218

< II векIII векIV век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
218 г.  во други календари
Грегоријански календар218
CCXVIII
Ab urbe condita971
Асирски календар4968
Бахајски календар-1626–-1625
Бенгалски календар-375
Берберски календар1168
Будистички календар762
Бурмански календар-420
Византиски календар5726–5727
Еврејски календар3978–3979
Ерменски календарнема
Етиопски календар210–211
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-782–-781
Ирански календар404 п.с. – 403 п.с.
Исламски календар416 пред хиџра – 415 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар218    CCXVIII
Кинески календар丁酉年月日
(2854/2914)
— до —
戊戌年月日
(2855/2915)
Коптски календар-66–-65
Корејски календар2551
Календар Мингуо1694 пред РК
民前1694年
Селевкидски календар529–530
Тајландски сончев календар761
Хиндуистички календари
 - Викрам самват274–275
 - Шака самват140–141
 - Кали југа3319–3320
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -1574Грешка во Lua: Неважечки број -1573
-1574–-1573
Холоценски календар10218
Џуче-календарнема (пред 1912)

218 (CCXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 218. година од новата ера, 218. од првиот милениум, 18. од 3 век и деветта од 210-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5726 и 5727 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4968 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3978 и 3979 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 971.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 218. година се протега во 2854 и 2855, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2914 и 2915 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 761. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 416 и 415 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 218
አማርኛ: 218 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 218
العربية: 218
aragonés: 218
asturianu: 218
azərbaycanca: 218
বাংলা: ২১৮
Bân-lâm-gú: 218 nî
Basa Banyumasan: 218
беларуская: 218
беларуская (тарашкевіца)‎: 218
भोजपुरी: 218
български: 218
Boarisch: 218
bosanski: 218.
brezhoneg: 218
català: 218
Чӑвашла: 218
Cebuano: 218
čeština: 218
Cymraeg: 218
dansk: 218
Deutsch: 218
eesti: 218
Ελληνικά: 218
emiliàn e rumagnòl: 218
English: 218
español: 218
Esperanto: 218
euskara: 218
føroyskt: 218
français: 218
Frysk: 218
Gaeilge: 218
Gàidhlig: 218
galego: 218
贛語: 218年
한국어: 218년
Հայերեն: 218
hrvatski: 218.
Ido: 218
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ২১৮
Bahasa Indonesia: 218
Ирон: 218-æм аз
italiano: 218
עברית: 218
Basa Jawa: 218
ქართული: 218
қазақша: 218 жыл
Kiswahili: 218
Kreyòl ayisyen: 218 (almanak jilyen)
Кыргызча: 218
кырык мары: 218 и
Latina: 218
latviešu: 218. gads
Lëtzebuergesch: 218
lietuvių: 218 m.
lumbaart: 218
magyar: 218
Malagasy: 218
मराठी: इ.स. २१८
მარგალური: 218
Bahasa Melayu: 218
Baso Minangkabau: 218
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 218 nièng
Nāhuatl: 218
Nederlands: 218
Nedersaksies: 218
नेपाल भाषा: सन् २१८
日本語: 218年
Napulitano: 218
norsk: 218
norsk nynorsk: 218
occitan: 218
олык марий: 218
ଓଡ଼ିଆ: ୨୧୮
oʻzbekcha/ўзбекча: 218
ਪੰਜਾਬੀ: ੨੧੮
पालि: २१८
پنجابی: 218
Plattdüütsch: 218
polski: 218
português: 218
qırımtatarca: 218
română: 218
Runa Simi: 218
русиньскый: 218
русский: 218 год
саха тыла: 218
संस्कृतम्: २१८
Sesotho sa Leboa: 218
shqip: 218
Simple English: 218
سنڌي: 218ع
slovenčina: 218
slovenščina: 218
српски / srpski: 218
srpskohrvatski / српскохрватски: 218
Basa Sunda: 218
suomi: 218
svenska: 218
Tagalog: 218
татарча/tatarça: 218 ел
ไทย: พ.ศ. 761
тоҷикӣ: Соли 218
Türkçe: 218
Türkmençe: 218
українська: 218
اردو: 218ء
vèneto: 218
Tiếng Việt: 218
Volapük: 218
Winaray: 218
Yorùbá: 218
粵語: 218年
中文: 218年