269

< II векIII векIV век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
269 г.  во други календари
Грегоријански календар269
CCLXIX
Ab urbe condita1022
Асирски календар5019
Бахајски календар-1575–-1574
Бенгалски календар-324
Берберски календар1219
Будистички календар813
Бурмански календар-369
Византиски календар5777–5778
Еврејски календар4029–4030
Ерменски календарнема
Етиопски календар261–262
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-731–-730
Ирански календар353 п.с. – 352 п.с.
Исламски календар364 пред хиџра – 363 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар269    CCLXIX
Кинески календар戊子年月日
(2905/2965)
— до —
己丑年月日
(2906/2966)
Коптски календар-15–-14
Корејски календар2602
Календар Мингуо1643 пред РК
民前1643年
Селевкидски календар580–581
Тајландски сончев календар812
Хиндуистички календари
 - Викрам самват325–326
 - Шака самват191–192
 - Кали југа3370–3371
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -1523Грешка во Lua: Неважечки број -1522
-1523–-1522
Холоценски календар10269
Џуче-календарнема (пред 1912)

269 (CCLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 269. година од новата ера, 269. од првиот милениум, 69. од 3 век и последна од 260-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5777 и 5778 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5019 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4029 и 4030 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1022.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 269. година се протега во 2905 и 2906, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2965 и 2966 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 812. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 364 и 363 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 269
አማርኛ: 269 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 269
العربية: 269
aragonés: 269
asturianu: 269
azərbaycanca: 269
বাংলা: ২৬৯
Bân-lâm-gú: 269 nî
Basa Banyumasan: 269
беларуская: 269
беларуская (тарашкевіца)‎: 269
भोजपुरी: 269
български: 269
Boarisch: 269
bosanski: 269.
brezhoneg: 269
català: 269
Чӑвашла: 269
Cebuano: 269
čeština: 269
Cymraeg: 269
dansk: 269
Deutsch: 269
eesti: 269
Ελληνικά: 269
emiliàn e rumagnòl: 269
English: 269
español: 269
Esperanto: 269
euskara: 269
føroyskt: 269
français: 269
Frysk: 269
Gaeilge: 269
Gàidhlig: 269
galego: 269
贛語: 269年
한국어: 269년
Հայերեն: 269
hrvatski: 269.
Ido: 269
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ২৬৯
Bahasa Indonesia: 269
Ирон: 269-æм аз
italiano: 269
עברית: 269
Basa Jawa: 269
ქართული: 269
қазақша: 269 жыл
Kiswahili: 269
Kreyòl ayisyen: 269 (almanak jilyen)
Кыргызча: 269
кырык мары: 269 и
Latina: 269
Lëtzebuergesch: 269
lietuvių: 269 m.
lumbaart: 269
magyar: 269
Malagasy: 269
मराठी: इ.स. २६९
მარგალური: 269
Bahasa Melayu: 269
Baso Minangkabau: 269
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 269 nièng
Nāhuatl: 269
Nederlands: 269
Nedersaksies: 269
नेपाल भाषा: सन् २६९
日本語: 269年
Napulitano: 269
norsk: 269
norsk nynorsk: 269
occitan: 269
олык марий: 269
ଓଡ଼ିଆ: ୨୬୯
oʻzbekcha/ўзбекча: 269
ਪੰਜਾਬੀ: ੨੬੯
पालि: २६९
پنجابی: 269
Plattdüütsch: 269
polski: 269
português: 269
qırımtatarca: 269
română: 269
Runa Simi: 269
русиньскый: 269
русский: 269 год
संस्कृतम्: २६९
Sesotho sa Leboa: 269
shqip: 269
سنڌي: 269ع
slovenčina: 269
slovenščina: 269
српски / srpski: 269
srpskohrvatski / српскохрватски: 269
Basa Sunda: 269
suomi: 269
svenska: 269
Tagalog: 269
татарча/tatarça: 269 ел
ไทย: พ.ศ. 812
тоҷикӣ: Соли 269
Türkçe: 269
Türkmençe: 269
українська: 269
اردو: 269ء
vèneto: 269
Tiếng Việt: 269
Volapük: 269
Winaray: 269
Yorùbá: 269
粵語: 269年
中文: 269年