25 септември
English: September 25

Предлошка:Септември 2020

25 септември е 268-иот ден во годината според григоријанскиот календар(269-и во престапна година). Остануваат 97 денови до крајот на годината.

Настани:

1493 Христофор Колумбо испловил од пристаништето во Кадис на своето второ патување кон Новиот свет.
1513 Шпанскиот истражувач Васко Нуњез де Балбо ја поминал Панама и станал првиот Европјанин кој го видел Тихиот Океан.
1555 Со мирот во Аугсбург, германските протестантски земји биле правно изедначени со римокатоличките.
1825 Меѓу Дарлингтон и Стоктон, во Велика Британија, била пуштена во сообраќај првата железничка линија за јавен сообраќај. Овој ден се смета за почеток на историјата на железничкиот сообраќај.
1940 Во Норвешка на власт дошла квислиншката влада (наречена според норвешкиот политичар и мајор Видкун Квислинг кој учестувал во германската агресија врз Норвешка во 1940 година, по што се прогласил за шеф на новосоздадената марионетска влада, а во 1945 година е осуден на смрт поради велепредавство), синоним на соработниците на фашистичкиот окупатор низ цела Европа.
1946 Во Скопје е основано Работничко културно-уметничкото друштво „Кочо Рацин“. Друштвото го формирал Месниот синдикален совет на Скопје, со цел да ги обедини работниците и службениците заради развивање на културно-просветната дејност.
1990 Нелсон Мандела бил пуштен на слобода.
1999 Во Скопје, во издание на НИП „Нова Македонија“ излегол првиот број на весникот „Скок“.

Родени:

1599 Франческо Боромини — италијански архитект.
1744 Фридрих Вилхелм II — пруски крал.
1866 Томас Хант Морган — американски биолог и генетичар, основач на генетиката и добитник на Нобеловата награда во 1933 година.
1896 Сандро Пертини — италијански политичар, адвокат и новинар.
1897 Вилијам Фокнер — американски писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1903 Марк Ротко — американски сликар.
1944 Мајкл Даглас — американски глумец и филмски продуцент.
1951 Боб Макаду — американски кошаркар и тренер.
1955 Карл-Ханјц Румениге — германски фудбалер.
1961 Хедер Локлир — американска глумица.
1965 Скоти Пипен — американски кошаркар.
1968 Вил Смит — американски глумец, продуцент и пејач.
1969 Кетрин Зета Џонс — британска глумица.
1975 Сергеј Тетјухин — руски одбојкар.
1977 Риналдо Ночентини — италијански велосипедист.
1979 Микеле Скарпони — италијански велосипедист.
1984 Златко Хорват — хрватски ракометар.

Починале:

1849 Јохан Штраус — австриски композитор.
1943 Нико Нестор — еден од најголемите раководители и борец на народноослободителното движење во Струга и струшко.
1958 Џон Вотсон — американски психолог
1970 Ерих Марија Ремарк — германски писател.
1976 Никола Бадев — македонски пејач на народни песни.
1980 Џон Бонам — англиски рок-музичар, член на групата „Лед цепелин“.
2003 Едвард Саид — палестинско-американски социо-културолошки теоретичар.
2003 Франко Модиљани — италијанско-американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1985 година.
2006 Петре М. Андреевски — македонски писател.


Other Languages
Afrikaans: 25 September
Alemannisch: 25. September
አማርኛ: 25 September
العربية: 25 سبتمبر
aragonés: 25 de setiembre
arpetan: 25 septembro
asturianu: 25 de setiembre
azərbaycanca: 25 sentyabr
تۆرکجه: ۲۵ سپتامبر
Bân-lâm-gú: 9 goe̍h 25 ji̍t
башҡортса: 25 сентябрь
беларуская: 25 верасня
беларуская (тарашкевіца)‎: 25 верасьня
भोजपुरी: 25 सितंबर
Bikol Central: Setyembre 25
български: 25 септември
bosanski: 25. septembar
brezhoneg: 25 Gwengolo
Чӑвашла: Авăн, 25
čeština: 25. září
Cymraeg: 25 Medi
davvisámegiella: Čakčamánu 25.
Deutsch: 25. September
ދިވެހިބަސް: ސެޕްޓެމްބަރު 25
Ελληνικά: 25 Σεπτεμβρίου
emiliàn e rumagnòl: 25 ed setèmber
English: September 25
estremeñu: 25 setiembri
euskara: Irailaren 25
Fiji Hindi: 25 September
føroyskt: 25. september
français: 25 septembre
Gagauz: 25 Ceviz ay
Gàidhlig: 25 an t-Sultain
贛語: 9月25號
ગુજરાતી: સપ્ટેમ્બર ૨૫
客家語/Hak-kâ-ngî: 9-ngie̍t 25-ngit
한국어: 9월 25일
հայերեն: Սեպտեմբերի 25
हिन्दी: २५ सितम्बर
hornjoserbsce: 25. septembra
hrvatski: 25. rujna
Bahasa Hulontalo: 25 September
Ilokano: Septiembre 25
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: সেপ্টেম্বর ২৫
Bahasa Indonesia: 25 September
interlingua: 25 de septembre
íslenska: 25. september
italiano: 25 settembre
עברית: 25 בספטמבר
kalaallisut: Septemberi 25
Kapampangan: Septiembri 25
къарачай-малкъар: 25 сентябрь
ქართული: 25 სექტემბერი
kaszëbsczi: 25 séwnika
қазақша: 25 қыркүйек
Kiswahili: 25 Septemba
Kreyòl ayisyen: 25 septanm
kurdî: 25ê îlonê
latviešu: 25. septembris
Lëtzebuergesch: 25. September
lietuvių: Rugsėjo 25
Limburgs: 25 september
Livvinkarjala: 25. syvyskuudu
lumbaart: 25 09
मैथिली: २५ सितम्बर
Malagasy: 25 Septambra
მარგალური: 25 ეკენია
مصرى: 25 سبتمبر
Bahasa Melayu: 25 September
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 9 nguŏk 25 hô̤
монгол: 9 сарын 25
မြန်မာဘာသာ: ၂၅ စက်တင်ဘာ
Nederlands: 25 september
Nedersaksies: 25 september
नेपाल भाषा: सेप्तेम्बर २५
日本語: 9月25日
Napulitano: 25 'e settembre
нохчийн: 25 сентябрь
norsk nynorsk: 25. september
Nouormand: 25 Septembre
олык марий: 25 идым
oʻzbekcha/ўзбекча: 25-sentabr
ਪੰਜਾਬੀ: 25 ਸਤੰਬਰ
Pangasinan: Setyembre 25
پنجابی: 25 ستمبر
پښتو: 25 سپټمبر
Plattdüütsch: 25. September
polski: 25 września
Ποντιακά: 25 Σταυρί
português: 25 de setembro
Ripoarisch: 25. Sepptämmber
română: 25 septembrie
русиньскый: 25. септембер
русский: 25 сентября
саха тыла: Балаҕан ыйын 25
संस्कृतम्: २५ सितम्बर
Sesotho sa Leboa: Lewedi 25
shqip: 25 Shtator
Simple English: September 25
slovenčina: 25. september
slovenščina: 25. september
српски / srpski: 25. септембар
srpskohrvatski / српскохрватски: 25. 9.
svenska: 25 september
Tagalog: Setyembre 25
Taqbaylit: 25 ctember
татарча/tatarça: 25 сентябрь
тоҷикӣ: 25 сентябр
Türkçe: 25 Eylül
Türkmençe: 25 sentýabr
удмурт: 25 куарусён
українська: 25 вересня
اردو: 25 ستمبر
Vahcuengh: 9 nyied 25 hauh
Tiếng Việt: 25 tháng 9
Volapük: Setul 25
West-Vlams: 25 september
Winaray: Septyembre 25
吴语: 9月25号
Yorùbá: 25 September
粵語: 9月25號
Zazaki: 25 Keşkelun
Zeêuws: 25 september
žemaitėška: Siejės 25
中文: 9月25日