216

< II векIII векIV век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
216 г.  во други календари
Грегоријански календар216
CCXVI
Ab urbe condita969
Асирски календар4966
Бахајски календар-1628–-1627
Бенгалски календар-377
Берберски календар1166
Будистички календар760
Бурмански календар-422
Византиски календар5724–5725
Еврејски календар3976–3977
Ерменски календарнема
Етиопски календар208–209
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-784–-783
Ирански календар406 п.с. – 405 п.с.
Исламски календар419 пред хиџра – 417 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар216    CCXVI
Кинески календар乙未年月日
(2852/2912)
— до —
丙申年月日
(2853/2913)
Коптски календар-68–-67
Корејски календар2549
Календар Мингуо1696 пред РК
民前1696年
Селевкидски календар527–528
Тајландски сончев календар759
Хиндуистички календари
 - Викрам самват272–273
 - Шака самват138–139
 - Кали југа3317–3318
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -1576Грешка во Lua: Неважечки број -1575
-1576–-1575
Холоценски календар10216
Џуче-календарнема (пред 1912)

216 (CCXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 216. година од новата ера, 216. од првиот милениум, 16. од 3 век и седма од 210-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5724 и 5725 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4966 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3976 и 3977 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 969.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 216. година се протега во 2852 и 2853, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2912 и 2913 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 759. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 419 и 417 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 216
አማርኛ: 216 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 216
العربية: 216
aragonés: 216
asturianu: 216
azərbaycanca: 216
বাংলা: ২১৬
Bân-lâm-gú: 216 nî
Basa Banyumasan: 216
беларуская: 216
беларуская (тарашкевіца)‎: 216
भोजपुरी: 216
български: 216
Boarisch: 216
bosanski: 216.
brezhoneg: 216
català: 216
Чӑвашла: 216
Cebuano: 216
čeština: 216
Cymraeg: 216
dansk: 216
Deutsch: 216
eesti: 216
Ελληνικά: 216
emiliàn e rumagnòl: 216
English: 216
español: 216
Esperanto: 216
euskara: 216
føroyskt: 216
français: 216
Frysk: 216
Gaeilge: 216
Gàidhlig: 216
galego: 216
贛語: 216年
한국어: 216년
Հայերեն: 216
hrvatski: 216.
Ido: 216
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ২১৬
Bahasa Indonesia: 216
Ирон: 216-æм аз
íslenska: 216
italiano: 216
עברית: 216
Basa Jawa: 216
ქართული: 216
қазақша: 216 жыл
Kiswahili: 216
Kreyòl ayisyen: 216 (almanak jilyen)
Кыргызча: 216
кырык мары: 216 и
Latina: 216
Lëtzebuergesch: 216
lietuvių: 216 m.
lumbaart: 216
magyar: 216
Malagasy: 216
मराठी: इ.स. २१६
მარგალური: 216
Bahasa Melayu: 216
Baso Minangkabau: 216
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 216 nièng
Nāhuatl: 216
Nederlands: 216
Nedersaksies: 216
नेपाल भाषा: सन् २१६
日本語: 216年
Napulitano: 216
norsk: 216
norsk nynorsk: 216
occitan: 216
олык марий: 216
ଓଡ଼ିଆ: ୨୧୬
oʻzbekcha/ўзбекча: 216
ਪੰਜਾਬੀ: 216
पालि: २१६
پنجابی: 216
Plattdüütsch: 216
polski: 216
português: 216
qırımtatarca: 216
română: 216
Runa Simi: 216
русиньскый: 216
русский: 216 год
саха тыла: 216
संस्कृतम्: २१६
Sesotho sa Leboa: 216
shqip: 216
sicilianu: 216
سنڌي: 216ع
slovenčina: 216
slovenščina: 216
српски / srpski: 216
srpskohrvatski / српскохрватски: 216
Basa Sunda: 216
suomi: 216
svenska: 216
Tagalog: 216
татарча/tatarça: 216 ел
ไทย: พ.ศ. 759
тоҷикӣ: Соли 216
Türkçe: 216
Türkmençe: 216
українська: 216
اردو: 216ء
vèneto: 216
Tiếng Việt: 216
Volapük: 216
Winaray: 216
Yorùbá: 216
粵語: 216年
中文: 216年