213

< II векIII векIV век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
213 г.  во други календари
Грегоријански календар213
CCXIII
Ab urbe condita966
Асирски календар4963
Бахајски календар-1631–-1630
Бенгалски календар-380
Берберски календар1163
Будистички календар757
Бурмански календар-425
Византиски календар5721–5722
Еврејски календар3973–3974
Ерменски календарнема
Етиопски календар205–206
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-787–-786
Ирански календар409 п.с. – 408 п.с.
Исламски календар422 пред хиџра – 421 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар213    CCXIII
Кинески календар壬辰年月日
(2849/2909)
— до —
癸巳年月日
(2850/2910)
Коптски календар-71–-70
Корејски календар2546
Календар Мингуо1699 пред РК
民前1699年
Селевкидски календар524–525
Тајландски сончев календар756
Хиндуистички календари
 - Викрам самват269–270
 - Шака самват135–136
 - Кали југа3314–3315
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -1579Грешка во Lua: Неважечки број -1578
-1579–-1578
Холоценски календар10213
Џуче-календарнема (пред 1912)

213 (CCXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 213. година од новата ера, 213. од првиот милениум, 13. од 3 век и четвртта од 210-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5721 и 5722 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4963 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3973 и 3974 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 966.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 213. година се протега во 2849 и 2850, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2909 и 2910 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 756. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 422 и 421 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 213
አማርኛ: 213 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 213
العربية: 213
aragonés: 213
asturianu: 213
azərbaycanca: 213
বাংলা: ২১৩
Bân-lâm-gú: 213 nî
Basa Banyumasan: 213
беларуская: 213
беларуская (тарашкевіца)‎: 213
भोजपुरी: 213
български: 213
Boarisch: 213
bosanski: 213.
brezhoneg: 213
català: 213
Чӑвашла: 213
Cebuano: 213
čeština: 213
Cymraeg: 213
dansk: 213
Deutsch: 213
eesti: 213
Ελληνικά: 213
emiliàn e rumagnòl: 213
English: 213
español: 213
Esperanto: 213
euskara: 213
føroyskt: 213
français: 213
Frysk: 213
Gaeilge: 213
Gàidhlig: 213
galego: 213
贛語: 213年
한국어: 213년
Հայերեն: 213
hrvatski: 213.
Ido: 213
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ২১৩
Bahasa Indonesia: 213
Ирон: 213-æм аз
italiano: 213
עברית: 213
Basa Jawa: 213
ქართული: 213
қазақша: 213 жыл
Kiswahili: 213
Kreyòl ayisyen: 213 (almanak jilyen)
Кыргызча: 213
кырык мары: 213 и
Latina: 213
Lëtzebuergesch: 213
lietuvių: 213 m.
lumbaart: 213
magyar: 213
Malagasy: 213
मराठी: इ.स. २१३
მარგალური: 213
Bahasa Melayu: 213
Baso Minangkabau: 213
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 213 nièng
Nāhuatl: 213
Nederlands: 213
Nedersaksies: 213
नेपाल भाषा: सन् २१३
日本語: 213年
Napulitano: 213
norsk: 213
norsk nynorsk: 213
occitan: 213
олык марий: 213
ଓଡ଼ିଆ: ୨୧୩
oʻzbekcha/ўзбекча: 213
ਪੰਜਾਬੀ: ੨੧੩
पालि: २१३
پنجابی: 213
Plattdüütsch: 213
polski: 213
português: 213
qırımtatarca: 213
română: 213
Runa Simi: 213
русиньскый: 213
русский: 213 год
саха тыла: 213
संस्कृतम्: २१३
Sesotho sa Leboa: 213
shqip: 213
سنڌي: 213ع
slovenčina: 213
slovenščina: 213
српски / srpski: 213
srpskohrvatski / српскохрватски: 213
Basa Sunda: 213
suomi: 213
svenska: 213
Tagalog: 213
татарча/tatarça: 213 ел
ไทย: พ.ศ. 756
тоҷикӣ: Соли 213
Türkçe: 213
Türkmençe: 213
українська: 213
اردو: 213ء
vèneto: 213
Tiếng Việt: 213
Volapük: 213
Winaray: 213
Yorùbá: 213
粵語: 213年
中文: 213年