1906 Лукино Висконтииталијански филмски режисер и сценарист, еден од зачетниците на неореалистичката филмска школа.
1913 Берт Ланкастер — американски глумец
1923 Чезаре Рубини — италијански ватерполист, кошаркар и тренер.
1928 Владимир Беара — југословенски фудбалер и тренер.
1929 Ричард Тајлер — канадски физичар.
1932 Стојан Ристески — македонски научник, поет и раскажувач.
1938 Софија Грчкакралица на Шпанија.
1950 Љубомир Љубоевиќ — српски и југословенски шахист.
1954 Ведран Рожиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1959 Саид Ауита — марокански атлетичар.
1962 Трајко Вељаноскипретседател на Собранието на Република Македонија.
1967 Звонимир Солдо — хрватски фудбалер.
1974 Нели — американски рапер.
1976 Тјери Омејер — француски ракометар.
1989 Стеван Јоветиќ — црногорски фудбалер.

Починале:

1950 Џорџ Бернард Шо — британски писател, романописец, музички и драмски критичар.
1963 Нго Дин Дием — претседател на Јужен Виетнам.
1975 Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.
1990 Панче Мировски — првиот лирски тенор на македонската оперска сцена.
1999 Митар Суботиќ — југословенски и српски рок-музичар.
2004 Тео ван Гог — холандски режисер.
2018 Рој Харгроув — американски џез-музичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември
Other Languages
Afrikaans: 2 November
Alemannisch: 2. November
አማርኛ: 2 November
Аҧсшәа: Абҵара 2
العربية: 2 نوفمبر
aragonés: 2 de noviembre
armãneashti: 2 Brumar
arpetan: 2 novembro
asturianu: 2 de payares
авар: 2 Ноябр
azərbaycanca: 2 noyabr
تۆرکجه: ۲ نوْوامبر
বাংলা: ২ নভেম্বর
Bân-lâm-gú: 11 goe̍h 2 ji̍t
башҡортса: 2 ноябрь
беларуская: 2 лістапада
беларуская (тарашкевіца)‎: 2 лістапада
भोजपुरी: 2 नवंबर
Bikol Central: Nobyembre 2
български: 2 ноември
Boarisch: 2. Novemba
bosanski: 2. novembar
brezhoneg: 2 Du
català: 2 de novembre
Чӑвашла: Чӳк, 2
Cebuano: Nobiyembre 2
čeština: 2. listopad
corsu: 2 nuvembri
Cymraeg: 2 Tachwedd
davvisámegiella: Skábmamánu 2.
Deutsch: 2. November
ދިވެހިބަސް: ނޮވެމްބަރު 2
Ελληνικά: 2 Νοεμβρίου
emiliàn e rumagnòl: 2 ed nuvèmber
English: November 2
español: 2 de noviembre
Esperanto: 2-a de novembro
estremeñu: 2 noviembri
euskara: Azaroaren 2
فارسی: ۲ نوامبر
Fiji Hindi: 2 November
føroyskt: 2. november
français: 2 novembre
Frysk: 2 novimber
Gaeilge: 2 Samhain
Gagauz: 2 Kasım ay
Gàidhlig: 2 an t-Samhain
贛語: 11月2號
ગુજરાતી: નવેમ્બર ૨
客家語/Hak-kâ-ngî: 11-ngie̍t 2-ngit
хальмг: Үкр сарин 2
한국어: 11월 2일
հայերեն: Նոյեմբերի 2
हिन्दी: २ नवम्बर
hornjoserbsce: 2. nowembra
hrvatski: 2. studenog
Bahasa Hulontalo: 2 Nopember
Igbo: 2 Novemba
Ilokano: Nobiembre 2
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: নভেম্বর ২
Bahasa Indonesia: 2 November
interlingua: 2 de novembre
íslenska: 2. nóvember
italiano: 2 novembre
עברית: 2 בנובמבר
Basa Jawa: 2 Novèmber
kalaallisut: Novemberi 2
ಕನ್ನಡ: ನವೆಂಬರ್ ೨
Kapampangan: Nobiembri 2
къарачай-малкъар: 2 ноябрь
ქართული: 2 ნოემბერი
kaszëbsczi: 2 lëstopadnika
қазақша: 2 қараша
Kiswahili: 2 Novemba
Kreyòl ayisyen: 2 novanm
Кыргызча: 2-ноябрь
Latina: 2 Novembris
latviešu: 2. novembris
Lëtzebuergesch: 2. November
lietuvių: Lapkričio 2
Limburgs: 2 november
Livvinkarjala: 2. kylmykuudu
la .lojban.: pavypavma'i 2moi
lumbaart: 02 11
magyar: November 2.
मैथिली: २ नवम्बर
Malagasy: 2 Novambra
മലയാളം: നവംബർ 2
მარგალური: 2 გერგობათუთა
مصرى: 2 نوفمبر
Bahasa Melayu: 2 November
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 11 nguŏk 2 hô̤
монгол: 11 сарын 2
မြန်မာဘာသာ: ၂ နိုဝင်ဘာ
Nederlands: 2 november
Nedersaksies: 2 november
नेपाली: २ नोभेम्बर
नेपाल भाषा: नोभेम्बर २
日本語: 11月2日
Napulitano: 2 'e nuvembre
нохчийн: 2 ноябрь
norsk nynorsk: 2. november
Nouormand: 2 Novembre
occitan: 2 de novembre
олык марий: 2 кылме
ଓଡ଼ିଆ: ୨ ନଭେମ୍ବର
oʻzbekcha/ўзбекча: 2-noyabr
ਪੰਜਾਬੀ: 2 ਨਵੰਬਰ
Pangasinan: Nobyembre 2
پنجابی: 2 نومبر
پښتو: 2 نومبر
Plattdüütsch: 2. November
polski: 2 listopada
português: 2 de novembro
Ripoarisch: 2. Novemmber
română: 2 noiembrie
русиньскый: 2. новембер
русский: 2 ноября
саха тыла: Сэтинньи 2
संस्कृतम्: २ नवम्बर
Scots: 2 November
Seeltersk: 2. November
Sesotho sa Leboa: Dibatsela 2
Setswana: 2 Ngwanatsele
shqip: 2 nëntor
sicilianu: 2 di nuvèmmiru
Simple English: November 2
سنڌي: 2 نومبر
slovenčina: 2. november
slovenščina: 2. november
српски / srpski: 2. новембар
srpskohrvatski / српскохрватски: 2. 11.
Basa Sunda: 2 Nopémber
svenska: 2 november
Tagalog: Nobyembre 2
தமிழ்: நவம்பர் 2
Taqbaylit: 2 wamber
татарча/tatarça: 2 ноябрь
తెలుగు: నవంబర్ 2
тоҷикӣ: 2 ноябр
Türkçe: 2 Kasım
Türkmençe: 2 noýabr
удмурт: 2 шуркынмон
українська: 2 листопада
اردو: 2 نومبر
Vahcuengh: 11 nyied 2 hauh
vèneto: 2 de novenbre
Tiếng Việt: 2 tháng 11
Volapük: Novul 2
West-Vlams: 2 november
Winaray: Nobyembre 2
Yorùbá: 2 November
粵語: 11月2號
Zeêuws: 2 november
žemaitėška: Lapkristė 2
中文: 11月2日